דירקטוריון הפניקס אישר ללפידות אופציות בשווי 6.8 מיליון שקל

אישור חבילת האופציות למנכ"ל הפניקס, אייל פידות, התעכב בשל בדיקה שביצעו במשרד האוצר. האופציות מיתוספות לחבילת שכר של 8 מיליון שקל שכבר אושרה ללפידות. האוצר אמור לפרסם בקרוב חוזר המגדיר לחברות הביטוח את מדיניות התגמול הראויה לבכירים

אסא ששון
אסא ששון

ביום רביעי, בשעת ערב מאוחרת, דיווחה חברת הביטוח הפניקס שבשליטת איש העסקים יצחק תשובה כי דירקטוריון החברה החליט לאשר למנכ"ל אייל לפידות כ–6 מיליון אופציות הניתנות למימוש למניות החברה, המהוות כ–2.5% מהון מניותיה. בדירקטוריון הפניקס מעריכים את שווי חבילת האופציות ב–6.8 מיליון שקל. האופציות מיתוספות לחבילת שכר, המוערכת ב–8 מיליון שקל, שכבר אושרה ללפידות ב–2014.

אישור האופציות התעכב לאחר שבמשרד האוצר לא חשו בנוח לנוכח אישור שכרו של לפידות לפני כחודש והחלו לבדוק את הליך האישור. הוראות האוצר מ–2009 דורשות קיום של יחס הולם בין המרכיב הקבוע בשכר למרכיב המשתנה (אופציות).

חוסר הנוחות התעורר באוצר לנוכח אי־קיומו של יחס כזה. באוצר תהו גם מדוע מיהר דירקטוריון הפניקס לאשר תגמול כה נדיב ללפידות, כאשר באותם ימים קיבל הדירקטוריון מידי האוצר את מתווה תוכנית התגמול של חברות הביטוח - בדומה למתווה התגמול שהמפקח על הבנקים רוצה להשית על הבנקים.

צילום: קובי קלמנוביץ'

את הבדיקה לא ביצעה הממונה על אגף שוק ההון, ביטוח וחיסכון באוצר, דורית סלינגר, אלא אחד מסגניה, פיני שחר. הסיבה לכך היא שסלינגר חתמה על הסכם למניעת ניגוד עניינים לפני כניסתה לתפקיד, שלא מאפשר לה לטפל במשך שישה חודשים בקבוצת דלק ובחברות הבנות שלה, בהן הפניקס ובית ההשקעות אקסלנס. לפני שמונתה לתפקיד באוצר, היתה סלינגר יועצת פיננסית, וקבוצת דלק היתה בין לקוחותיה. בדירקטוריון הפניקס לא התרגשו יתר על המידה מבדיקת האוצר והחליטו לאשר את חבילת האופציות ללפידות.

בקרוב אמור לפרסם אגף שוק ההון באוצר חוזר המגדיר לחברות הביטוח את מדיניות התגמול הראויה לבכירים. הערכות בשוק ההון מדברות על כך שהאוצר יגביל את שכר הבכירים בחברות הביטוח בהתאם למכפיל שיקבע על בסיס פרמטרים כמו רווחיות.

חבילת השכר שקבע דירקטוריון הפניקס ללפידות, מהמנכ"לים המתוגמלים בשוק ההון, מבוססת על מדיניות התגמול שאושרה באסיפת בעלי המניות בספטמבר. במדיניות נקבעו ללפידות רכיב שכר קבוע של כ–2.5 מיליון שקל בשנה, רכיב שכר קבוע שאינו להפרשות סוציאליות של 1.4 מיליון שקל בשנה, וכן מענק שנתי מותנה ביצועים של עד 4 מיליון שקל. אישור האופציות התעכב ועכשיו, כאמור, הוא אושר.

לפידות, המכהן כמנכ"ל הפניקס מאז יוני 2009, מתברג מדי שנה לצמרת מקבלי השכר. ב–2012 הסתכמה עלות העסקתו ב–6.7 מיליון שקל, מתוך זה 3 מיליון שקל כתגמול באופציות. עלות שכרו ב–2011 הסתכמה ב–9.3 מיליון שקל. ב–2005–2011 הסתכמה עלות העסקתו (גם בתפקידים אחרים בקבוצת דלק) ביותר מ–100 מיליון שקל, מרבית הסכום כאופציות.

בנובמבר 2012, רגע לפני כניסתו לתוקף של תיקון 20 לשכר הבכירים, פנה לפידות לדירקטוריון הפניקס כדי שיאשר לו תוכנית תגמול חדשה. על הפרק עמדה הלוואה של 40–30 מיליון שקל לרכישת 2%-1.5% ממניות הפניקס (הלוואה השקולה לאופציות). ההלוואה היתה אמורה להיות מסוג נון־ריקורס, כלומר המניות ישמשו כבטוחה להחזר החוב. ואולם, על רקע הביקורת הציבורית הוחלט לא להעניק ללפידות את ההלוואה. כשבוע לאחר אישור שכרו של לפידות פירסמה הפניקס דו"חות שבהם הציגה רווח של 535 מיליון שקל בתשעת החודשים הראשונים של 2013 - הרווח הגבוה מבין חברות הביטוח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker