הסיבוב של הרבור גרופ: קנתה הלוואה בזול, עיקלה הנכסים ומימשה ברווח

בשנת 2011 רכשה חברת הנדל"ן הישראלית-אמריקאית הלוואה כנגד 4 בניינים בניו יורק מידי קרדיט סוויס ■ לאחר שהלווה לא עמד בהחזרי החוב, השתלטה על הנכסים ומימשה אותם ב-46 מיליון דולר ■ הרבור גרופ: "חטאם היחיד של הנכסים היה שנרכשו במינוף גבוה מדי"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בועת הנדל"ן העולמית, שהתפוצצה ב-2008 עם קריסת בנק ההשקעות האמריקאי ליהמן ברדרס, יצרה לא מעט הזדמנויות השקעה לחברות עם נזילות גבוהה, כאלו שיכלו לקנות הלוואות בנקאיות שהיה ספק לגבי החזרן, להשתלט על הבטוחות כנגד החוב ולממש אותו מאוחר יותר ברווח. אחת מהחברות הללו היא חברת הנדל"ן הישראלית-אמריקאית הרבור גרופ, שרכשה ב-2011 מידי קרדיט סוויס חוב של 31 מיליון דולר, שעמד כנגד 203 יחידות בדיור בארבעה בניינים בניו יורק.

את ההלוואה שעמדה כנגד הנכסים נטלה קרן הנדל"ן האמריקאית אפולו בשנת 2007. ואולם, קשיים אליהם נקלעה לא אפשרו לקרן לפרוע את החוב. על רקע זאת, בשנת 2011 עיקלה הרבור גרופ את הנכסים, וכעת – שנתיים מאז ההשתלטות מכרה אותם תמורת כ-46 מיליון דולר – רווח של כ-15 מיליון דולר. מדובר בבנייני מגורים עם חניות ואזורי מסחר בין הרחובות 143 ו- 164 ב-Upper West Side במנהטן.

הרבור גרופ עוסקת ברכישה, ניהול, השבחה ומימוש של נדל"ן מניב, בעיקר בארה"ב. החברה אמנם אינה נסחרת בבורסת תל אביב, אך בין המשקיעים שלה נמצאות חברות ביטוח וחברות ציבוריות ישראליות, ובה שותפה אלקטרה נדל"ן (המחזיקה 20%) מקבוצת אלקו החזקות. הרבור מחזיקה בכ-40 בנייני משרדים ומרכזי קניות וכ-24 אלף דירות בשווי של כ-3.8 מיליארד דולר. בנוסף, הקימה החברה לאחרונה קרן גידור המתמחה בניירות ערך מתחום הנדל"ן בצפון אמריקה.

ג'יי צביבלצילום: אייל טואג

"לאחר המשבר של שנת 2008 התחלנו בחיפושים אחר רכישת הלוואות מגובות נדל"ן בדיסקאונט", הסביר ג'י צביבל, מנכ"ל הרבור גרופ ישראל. "אני שמח שניצלנו את ההזדמנות לקנות הלוואה זו, שהייתה מגובה בנכסים טובים, אשר 'חטאם' היחיד היה שנרכשו במינוף גבוה מדי. לאחר שעיקלנו את הנכסים, הצלחנו להעלות את שכר הדירה בהם ולהכין אותם למכירה מוצלחת. בעסקה זו פעלנו יחד עם Jadam Equities, המתמחה בנדל"ן למגורים באזור זה".

בהרבור הסבירו כי הנכסים שנמכרו ממוקמים במתחמי ה"מולטי-פמילי" בצפון מנהטן, "בין האזור המתרחב של אוניברסיטת קולומביה, לבין ביה"ח קולומביה, בסמוך לשפע של ברים, מסעדות וחנויות אופנתיות". בשנים האחרונות הגדילה החברה את היקף השקעותיה בשוק המולטי-פמילי ורכשה, בנוסף לפורטפוליו שנמכר כעת, בנייני מגורים באזור בשווי כולל של 20.5 מיליון דולר.

מלבד הפעילות העצמאית, הרבור גרופ פועלת בשיתוף פעולה עם חברות ישראליות לרכישת נכסים בארה"ב. לפני כשנה, למשל, רכשה הרבור בניין משרדים בשיקאגו בתמורה למיליארד שקל, ביחד עם כלל ביטוח (49%) שהביאה לצורך העסקה נתח מכספי העמיתים שלה והנוסטרו (ההון העצמי של חברת הביטוח). הנכס נרכש מקרן הפנסיה של המורים בארה"ב, ובמימון (75%) של בנק וואלס פארגו. העסקה נחשבה לאחת מהגדולות שנעשו בתחום הנדל"ן בשיקאגו באותה השנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker