3 חודשים לפני שאיבד את אי.די.בי: דנקנר העביר לאשתו מחצית מהזכויות על ביתו

מומחים לדיני חדלות פירעון: העברת הרכוש במועד שיש סיכוי שאדם מצוי בחדלות פירעון אישית - עילה עצמאית להכרזה על החייב כפושט רגל

סיון איזסקו

נוחי דנקנר העביר לפני שלושה חודשים מחצית מהזכויות בבית מגוריו בהרצליה פיתוח על שם אשתו אורלי. שוויו של הבית נאמד בכ-40 מיליון שקל, ועל פי הערכות במערכת הבנקאות זהו הנכס המרכזי שנותר בידיו של דנקנר, החייב למערכת הבנקאות מאות מיליוני שקלים.

מומחים לדיני חדלות פירעון ציינו הבוקר (ה') כי העברת הרישום בנכס נראית על פניה כניסיון לבצע הברחת רכוש. עוד ציינו כי רישום הזכויות על שם אשתו מעידות כי בניגוד להצהרותיו בתקשורת, שבהן שידר בטחון במאבק השליטה שניהל על אי.די.בי ואמר כי "טרם נאמרה המילה האחרונה", הרי שבהתנהלותו דנקנר כבר נערך להפסד כבר לפני שלושה חודשים.

עו"ד אביחי ורדי, המתמחה בדיני חדלות פירעון, אמר הבוקר ל-TheMarker כי מבלי להתייחס לפרטי התיק הספציפי של בני הזוג דנקנר, הרי שבאופן כללי "העברת הרכוש במועד שיש סיכוי שאדם מצוי בחדלות פירעון אישית - זו עילה עצמאית לפשיטת רגל. העברת רכוש בסמוך לחדלות פירעון מעידה על הלך המחשבה של האדם, שלפיה הוא מעריך שהוא נמצא לקראת הליכים משפטיים ומחפש דרכים להגן על עצמו".

נוחי דנקנר ואשתו אורלי דנקנרצילום: עופר וקנין

לדברי עו"ד ורדי, עם הגשת בקשה להכריז על חייב כפושט רגל, תבוטל באופן אוטומטי העברת הזכויות בנכס. החוק מאפשר ביטול אוטומטי של העברת הנכסים בתקופה של שנתיים שקדמו להליך פשיטת הרגל, וכן החוק מקנה את האפשרות לבצע ביטול של העברת זכויות בנכסים, תחת תנאים מסויימים, בתקופה של עד עשר שנים ממועד חדלות הפירעון. עו"ד ורדי ציין כי בית המשפט רשאי גם לבטל הענקת נכסים של החייב לילדיו.

לדבריו, "נכון שיכול בן זוג לבוא ולטעון כי שהעברת המחצית הרכוש על שמו היא בסך הכול על מנת לשקף את המצב המשפטי הנכון של חלוקת הרכוש בין בני הזוג. ואז החייב עשוי לטעון כי אין זו הברחת רכוש אלא התאמת הסטטוס המשפטי למציאות הכלכלית בין הצדדים. המשמעות היותר רחבה במקרה והיא אכן בעלת מחצית מהרכוש, היא כי תחול כאן הלכת כובשי - הקובעת כי לא אפשר לפנות את בני הזוג מביתם".

הלכת כובשי דנה לרוב בדירות מגורים רגילות. להערכתך בית המשפט יתייחס לווילה בשווי 40 מיליון שקל באותו האופן שבו הוא היה מתייחס לדירת מגורים צנועה של אדם שהגיע לפשיטת רגל?

"הסוגיה אם הלכת כובשי מוגבלת לסכום מסויים לא ברורה. אני מניח שאדם עם קצת כבוד עצמי לא ירשה לעצמו להתגורר בדירה בשווי 40 מיליון שקל. הוא יממש אותה ויבקש לקבל חלק מהתמורה ובאמצעותה לרכוש לעצמו דירת מגורים אחרת. אני מניח שזה יהיה הפתרון. אני מניח שבתי המשפט יילכו לכיוונים כאלה. רוב התיקים שנדונו בהלכת כובשי הם תיקים שבהם היו דירות רגילות בשווי 3-1 מיליון שקל".

ביתו של נוחי דנקנר בהרצליהצילום: דודו בכר

חובותיו האישיים של דנקנר הם כתוצאה מערבויות אישיות שהעמיד לחברות הפרטיות שבבעלותו ובאמצעותן גייס חובות בהיקף הנאמד בקרוב למיליארד שקל מהמערכת הבנקאית. חובותיו של דנקנר הם לבנקים לאומי, הפועלים, דיסקונט, מזרחי טפחות, וקרדיט סוויס. עד כה אף אחד מהבנקים לא נקט בהליכים משפטיים לגביית החוב.

במענה לשאלה מדוע הבנקים לא נוקטים בצעדים קונקרטיים לגביית החוב נמסר מבנק דיסקונט כי בבנק התקבלה החלטה גורפת לא להתייחס למצבו של נוחי דנקנר. עם זאת ל-TheMarker נודע כי הבנק העביר את הטיפול למשרד עורכי דין חיצוני שנערך להתמודדות עם החוב דרך בתי המשפט. מבנק הפועלים, בנק לאומי ומזרחי טפחות לא נמסרה תגובה.

דוברו של נוחי דנקנר מסר: "על פי הדין, מחצית מהזכויות בבית המגורים של אורלי ונוחי דנקנר שייכות לאישה ומחצית שייכות לבעל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker