ייצוגית: "רכבת ההרים" של השלד בסט פיול הביאה להפסד של 40 מ' ש'

לטענת התובע, הבעלים הקודמים של השלד, מיטב ופידליטי, ניצלו פערי מידע בשוק ההון וגרמו לו להפסיד 90% מכספו; לדבריו, הנתבעים השפיעו עח מניית החברה בדרכי תרמית, וסחרו בניירות הערך של החברה תוך שימוש במידע פנים.

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בקשה לאישור תביעה ייצוגית  נגד חברת אפליי טכנולוגיות (כיום בבעלות נעם לניר, ש"א), פידליטי הון סיכון ומנכ"ל מיטב חיתום הוגשה לאחרונה למחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בתל אביב.

התובע, לירון ששון, המיוצג על ידי עוה"ד עידן איידן ודוד תירוש ממשרד ירושלמי איידן, מציין כי הפסיד למעלה מ-90% מכספי השקעתו, וטוען כי מיטב ופידליטי השפיעו על תנודות שער מניית החברה בדרכי תרמית ותוך אסטרטגיית מסחר פסולה וכן סחרו בניירות הערך של החברה, תוך שימוש במידע פנים.

בין הנתבעים נמצאים בעלי השליטה הקודמים ישיר בית ההשקעות בבעלות מיטב דש, אליאב בר דוד, הבעלים של פידליטי הון סיכון, דרור עצמון והדירקטורים שכיהנו בחברה ערב השלמת מכירת השלד ללניר.

לטענת התובע, מיטב ופידליטי באמצעות החברה ונושאי המשרה בה הניעו בתרמית את הציבור לרכוש את מניות החברה, ולא גילו בדו"חות המיידיים של החברה מידע מהותי בנוגע למבנה ההון של החברה ולמדיניות מימוש האופציות על ידם. לדבריו, ההתנהלות עולה לכדי קיפוח בעלי מניות הציבור בכך שעסקה נכרכה בעסקת דמי הייזום, וכי תשלום דמי הייזום מהווה חלוקה בלתי שוויונית של תמורת עסקת ההשקעה לטענת התובע החברה הפרה את תקנון הבורסה לניירות ערך בכך שהקצתה מניות למיטב ופידליטי בניגוד לתקנון הבורסה וכן הקצתה אופציות למיטב ופידליטי מתוך תכלית להסוות את מבנה ההון של החברה.

צילום: סי די בנק

הקבוצה אותה מעוניין לייצג התובענה הינה בעלי מניות הציבור אשר רכשו את המניות בבורסה בין התאריכים 29 לדצמבר 2012 ל 5 במארס 2013.

לאחר הגשת התביעה חברת אפליי שלחה דיווח מיידי לבורסה, ובו הודיעה שהם לומדים את פרטי התובענה ולאור הגשת התביעה הייצוגית, הם מפסיקים את העברת כספי "דמי הייזום" למיטב כפי שהובטחו במסגרת העסקה שעניינה רכישת השלד הבורסאי "בסט פיול", וזאת עד לבירור התביעה הייצוגית.

התביעה לא הוגשה נגד לניר, שכן היא נוגעת לתקופה שקדמה לרכישת השלד הבורסאי על ידו, כאשר שם שלד החברה היה בסט פיול, ובעלות השליטה בחברה היו: ישיר בית השקעות (חיתום) - בבעלות מיטב דש, אליאב בר דוד, ופידליטי הון סיכון בבעלות דרור עצמון.

ביום בו רכשו מיטב ופידליטי את השלד במסגרת הליכי פירוק, נקבע שבעלי השליטה הקודמים יקבלו 48 מיליון מניות, ועוד 48 מיליארד אופציות, ניתנות להמרה ללא תמורה ובכל עת. משמעות הדבר היא, שידללו כל משקיע חדש אשר ישקיע בשלד ובכך ימחקו את כספו.

ב 4 בדצמבר 2012 זינקה מניית השלד ב-192% לאחר שלניר הבעלים של חברת בבילון הודיע כי ירכוש את השליטה בשלד ויזרים 10 מיליון שקל לתוכו. על אף שלניר טרם הכניס כל פעילות לחברה, הציבור התלהב מהרכישה ומההצהרה כי לחברה תיכנס פעילות שתתמקד בהפצת אפליקציות ברחבי העולם. אך המשקיעים לא שמו לב לנתון חשוב: אם בעלי השליטה הקודמים יממשו את כל האופציות שהוענקו להם במחיר מימוש אפס לשלד שנסחר בבורסה בשווי של 12 מיליון שקל יש שווי תיאורטי של 1.3 מיליארד שקל והפעולה תדלל לחלוטין את החזקות הציבור בשלד.

בכתב התביעה מלין התובע כי "הפסדיו לא נבעו מסיכונים טבעיים הכרוכים במסחר בשוק ההון, אלא מסיכונים מלאכותיים שנוצרו במכוון תוך ניצול פערי מידע אינהרנטיים בשוק ההון".

לטענתו בעוד שהשקעת הציבור במניית ב-"סט פיול" ירדה לטמיון בעלות השליטה בבסט פיול הפיקו רווחים עצומים. בסט פיול, לדבריו, עיוותה במודע את הליך קבלת ההחלטות של הציבור תוך הסוואת מנגנון יצירת הרווח על חשבון הציבור הבלתי הוגן שיצרה באמצעות עיוות מכוון של מבנה ההון של החברה.

לשיטתו הסוואת מבנה ההון הוביל לכך שמחיר השוק כפי שהשתקף מנתוני המסחר הציג בפני המשקיעים תמונת מצב מעוותת של החברה.בעוד המשקיעים הפוטנציאלים העריכו את כדאיות ההשקעה והסיכונים הכרוכים בה בהתאם לשווי השוק של בסט פיול בהתאם לנתוני המסחר בבורסה.אך בפועל שוויה האמיתי היה אלפית מכך.

בתביעה נכתב כי לרוב הציבור אין הכישורים של אנליסטים בעלי ידע כלכלי, כך שמחיר השוק הופך מבחינתם לנתון דומיננטי על בית המשפט לפסול התנהלות המאפשרת למשקיעים מתוחכמים ומניפולטיבים לנצל את שליטתם בחברות ציבוריות, ואם לא יעשה כן עלולה להיות לכך השלכות הרסניות החורגות מעניינם של חברי הקבוצה.

התובע מזכיר את "רכבת ההרים" בשער המניה של החברה שהתבטאה בתנודות שער של עשרות אחוזים ביום ומבלי שיש בכך להפתיע, כאשר לדבריו הציבור נמצא תמיד בצד הלא נכון של המגמה שהייתה מתוזמרת היטב ולא נבעה מאף טעם כלכלי אמיתי אלא רק מרצון בעלות השליטה לגרוף רווחים על חשבון הציבור.

לאחר שלניר נחשף לכמות האופציות, הוא התנה את רכישת השלד מהבעלים הקודמים בכך שהאופציות שניתנו להם ברכישת השלד יפקעו לחלוטין ולא ניתן יהיה להמשיך לממשן.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker