ההכרעה בתיק אי.די.בי אחזקות: מחר בשעה 13:00

דנקנר על בן משה: "רב הנסתר על הגלוי" ■ אי.די.בי הגישה אמש דו"ח לביהמ"ש: "מבנה החברות של מוטי בן משה מעיד על תכנון מס אגרסיבי ותשתית לטשטוש זהות בעלי השליטה" ■ קבוצת אקסטרה: הדו"ח של ברלב הוא דו"ח נפיחה. מכרת את נשמתך המקצועית"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

השופט איתן אורנשטיין הודיע כי ההחלטה בתיק אי.די.בי אחזקות תתפרסם מחר בשעה 13:00. אורנשטיין זימן את כלל הצדדים המעורבים בפרשת אי.די.בי לדיון אחרון בפרשה בו יקריא את החלטתו אשר תקבע האם הוא מאשר את הסדר הנושים של אי.די.בי אחזקות ומעביר את השליטה בקונצרן מנוחי דנקנר למוטי בן משה ואדוארדו אלשטיין או שמא הוא דוחה את הבקשה של הנושים לאשר את ההסדר בחברה.

אמש שלחה אי.די.בי לבית המשפט דו"ח משלים שני במספר של רואה החשבון יהודה ברלב. בדו"ח קבע ברלב כי "מבנה החברות של מוטי בן משה מעיד על תכנון מס אגרסיבי ותשתית לטשטוש זהות בעלי השליטה. במקרים קיצוניים מבנה מעין זה יכול לשמש תשתית לביצוע פעולות של הלבנת הון".

כמו כן, ברלב טען כי "התבצע ניהול רווחים של הוצאות הרווחים מחברת אנרג'י החייבת במס חברות בגרמניה אל מקלט מס בקפריסין. כמו גם חשש לשימוש בפיקדונות של לקוחות חברת אנרג'י לפעילות השוטפת של חברת אנרגי'".

נוחי דנקנר בבית המשפטצילום: תומר אפלבאום

בתגובה לדו"ח המומחה של ברלב נשלח מכתב מעוה"ד של מוטי בן משה בו דרש בן משה מברלד לפרסם התנצלות פומפית. עורכי הדין יניב וד"ר אמיר שויצקי כתבו בתגובה לדו"ח כי "למקרה גיבובי 'הממצאים' חייב השואל לשאול, ה'יכול להיות', כלשונך, ש'מכרת' את 'נשמתך' המקצועית אך ורק בכדי לרצות את בעל השליטה הנוכחי בחברת אידיבי חברה לאחזקות בע"מ?".

בתוספת למכתב שלח היחצ"ן של בן משה טל רבינא תגובה : "בקבוצת אקסטרה הביעו חמלה הן על כותב הדוח "המומחה" בר לב והן על מזמינו, מר דנקנר, כאחד. כלשונו של הדו"ח, 'במקרה קיצון' עלולה כתיבה של דו"ח שרלטני שכזה להעיד על אובדן עשתונות מוחלט,רדיפת בצע שמעוורת כל אינטגריטי פרופסיונאלי ו'יכול להיות' שיש בו כדי להעיד על תפיסת מציאות מעוותת.'הביקרות החקירתית' של בר לב התיימרה לחקור ולנתח אבל לא דוח נתיחה יש לנו כאן אלא 'דו"ח נפיחה'. כמשמעותו המילולית: הפצת ריח רע (מאוד) בלי כל תוכן".


יוסי שניארסון מקבוצת דנקנר-גרנובסקי תקף את בן משה היום במכתב למכריו. שניארסון כתב כי "מר בן משה שבאמתחתו גם מעשים טובים של צדקה וחסד (לטעמי בהתנהלותו בסיפור אי.די.בי מעשיו הטובים הופכים חלילה לכתוב "אתנן זונה ומחיר כלב") עשה מעשה שלא יעשה, ובפגישותינו בעבר הסברתי לו שללכת נגד מר דנקנר המשמעות היא לקבור יהודי שהצליח להשיג עזרה מקבוצת משקיעים כדי להציל עסקיו. להיכנס לתמונה נגדו זה חוסר יושרה ומוסריות לזרוק אותו מביתו.

"מר בן משה לעת עתה (טרם קיבל את החברה ויתכן שלא יקבל) לא הפנים שיהודי לא הורג יהודי בעבור בצע כסף והתנהלותו לא מוסרית. אני מאמין שיש דין ויש דיין ובן משה לא יקבל את החברה".

לסיכום כתב שניארסון "אנחנו יהודים מאמינים שברכת ה' היא תעשיר, ולא עושים עסקים על דם ועל הגב והכאב של אחרים".

מוטי בן משהצילום: בועז ארד

מעולם לא נפגשתי עם איש עסקים כביכול כל כך מצליח - שאף אחד לא מכיר אותו

בקריאה של הרגע האחרון, שלח היום נוחי דנקנר מספר ציטוטים לכלל העיתונים הכלכליים בישראל. "את השם מוטי בן משה שמעתי לראשונה מפיו של המשקיף מטעם בית המשפט חגי אולמן. זה היה בחודש יוני השנה. אולמן ביקש שאפגש עם משקיע שמעוניין לחבור אליי, אדם בשם מוטי בן משה. זמן קצר לאחר מכן נמסר לנו על ידי אנשי בן משה, כי למוטי יש שותפים, ושיש קבוצה שעומדת מאחורי בן משה. העברתי את כל המידע הזה לחגי אולמן, אבל אני באמת לא יודע איזה שימוש הוא עשה בו", אמר דנקנר.

הוא הוסיף כי "אין לי שום דבר אישי נגד מוטי בן משה אבל בכל שנותיי בעולם העסקים, ובוודאי בעשר השנים שבהן אני מוביל את אי.די.בי, מעולם לא נפגשתי עם איש עסקים כביכול כל כך מצליח - שאף אחד לא מכיר אותו. לא בישראל, לא בגרמניה, לא בבנקים, לא בגופים המוסדיים, לא בגופי הרגולציה. אני מרגיש לגביו שרב הנסתר על הגלוי". דנקנר לא ציין כי משרד רואי החשבון BDO מכיר את עסקיו של בן משה ואף שלח דו"ח לביהמ"ש בנוגע להם.

דנקנר אותת לביהמ"ש כי אסור לפסוק בפרשת אי.די.בי ללא גילוי מלא מבן משה "אני משוכנע שאי אפשר להכריע בתיק אי.די.בי מבלי שיהיה גילוי מלא לגבי מוטי בן משה ובמיוחד לגבי מקורותיו הכספיים וזהות בעלי השליטה והנהנים מעסקיו. אני חייב לציין שבימים האחרונים זורם אלינו מידע מאוד מטריד בהקשר הזה. ברור לי שהנושים של אי.די.בי אחזקות בסה"כ רוצים לקבל את כספם, זה לא מתפקידם לפענח את המסתורין סביב בן משה. רשויות המדינה, הרגולטורים ובעלי התפקיד מטעם בית המשפט הם אלה שצריכים להיות מודאגים. צריך לזכור שלא מדובר פה במשחק ילדים. מדובר בשליטה על כלל ביטוח, סלקום, שופרסל, נכסים ובניין, חברות שמנהלות כספי ציבור בהיקף של מיליארדי שקלים רבים ומעסיקות עשרות אלפי עובדים".

דנקנר התייחס גם ליחסיו מול אדוארדו אלשטיין ואמר כי "הכוונות של אדוארדו אלשטיין כלפיי היו טובות וגם שלי כלפיו. פתחתי בפניו את דלתות אי.די.בי ואת דלתות הבית שלי. כזה אני. נתתי בו את אמוני. הופתעתי והתאכזבתי כאשר הוא החליט לנצל בצורה צינית את האמון שלי, ואת המצב המורכב שבו נמצאתי באי.די.בי אחזקות, כדי לפתוח ולשנות שוב ושוב את ההסכמות בינינו עד שלבסוף הגיש הצעה מתחרה ואף חבר לבן משה. כנראה כך עושים עסקים בארגנטינה. לא אצלי

"בלילה לפני שהוא פתח את ההסכם בינינו בפעם האחרונה, ישבנו ואכלנו ארוחת ערב באווירה חמה וחברית. הוא לא הזכיר אפילו לא ברמז או במילה את הנושא הזה. בדיעבד ברור לי שבאותם רגעים המהלך שלו לנסות ולהשתלט על אי.די.בי היה כבר סגור ומתוכנן היטב".

אדוארדו אלשטייןצילום: עופר וקנין

בניגוד לעמדה שהציגו עורכי דינו בביהמ"ש בנוגע לנושא הפירוק טען דנקנר כי "קראתי באחד העיתונים שאני בעד חלופת פירוק. זה לא נכון. חלופת הפירוק טובה רק במקרה שבו היא מעניקה לנושים יותר מאשר הצעת החברה. במקרה של אי.די.בי המצב הפוך לחלוטין. הצעת החברה נותנת תזרים מידי של מעל מיליארד שקלים, כסף חדש שבא מחוץ למערכת לצורך החזר לנושים והזרמה לאי.די.בי פיתוח. זה בוודאי עדיף על פירוק".

דנקנר הוסיף כי "אין ספק שהיו מהלכים עסקיים שהובלתי באי.די.בי, ואשר התבררו בדיעבד כטעויות, לצד הרבה מהלכים עסקיים מוצלחים. חשוב לי שהציבור יידע, שהנפגע העיקרי ממה שקרה, הוא אני עצמי, משום שכל השנים האמנתי באי.די.בי והשקעתי את כל כספי ברכישת עוד ועוד מניות של הקבוצה. צריך גם לזכור שבשער שנותיי באי.די.בי החברות הנמנות על הקבוצה שילמו ריבית על אג"ח והלוואות בהיקף של עשרות מיליארדי שקלים ותמיד עמדו בכל התחייבויותיהן".

"גם בימים מאתגרים אלה, בעיצומו של ההליך לגיבוש הסדר חוב באי.די.בי אחזקות, אנו ממשיכים להגיע להישגים עסקיים מרשימים לכל הדעות: העסקה למכירת כלל ביטוח שאני שוקד על השלמתה, השבוע נפגשתי כאן עם הרוכשים הסינים; העסקה המרשימה למכירת גיוון אימג'ינג; מיזוג כור-דסק"ש שזכה השבוע למחמאות בבית המשפט; והרשימה עוד ארוכה. אני חושב שבזכות הניהול וההובלה שלנו, למרות התקופה שהיא כל כך מאתגרת עבורי, ההחזר על החוב כלפי נושי אי די בי אחזקות טיפס מכ-20 אגורות ללפחות 70 אגורות, ואני מאמין שאם ההצעה שלנו תיזכה - הריקאברי יהיה בסופו של דבר מלא".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker