אחד העם

ראלי סוף השנה החל בבורסה בת"א: מדד הבנקים זינק ב-2.9%

מניית ביולין עלתה ב-17% על רקע תוצאות חיוביות בניסוי שלב 2 בתרופה לסרטן ■ מניית בנק הפועלים זינקה ב-2.9% במחזור הכי גבוה בבורסה; לאומי הוסיפה 2.9% לערכה; בזק איבדה 2.9% מערכה ובריינסוויי השילה 7.9%

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הבורסה בתל אביב לא הושפעה מאווירת המימושים שאפיינה לאחרונה את השוק ונסגרה  בעליות שערים חדות.  מדד ת"א 25 סגר את היום עם עליה של   -1% ל 1328.69 הנקודות; מדד ת"א 100 עלה ב-1% ל 1192.19 הנקודות; מדד הבנקים זינק ב-2.9% בהובלת בנק פועלים שזינקה במחזור  הכי גדול  בבורסה ב-2.9% ,מנית לאומי עלתה  ב-2.9% . מדד נדל"ן 15 הוסיף  1.2% לערכו מנגד מדד התקשורת ירד ב-1.6% בהובלת מניית בזק שהשילה 2.9% מערכה ללא כל הודעה בבורסה.  מדד הנפט והגז התחזק ב-1.8%. מחזור המסחר  הסתכם בכ-1.23 מיליארד שקל . גבעות עלתה ב-9.1% ביוליין זינקה ב-17% ובריינסווי ירדה ב-7.9%.

בגזרה הסולידית, איגרות החוב הקונצרניות נסחרות בירידות שערים קלות. מדד תל בונד 20 השיל מערכו כ-0.14%. איגרות החוב הממשלתיות מסוג שחר לתקופה של 10 שנים סגרה בירידת שערים של 0.09%  והשואה בה עלתה ל 3.56%. איגרת חוב מסוג גליל לתקופה זהה של 10 שנים נסחרת בירדה של 0.1% והתשואה בה ירדה ל-1.38%.

הנושא שיעמוד השבוע במרכז תשומת הלב של המשקיעים הוא פגישת המדיניות של הבנק הפדרלי בארה"ב. בישיבתו הלפני אחרונה כיו"ר הבנק, עשוי בן ברננקי להכריע אם הבנק יתחיל בצמצום התמריצים שהוא מזרים לשוק. נתונים חיוביים שפורסמו באחרונה על התאוששות שוק התעסוקה בארה"ב עשויים להצביע על כך שתוכנית רכישת האג"ח של הבנק בדרך לצמצום, מה שמוריד את המניות.

מדד המחירים לצרכן של חודש נובמבר ירד ב-0.4%, בקצה התחתון של טווח תחזיות האנליסטים שהעריכו כי המדד יירד ב–0.2%-0.4% לעומת אוקטובר. מתחילת השנה קצב האינפלציה עומד על 1.7%, בעוד שב-12 החודשים האחרונים (נובמבר 2013 לעומת נובמבר 2012) קצב האינפלציה טיפס ל-1.9%. האינפלציה ב-2013 צפויה להסתכם ב-1.8%, בתוך היעד השנתי של הממשלה - 1%-3%.

בהראל פיננסים טוענים כי "המניות אמנם בשיא, אבל השווקים לא משקפים מחירים מנופחים בשום צורה. אנו שבים על הערכתנו כי בטווח הקצר, מסיבות טכניות השווקים אולי יציגו חולשה, אבל במבט קדימה שוק המניות הוא המקום הנכון ביותר להיות בו במהלך 2014.

אלי קדוש, יו"ר ועדת ההשקעות של פריקו טוען כי : "הריבית הנמוכה והמשך חזרת הציבור למניות ייתמכו בהמשך העליות בבורסה בת"א. קדוש מצביע על מניות טבע וכיל המהוות 17% ממדד ת"א 25 ורשמו תשואה שלילית ב-12 החודשים האחרונים, בשיעורים של 5% ו-30% בהתאמה. לדבריו בהתחשב בשיעורי הצמיחה בישראל בהשוואה לארה"ב ולאירופה כי אז אין מנוס מהקביעה שהמניות בת"א זולות יחסית וע"פ הניסיון ההיסטורי, סופם של פערים כאלה להיסגר ע"י הסטת כספים של המוסדיים מבורסות בחו"ל לבורסה בת"א.

חברה הביופרמה ביוליין  מזנקת ב-20% על רקע הודעתה היום על תוצאות ראשוניות של הניסויים הקליניים שלב 2 בתרופת BL-8040 בחולים בעלי התפרצות מחודשת של לוקמיה מיאלואידית חריפה (AML).

לדברי החברה, התוצאות הראשוניות מראות כי התרופה בטיחותי בכל המינונים שנבדקו עד כה, הן כטיפול עצמאי והן בשילוב עם מינון גבוה של התרופה הכימותרפית Cytarabine (Ara-C).

כמו כן, נמצא כי התרופה מעודדת נדידה משמעותית של תאים סרטניים ממח העצם למחזור הדם ההיקפי, ובכך מגדיל את חשיפתם של תאים אלה לטיפול הכימותרפי. בנוסף, נצפו סימנים של מוות משמעותי של תאים סרטניים (אפופטוזיס) בעקבות מתן של המינונים הגבוהים יותר שנבדקו עד כה. השלב הנוכחי בניסוי טרם הגיע למינון הגבוה ביותר המתוכנן, ובכך בעצם תיתכן השפעה משמעותית יותר של BL-8040 בקבוצות להן יינתן מינון גבוה יותר בהמשך הניסוי.

חברת אורבוטק הודיעה היום על קבלת הזמנות ראשונות המסתכמות בכ-10 מיליון דולר דרך חברת הבת אורבוטק סולר, מיצרני פאנלים סולאריים למערכת ה-Aurora PECVD - מערכת ייחודית לבדיקת פאנלים סולאריים. משלוחי המערכות צפויים להתבצע במחצית הראשונה של 2014.

חברת מנדלסון תשתיות ותעשיות, מקבוצת נץ, חתמה על הסכם לרכישת מחצית מהזכויות בשטח של כ-25.2 דונם סמוך לקיבוץ צרעה, תמורת כ-7.5 מיליון שקל. בכוונת מנדלסון להקים באתר מבנה לוגיסטי בשטח של כ-10,000 מ"ר, שבו תרכז את פעילות הסחר שלהן.

בנק ירושלים ברוקראז׳ הוציאה היום סקירה על מניית איזיצ'יפ בה הם כותבים "ליווינו את הנהלת איזיצ'יפ לרצף של פגישות ויצאנו מעודדים הן על הטווח הקצר והן על הפוטנציאל בטווח הבינוני-ארוך. לטעמנו, הירידה של 20% (בחצי שנה האחרונה) יוצרת נקודת כניסה מעניינת בהינתן השיפור המתמשך בחברה. להערכתנו, הירידות נובעות מחשש מוגבר לסיכונים שלא השתנו והבנה מוטעית של הסביבה בה איזיצ'יפ פועלת.

"2013 מייצגת נקודת מפנה עם גידול של 30% בהכנסות - מגמה אשר תימשך גם בשנים הבאות עם תוספת עתידית מה - NPS, שלא כלולה במודלים. אנו מעריכים כי איזיצ'יפ תציג קצב צמיחה מואץ של 20-30% בכל אחת מהשנים הקרובות וזאת עם רווחיות גבוהה ותוך גידול משמעותי בנתח השוק".

האם יבחר בקרוב יו"ר בורסה חדש? בשבועות האחרונים הגיעו לוועדת האיתור לתפקיד יו"ר הבורסה שמות של למעלה מ-40 מועמדים, חלקם בהמלצות שהתקבלו וחלקם הוגשו על ידי מועמדים הרואים עצמם מתאימים לתפקיד. הוועדה צפויה להתכנס לקראת סוף השבוע ולהחליט מיהם המועמדים שהיא רואה כמתאימים ביותר לתפקיד.

מובאות של משוררים אינן פותחות לרוב סקירות אנליטיות של חברות. בית ההשקעות לייקווד קפיטל בחר אתמול לעשות זאת בפתח סקירתה על חברת אופקו, שבשליטת פיליפ פרוסט, יו"ר חברת טבע, ובחר דווקא בציטוט ארסי שקובע את הטון לסקירה כולה: "איזו רשת סבוכה אנחנו טווים כשאנחנו מתחילים לשקר", של המשורר הסקוטי וולטר סקוט.

האנליזה של לייקווד היא הגורם היחיד הנראה לעין לקריסת אופקו ב-22% בשבוע האחרון, כולל נפילה של 7.9% אתמול. לייקווד, שמקדים ומבהיר כי מכר את מניית אופקו בחסר ושהוא עשוי לשנות את דעתו, קובע שמשקיעי אופקו קיבלו תרופת דמה וששוויין של מניות החברה נמוך ב-75%-100% ממחירן הנוכחי. מניית החברה תמשיך להגיב לסקירה היום במסחר.

מחזיקי ניירות הערך של קונצרן אי.די.בי ימתינו להחלטה של השופט איתן אורנשטיין האם לאשר את הסדר החוב בחברה או לא.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker