אי.די.בי מדווחת על השלכות חוק הריכוזיות: "בתוך חצי שנה - רוב לדירקטורים בלתי תלויים"

החברות בקבוצה המסובכת העבירו הבוקר דיווח מפורט לגבי מיקומן בפירמידה, והשלכות חוק הריכוזיות, שנכנס לתוקף ביום ד' האחרון ■ גב ים: "נכסים ובניין רשאית לשלוט עלינו עד תום ארבע שנים" ■ ישפרו: "מספר הדירקטורים החיצוניים יהווה לפחות מחצית"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן

בעוד נוחי דנקנר, לא מכבר בעל השליטה בקבוצת אי.די.בי, נאבק לשמר את שליטתו בפירמידת הענק, החברות בקבוצה נאלצות לדווח על ההשלכות הצפויות של חוק הריכוזיות שנכנס לתוקף ביום ד' האחרון (11 בדצמבר). החל משעות הבוקר החלו החברות בקבוצה, שמורכבת מחמש שכבות של חברות ציבוריות, לדווח למשקיעים בבורסה על השפעת החוק.

חברות הנדל"ן המניב גב ים וישפרו מסרו כי הן נמנות על "השכבה החמישית" והתחתונה בפירמידת אי.די.בי, ועל כן חלות עליהן מעתה מגבלות חוק הריכוזיות. חברת הנדל"ן נכסים ובנין וחברת האחזקות כור מסרו כי הן ממוקמות בשכבה הרביעית בפירמידה; ודיסקונט השקעות ציינה כי מיקומה בשכבה השלישית. מעל דיסקונט השקעות נמצאות שתי חברות אחזקה נוספות - אי.די.בי פתוח ומעליה אי.די.בי אחזקות, שעומדות כיום במרכז הסדר נושים שמבצעת הקבוצה.

חוק הריכוזיות קבע כי בתוך כארבע שנים, הפירמידות באחד העם יתכווצו לשתי "שכבות" בלבד – כלומר חברה אם וחברה בת בלבד. כיווץ הפירמידה נועד למנוע פגיעה בזכויות של בעלי מניות המיעוט או עושק שלהן על ידי החברות הנמצאות "במעלה הפירמידה" או בעלי השליטה. בכלל זאת, החוק חל גם על חברות אג"ח, כלומר – חברות שהנפיקו בבורסה איגרות חוב סחירות, אך לא מניות.

חיים גבריאלי

"על פי הוראות החוק, מבנה פירמידלי מוגבל לשתי שכבות של תאגידים מדווחים", הסבירה למשל גב ים בדיווח לבורסה. "לעניין זה, החברה נחשבת לחברה בשכבה חמישית. חברה לנכסים ולבנין, בעלת השליטה בחברה, נחשבת ביום הפרסום לחברת שכבה רביעית, אשר רשאית להמשיך לשלוט בחברה עד תום ארבע שנים מיום הפרסום".

יודגש כי מעל חמש השכבות בבורסה, הפירמידה העסקית של דנקנר מבוססת גם על שתי חברות פרטיות המחזיקות ביחד בחוב בנקאי של כ-800-900 מיליון שקל. כך, מעל אי.ד.בי אחזקות נמצאת גנדן החייבת לבנקים כחצי מיליארד שקל; ומעליה טומהוק החייבת לבנקים כ-300 מיליון שקל נוספים. כך, כלל ה"שכבות" בפירמידה העסקית שבנה דנקנר עומדות כיום על שבע, כשרובן כאמור ציבוריות.

דיסקונט השקעות, אחת מחברות האחזקה המרכזיות בקבוצת אי.די.בי, מסרה כי לא תהיה רשאית לשלוט עוד בחברות מתחתיה החל מדצמבר 2017 (ארבע שנים מהחלת החוק). החברה האם של דיסקונט השקעות – אי.די.בי פיתוח - לא תוכל עוד לשלוט עוד בחברות שמתחתיה החל מדצמבר 2019 (וזאת, בהנחה שמבנה הפירמידה במתכונתו הנוכחית יישמר, מבלי שיהיו שינויים במסגרת הסדר החוב). אם בתום התקופה הקבוצה לא תסתדר במבנה שנקבע בחוק – חברות בקבוצה יועברו לרשותו של נאמן.

עוד דיווחו גב ים, ישפרו, שופרסל ודיסקונט השקעות, כי מאחר שמדובר בחברות הנמצאות בשכבות החמישית, הרביעית והשלישית (בהתאמה), הרי שבתוך ששה חודשים, הדירקטוריון שלהן יכלול רוב של דירקטורים בלתי תלויים, וכן שמספר הדירקטורים החיצוניים (דח"צים) יהווה לפחות מחצית ממספר חברי הדירקטוריון ("לאחר שהופחת ממנו אחד, בעיגול כלפי מעלה, ולא פחות משני דירקטורים חיצוניים", הוראת החוק המדויקת).

שינוי מבנה הדירקטוריון עשוי להקשות על פגיעה וניצול של החברות הנמצאות ב"תחתית" הפירמידה, וזאת על ידי הגברת האפקטיביות של הממשל התאגידי. בכלל זאת, רוב של דירקטורים בלתי תלויים עשוי למנוע עסקות בעלי עניין שאינן לטובת החברה (אלא, למשל, לטובת אינטרסים זרים, כמו אלה של בעל השליטה); וצפוי בין היתר להקשות על בעלי השליטה בפירמידה "לתעל" (tunneling) הטבות כספיות שונות.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker