סוף עידן באי.די.בי

המנהלים של דנקנר מרעננים קורות חיים

חיים גבריאלי, ליאור חנס, דני נוה, רפי ביסקר, עמי אראל, סגי איתן, ניר חפץ ועוד מנהלים הקרובים לנוחי דנקנר, שנהנו משכר מפנק במיוחד, עשויים לפנות בקרוב את כיסאם 
באי.די.בי ■ הערכות: מעמדם של איזי כהן בכלל ביטוח וארז ויגודמן במכתשים יציב יותר

מיכאל רוכוורגר

"אנחנו לא מתכוונים להפסיד במערכה הזאת, נשקול את צעדנו בהמשך" - כך אמר שלשום נוחי דנקנר בעקבות תבוסתו בהצבעת הנושים של אי.די.בי ואישור הסדר החוב על ידי השופט איתן אורנשטיין. דנקנר אולי לא נכנע, אבל רבים ממנהלי אי.די.בי החלו כנראה לרענן אתמול את קורות החיים שלהם.

אנשי אמונו הם אלה שצפוי כי יצטרכו למצוא להם בקרוב אפיק פרנסה אחר. זאת בהנחה שהבדיקות שייערכו למוטי בן משה, שזכה יחד עם אדוארדו אלשטיין באמון הנושים, לא יפסלו אותו מלהפוך לאחד מבעלי השליטה בקונצרן.

אלשטיין ובן משה כבר הצהירו כי בכוונתם להציב בתפקיד יו"ר אי.די.בי פיתוח את אהרון פוגל, היו"ר לשעבר של קבוצת הביטוח והפיננסים מגדל. שמות רבים נזרקו עד כה בהקשר לתפקיד, בהם אלי יונס, לשעבר מנכ"ל בנק מזרחי טפחות, ושלמה רודב, לשעבר יו"ר בזק ופרטנר.

על פי הערכות שנשמעו אתמול בשוק ההון, מנכ"ל כלל ביטוח, איזי כהן, שנכנס לתפקידו בתחילת 2013, עשוי להישאר. כהן אינו מזוהה עם הגוורדיה הוותיקה של דנקנר ונהנה ממוניטין של מנהל מקצועי. מעמד דומה שמור למנכ"ל מכתשים אגן, ארז ויגודמן, שנכנס לתפקידו ב-2010. השליטה במכתשים אגן נמצאת כיום ממילא בידי כמצ'יינה הסינית. ויגודמן אף הוזכר באחרונה כמועמד לתפקיד מנכ"ל טבע. גם מנכ"ל סלקום, ניר שטרן, ומנכ"ל שופרסל, איציק אברכהן, יישארו בשלב ראשון בתפקידם.

המנהלים הנאמנים ביותר ישלמו ראשונים

כ-20 מנהלים בכירים בקבוצת אי.די.בי נהנו בתקופת דנקנר מעלות שכר של כ-600 מיליון שקל - מתוך סכום זה חלקו של דנקנר מוערך ב-60 מיליון שקל. עלות זו כוללת שכר בפועל, מענקים, אופציות ותנאים נלווים. זאת בזמן שמניית אי.די.בי אחזקות רשמה מאז מאי 2003 - המועד שבו דנקנר ושותפיו, מנור ולבנת, השלימו את ההשתלטות על אי.די.בי - תשואה שלילית מותאמת דיווידנד של כ-84% ושוויה ירד אל מתחת ל-200 מיליון שקל.

הראשון שישלם בתפקידו (אחרי דנקנר, כמובן) הוא המנהל המקורב והנאמן ביותר לדנקנר - חיים גבריאלי. גבריאלי עבד לצד דנקנר עוד בתקופה שלפני ההשתלטות על אי.די.בי. הנאמנות השתלמה. גבריאלי קודם והתמנה לתפקידי מנכ"ל אי.די.בי אחזקות ואי.די.בי פיתוח. גבריאלי היה מעורב בעסקות של אי.די.בי ועמד בקשר מאחורי הקלעים עם עיתונאים רבים. ואולם, למרות תפקידו הרם, קשה היה לראות בו מנכ"ל עצמאי. הוא היה עושה דברו של דנקנר וקידם את ענייניו בכל נושא שנדרש ממנו. כמו כל המנהלים שדנקנר טיפח גם גבריאלי (43) נהנה משכר נדיב. הוא נהנה מתגמול מצטבר של כ-20 מיליון שקל במשך השנים ועשה לא מעט לביתו. גבריאלי מתגורר היום בבית מידות נאה בשיכון ותיקים ברמת גן.

חיים גבריאלי
חיים גבריאלי

גם רפי ביסקר, השותף עם דנקנר גם בגנדן (2.5%), וצמוד אליו כבר יותר מ-10 שנים, צפוי ללכת. ביסקר משמש יו"ר חברת הנדל"ן נכסים ובנין ויו"ר שופרסל. בעשור האחרון נהנה ביסקר מעלות שכר של כ-52 מיליון שקל. בסיועו נכנס דנקנר לעסקת ההשקעה הכושלת בקרקע בלאס וגאס, שגרמה לאי.די.בי הפסד מצטבר של כמיליארד שקל.

ליאור חנס, שיחגוג בחודש הבא יום הולדת 50, נחשב אף הוא למקורב מאוד לדנקנר. חנס היה מעורב ראשי בעסקת ההשתלטות על אי.די.בי. הוא היה מופקד בעיקר על פעילות הבינלאומית של אי.די.בי ומלבד שכר מפנק התגורר במשך כמה שנים בלונדון. בין היתר היה המוציא לפועל של השקעת הענק של כור במניות הבנק השוויצי קרדיט סוויס, שבגינה הוא קיבל בעבר בונוס של כ-2 מיליון שקל. עלות שכרו של מאז 2004 הסתכמה בכ-26 מיליון שקל. כיום הוא מכהן יו"ר כור ומוביל את מיזוגה של כור עם דיסקונט השקעות (דסק"ש). את דסק"ש מנהל כיום באופן זמני מישל דהן, שכיהן קודם כסמנכ"ל כספים שלה ונהנה בעשור של דנקנר מעלות שכר מצטברת של כ-18 מיליון שקל.

ליאור חנסצילום: אייל טואג

עוד מקורבת לדנקנר היא מנכ"לית נכסים ובניין, סגי איתן. עלות שכרה מ-2004 היתה כ-23 מיליון שקל, אך היא לא ממש נהנתה מעצמאות ניהולית. כהונתה בנכסים ובנין רחוקה מלהיחשב להצלחה וכיסאה בהחלט מתנדנד. אלשטיין שעשה את הונו בעיקר בנדל"ן וקמעונות, ירצה כנראה להציב בנכסים ובנין אנשים משלו.

גם יועצי התקשורת ייפגעו

אחד מהמקורבים שצפוי לסיים את דרכו באי.די.בי הוא ניר חפץ, לשעבר עורך "מעריב". בחודשים האחרונים הוא שימש יועץ אסטרטגי לדנקנר. מקורב אחר לדנקנר הוא רני רהב, ששימש דובר אי.די.בי ורוב החברות הבנות שלה. כרגע אף הוא נמצא בצד המפסיד. גם דני נוה, היו"ר החדש של כלל ביטוח שנחשב מקורב לדנקנר ומינויו לתפקיד היה שנוי במחלוקת, עלול לסיים את תפקידו מוקדם מכפי שתיכנן.

מי שלא חיכה לדקה ה-90 הוא עמי אראל, שסיים במארס האחרון לכהן בתפקיד מנכ"ל דיסקונט השקעות. אראל היה באי.די.בי עוד לפני הגעתו של דנקנר אך בתקופת דנקנר מעמדו התחזק. עלותו שכרו במשך 10 שנים היתה כ-68 מיליון שקל. הוא לא עמד בדרכו של דנקנר כשזה השתלט על "מעריב" באמצעות הכספים של דסק"ש. עסקה זו גרמה לדסק"ש נזק מצטבר של כ-350 מיליון שקל. אראל עדיין מעורב באי.די.בי ומכהן כיו"ר סלקום, סגן יו"ר מכתשים אגן ודירקטור בשופרסל.

עמי אראלצילום: מוטי קמחי

מנהל בכיר אחר שעזב את אי.די.בי לפני כמה חודשים הוא אייל סולגניק ששימש מאז 2006 משנה למנכ"ל ומנהל כספים הראשי של אי.די.בי אחזקות ופיתוח. סולגניק, לשעבר ראש מחלקת תאגידים ברשות ניירות ערך, נחשב לאחד המומחים הגדולים בתחום החשבונאות הפיננסית וביישום תקני החשבונאות הבינלאומית IFRS.

מומחיותו סייעה לאי.די.בי לרשום רווחים נאים על הנייר באמצעות הגדלת האחזקות בדסק"ש ושופרסל, להימנע ממחיקות שווי בגין ההשקעה בקרקע בלאס וגאס, ולהימנע מרישום הפסדים בגין ההשקעה בקרדיט סוויס. בעקבות זאת הצליחה אי.די.בי לחלק דיווידנדים נאים והשמידה בשיטתיות את יכולת שירות החוב שלה. סולגניק המתמחה גם בתורת המשחקים ובחקר ביצועים, נמצא כעת בחופשה. תקופתו באי.די.בי הניבה לו שכר מצטבר של כ-15 מיליון שקל.

אייל סולגניקצילום: דניאל בר און

שוני אלבק, לשעבר היועץ המשפטי של רשות ניירות ערך שהגיע לאי.די.בי רק במחצית השנייה של 2011, זמן קצר לפני שהחלה בה הידרדרות, הסתפק בשכר של מיליוני שקלים בודדים. אלבק פרש מתפקידו באוגוסט האחרון, אך הגיע לדיונים האחרונים בעניינה בבית משפט.

אבי פישר וצביקה לבנת, ששימשו עד השנה שעברה כמשנה למנכ"ל אי.די.בי אחזקות ומנכ"לים משותפים בכלל תעשיות, נהנו מעלות שכר מצטברת של 42 מיליון שקל כל אחד. פישר פילס לעצמו דרך החוצה כאשר חבר למיליארדר היהודי האמריקאי לן בלווטניק שקנה מאי.די.בי פיתוח לפני כשנה וחצי את כלל תעשיות. צביקה לבנת ומשפחתו פרשו מתפקידי הדירקטורים בחברות מקבוצת אי.די.בי. גם בני משפחת מנור פרשו באחרונה מתפקידיהם בדירקטוריונים של אי.די.בי ובנותיה.

מנהלים נוספים לשעבר שנהנו מתנאי שכר מפנקים הם עמוס שפירא, מנכ"ל סלקום במהלך 2010־2005 - כ-50 מיליון שקל; אביגדור קפלן, מנכ"ל ויו"ר כלל ביטוח בעשור האחרון - כ-73 מיליון שקל; שי טלמון, מנכ"ל כלל ביטוח בשנים 2012–2008 - כ-20 מיליון שקל; אברהם ביגר, לשעבר מנכ"ל ויו"ר מכתשים ויו"ר שופרסל - כ-25 מיליון שקל; אפי רוזנהויז, מנכ"ל שופרסל בשנים 2011־2008 - כ-50 מיליון שקל; אלי כהן, לשעבר מנכ"ל אי.די.בי פיתוח - כ-33 מיליון שקל. בנו של אלי, רענן כהן, המשמש סגן נשיא דסק"ש ומנכ"ל כור מ-1999 נהנה מעלות שכר של כ-25 מיליון שקל. מקורב אחר לדנקנר הוא רועי מלצר (33) שהגיע 
לאי.די.בי בתחילת 2008 לאחר שהיה כתב בעיתון "גלובס". מלצר החל את דרכו כעוזרו של דנקנר ומונה בהמשך לסמנכ"ל באי.די.בי פיתוח.

צביקה לבנת
צביקה לבנתצילום: דניאל בר און

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker