אחד העם

החולשה נמשכת: ת"א 25 ירד ב-0.9%; בריינסווי זינקה ב-23%

אופקו הלת' נפלה ב-8% ■ אי.די.בי אחזקות ירדה ב-1% ■ החברה לישראל נפלה ב-4% ■ מדד המחירים לצרכן יתפרסם היום ב-18:30

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים6
ערן אזרן

לאחר מימושים של כ-3% שנרשמו במדדים ת"א 25 ות"א 100, גם היום התנהל המסחר בבורסה בירידות שערים. המשקיעים בישראל ובעולם חוששים מפני צמצום קרוב בתוכנית התמריצים לכלכלה האמריקאית (רכישות האג"ח החודשיות בסך 85 מיליארד דולר), כבר בישיבתו הקרובה של הבנק המרכזי האמריקאי בהמשך השבוע.

מדד ת"א 25 ירד ב-0.9%, ות"א 100 איבד 0.5%. מדד הבנקים נחלש בשיעור של 1%, ומדד נדל"ן 15 נסחר בירידה של 0.2%. מחזור המסחר היומי עמד על 725 מיליון שקל.

ניירות הערך של קבוצת אי.די.בי עמדו במרכז המסחר, בהמתנה ל בין שתי ההצעות להסדר חוב בקבוצה - זו של קבוצת דנקנר-גרנובסקי, וזו של אלשטיין-בן משה. מניית אי.די.בי איבדה 1%. איגרות החוב של החברה עלו עד 2.6% (סדרה ד').מדדי בורסת תל אביב
   ת"א 25                                                     ת"א 100
   מדד הבנקים                                             מדד נדל"ן 15
הגרפים מציגים את ערכי המדדים נכון ליום קריאת הכתבה

מניית אופקו הלת' נפלה ב-7.9%, לאחר פתיחה אנגלית (השהייה במסחר), בשל פערי ארביטראז' עם ניו יורק. גם בשבוע שעבר איבדה המניה כ-8%, על רקע המלצות שליליות של אנליסטים. מניית החברה לישראל נפלה ב-4%. החברה לישראל נערכת כעת להסדר חוב נוסף בחברת הספנות המסובכת צים.

ירידות שערים נרשמו גם בגזרת איגרות החוב הקונצרניות. מדדי איגרות החוב הצמודות - תל בונד (20, 40 ו-60) - ירדו עד 0.18%. מדד תל בונד שקלי איבד 0.06%. בלטו במסחר איגרות החוב של ביג (סדרה ה') שירדו ב-1%.

עוד בשוק הקונצרני:חברת הנדל"ן אדגר הודיעה על תוצאות המכרז המוסדי בהנפקת אג"ח חדשה (סדרה ח'). במסגרת המכרז נרשמו ביקושים גבוהים שהסתכמו בכ-467 מיליון שקל, למעלה מפי 2 מהיקף הגיוס המתוכנן. החברה גייסה בשלב זה כ- 173 מיליון שקל. הריבית במכרז המוסדי נסגרה על 3.5% לעומת ריבית המקסימום שעמדה על 4.5%.

איגרות החוב הממשלתיות נסחרו ללא מגמה ברורה. איגרת חוב ממשלתית שקלית ל-10 שנים עלתה ב-0.09%, והתשואה עליה ירדה ל-3.54%. איגרת חוב צמודה למדד לתקופה דומה ירדה ב-0.03%, והבתשואה עליה עלתה 1.44%.

הערכות: המדד יירד ב-0.2%-0.4%

הערב ב-18:30 יפורסם מדד המחירים לצרכן לחודש נובמבר. האנליסטים מעריכים כי המדד יירד ב-0.4%-0.2% לעומת אוקטובר . המדד צפוי לרדת בשל ירידה חדה במחירי הירקות הטריים, בשל הירידה במחיר הדלק על רקע הירידה במחירו בעולם והירידה בשער הדולר בישראל; ירידה במחירי הדיור בשל סיבות עונתיות; ירידה במחירי הביגוד בגלל מזג האוויר החמים בחודש הקודם, שהביא להקדמת מבצעי סוף העונה; ובשל ירידה במחירי המזון והפירות.

מדדי נובמבר האחרונים היו נמוכים: המדד ירד ב–0.5% בנובמבר אשתקד וב–0.1% בנובמבר 2011. ב–12 החודשים שנגמרו באוקטובר 2013 עלה מדד המחירים לצרכן במידה מתונה - 1.8%. ההערכות הן כי יעלה ב–12 החודשים הקרובים במידה דומה. יעד האינפלציה השנתי של ישראל הוא 1%–3%.

מניות בולטות במסחר

לאחר סאגה שנמשכת כבר יותר מ-15 חודשים, אחד התיקים המורכבים בשוק ההון הישראלי ובמערכת המשפט - הסדר החוב בקבוצת אי.די.בי - הגיע לישורת האחרונה. ב-9 בבוקר התחיל בבית המשפט המחוזי בתל אביב אצל השופט איתן אורנשטיין, שעשוי כבר היום לתת אור ירוק להעברת השליטה באי.די.בי אחזקות לקבוצה בראשות אקסטרה הולדינג של מוטי בן משה ודולפין בראשות אדוארדו אלשטיין, ובכך לשים חותמת סופית על השליטה הבלתי מעורערת בעשור האחרון של נוחי דנקנר.

בעוד נוחי דנקנר נאבק לשמר את שליטתו בפירמידת הענק, החברות בקבוצה נאלצות לדווח על ההשלכות הצפויות של חוק הריכוזיות שנכנס לתוקף ביום ד' האחרון (11.12). גב ים מסרה כי היא נמנית על "השכבה החמישית" בפירמידת אי.די.בי, ועל כן חלות עליה מעתה מגבלות "חוק הריכוזיות". מלבד גב ים, גם חברת הנדל"ן ישפרו מסרה כי היא נמצאת בשכבה החמישית של קבוצת אי.די.בי, וכי יחולו עליה מגבלות חוק הריכוזיות. נכסים ובנין וכור מסרו כי הן ממוקמות בשכבה הרביעית; ודיסקונט השקעות - בשכבה השלישית.

מניית בריינסווי זינקה ב-23%. חברת היעוץ Cameron Associates פרסמה היום (א') סקירה בנוגע לחברה, שבה ציינה כי לחברה פוטנציאל הכנסות שעשוי להגיע לעשות מיליוני דולרים. בתחילת השנה קיבלה בריינסווי אישור ה-FDA לטיפול במכשיר שפיתחה לחולי דיכאון.

בזן, שבשליטת החברה לישראל (37%) של עידן עופר ופטרוכימיים (31%) של דיוויד פדרמן ושותפיו, באמצעות הרחבה של סדרה א'. האג"ח היא צמודת מדד ובעלת מח"מ של 2.86 שנים. האג"ח נסחרות במחיר 116.4 אגורות לאיגרת, המגלם תשואה לפדיון של 6.5%. הגיוס מחולק לשניים: גיוס אג"ח סטרייט (ללא אפשרות להמרה למניות) שהתבצע ביום חמישי, וחלק שיתבצע באמצעות הנפקה של כתבי אופציות שיהיו ניתנים למימוש במחיר של 112 אגורות. האג"ח נסחרו עד אמצע השבוע בתשואה של 5.5%, אך מחירן ירד לקראת ההנפקה.

שנה אפרורית צפויה ליצרניות המזון ולרשתות המזון הקמעוניות - כך מעריכה ליאת גלזר, אנליסטית באקסלנס ברוקראז'. כי המשקיעים ייטיבו לעשות אם יתרחקו ממניותיהן של חברות אלה ב-2014. גלזר מאזכרת את מגמת הגידול בנתח השוק של רשתות הדיסקאונט כתוצאה מהרגישות העולה של הצרכנים למחיר, שהואצה על ידי המחאה. מגמה זו אף התחזקה עקב חיסול פורמט מחירי הביניים של מגה ושופרסל והעברתו לפורמט של חנויות מוזלות, וכן פתיחת חנויות רבות על ידי "הרשת הרביעית, כמו רמי לויויקטורי ואושר עד".

יצרנית הטקסטיל הישראלית, תפרון, ממשיכה בצעדי ההבראה. החברה, שבשליטת משפחת ליברמן הקנדית ומבטח שמיר ונסחרת לפי שווי של כ-38 מיליון שקל, חתמה על מזכר הבנות להקמת חברה משותפת במזרח הרחוק עם חברת ברנדיקס (Brandix Lanka Limited) מסרי לנקה המתמחה בפיתוח, ייצור והפצה של מוצרי הלבשה למיטב המותגים ברחבי העולם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker