תוצאות הניסוי של אורמד באינסולין אוראלי הקפיצו את המניה ב-50%

מדובר בשלב הראשון של הניסוי במולקולה 801-ORMAD, שמיועדת לטיפול בחולי סוכרת נעורים ■ בחברה מעריכים 
כי התרופה שהם מפתחים תקטין משמעותית את המספר היומי של הזרקות בקרב החולים

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מניית אורמד ניתרה ב–49% ביום שישי לאחר שהחברה, שמפתחת טכנולוגיה למתן אוראלי של חלבונים תרופתיים, דיווחה על תוצאות חיוביות בניסוי בבני אדם. מדובר בשלב הראשון של הניסוי במולקולה 801–ORMAD, שמיועדת לטיפול בחולי סוכרת מסוג 1 (סוכרת נעורים), שבוצע מחוץ לארה"ב.

הניסוי בחן את התגובה של חולים למינונים שונים של אינסולין אוראלי. רמות הגלוקוזה והאינסולין בדם נוטרו במשך חמש שעות שחלפו מרגע מתן הקפסולה. תוצאות הניסוי הראו שיש מתאם חיובי בין תגובות החולים למינון שקיבלו וכן נמצא מתאם חיובי בין המינון למשך ההשפעה של מתן האינסולין על רמות הגלוקוזה והאינסולין בדמו של המטופל.

סוכרת מסוג 1 היא מחלה אוטואימונית שמתבטאת בהרס התאים שמייצרים אינסולין - הורמון המופרש מתאי בטא בלבלב ואחראי על ויסות רמת הסוכר בדם - והחולה תלוי לחלוטין במתן חיצוני של אינסולין. אגודת הסוכרת הבינלאומית מעריכה כי 36 מיליון איש חולים בסוכרת מסוג 1 - כ–10% מכלל החולים בסוכרת בעולם. מספר הסובלים מסוכרת מסוג 1 עולה בקצב שנתי של 3%.

קיימים כיום שני סוגי טיפולים בסוכרת מסוג 1, שמבוססים על השלמת האינסולין החסר בדמו של החולה באמצעות הזרקה. סוג אחד הוא הבזאלי, כלומר אינסולין בעל השפעה ממושכת (Long Acting Insulin), שמטרתו לייצב את רמת האינסולין בדמו של החולה בין ארוחות. הסוג השני ניתן לפני ארוחות, כדי למנוע עלייה חדה ברמת הגלוקוזה בדמו של החולה.

אורמד מייעדת את מולקולת 801–ORMAD, להחלפת אינסולין שניתן בזריקה לפני ארוחות. בחברה מעריכים כי התרופה שהם מפתחים תקטין משמעותית את המספר היומי של הזרקות בקרב חולים בסוכרת מסוג 1, וכן תשפר את השליטה ברמת הסוכר בדם באמצעות השפעה ישירה על רמת הגלוקוזה בכבד.

אורמד גם מפתחת גרסה אוראלית לתרופה Exenatide, שפותחה על ידי חברת אמילין מקבוצת אסטרה זנקה ומשווקת על ידי חברת איליי לילי בשם המסחרי Byetta. תרופה זו היא חלבון סינתטי שמחקה את פעולתו של חומר שהתגלה ברוק של הלטאה הארסית gila. הגרסה האוראלית של אורמד נמצאת בשלב השני של הניסויים הקליניים, לקראת הגשת בקשת אישור שיווק לרשות המזון והתרופות האמריקאית (FDA). מכירותיה של Byetta הסתכמו ב–295 מיליון דולר בינואר־ספטמבר 2013, כשהמכירות בארה"ב תרמו 234 מיליון דולר מסכום זה.

לאחר הזינוק ביום שישי אורמד נסחרת בנאסד"ק בשווי של 85 מיליון דולר - עלייה של 169% מתחילת 2013. בשנה האחרונה רשמה אורמד פטנטים באירופה, יפן וקנדה ל–POD - הטכנולוגיה המקורית שפיתחה למתן אוראלי של חלבונים תרופתיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker