אקסלנס ברוקראז': להתרחק ממניות יצרניות המזון ורשתות המזון ב-2014

רשתות השיווק יתקשו להמשיך להעלות מחירים ב-2014, ויסבלו מירידה בצריכה ומהחרפת התחרות במרכזי הערים

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
יורם גביזון

שנה אפרורית צפויה ליצרניות המזון ולרשתות המזון הקמעוניות - כך מעריכה ליאת גלזר, אנליסטית באקסלנס ברוקראז'. מסקירתה עולה כי המשקיעים ייטיבו לעשות אם יתרחקו ממניותיהן של חברות אלה ב2014–. גלזר מציינת ש2013– היתה שנת שינוי בשוק המזון, שכן בתום שנתיים של הקפאת מחירים על רקע המחאה בקיץ 2011 והתחרות האגרסיבית החלו רשתות המזון להעלות מחירים. השלב הראשון היה בסוף 2012, במקביל להודעת יצרני המזון על העלאת מחירים, אולם ההעלאות נמשכו לכל אורכה של 2013, כך שמדד מחירי המזון עלה ב–6% לעומת עלייה של 1.8% במדד המחירים לצרכן.

גלזר מאזכרת את מגמת הגידול בנתח השוק של רשתות הדיסקאונט כתוצאה מהרגישות העולה של הצרכנים למחיר, שהואצה על ידי המחאה. מגמה זו אף התחזקה עקב חיסול פורמט מחירי הביניים של מגה ושופרסל והעברתו לפורמט של חנויות מוזלות, וכן פתיחת חנויות רבות על ידי "הרשת הרביעית, כמו רמי לוי, ויקטורי ואושר עד". מגמות אלה הביאו לשינוי האסטרטגיה של שופרסל ורבוע כחול, והן שמו דגש על התייעלות ואסטרטגיית מחיר אגרסיבית אך סלקטיבית, בעיקר באזורים שבהם נתקלו בתחרות ישירה מצד חנויות הרשת הרביעית, כדי למנוע שחיקה נוספת בנתח השוק. שתי הרשתות קצרו ב–2013 את הפירות של העלאות המחירים וההתייעלות.

גלזר צופה ש-2014– תאתגר את כל השחקנים, משום שרשתות המזון יתקשו להציג צמיחה משמעותית ללא פתיחת חנויות חדשות. לדבריה, הרשתות יתקשו להמשיך לשפר את הרווחיות הגולמית משום שיכולתן להמשיך להעלות מחירים תפחת. מגמה שלילית נוספת היא החרפת הירידה בצריכה במונחים כמותיים, שהוסתרה ב–2013 על ידי עליות המחירים. סימן שאלה נוסף ב–2014 הוא השפעת האסטרטגיה החדשה של מגה: סגירת שטחי מסחר של חנויות דיסקאונט וביצוע התאמות לאסטרטגיה של החנויות בתוך הערים. שינויים אלה יגרמו לשחקנים אחרים בשוק לנקוט אסטרטגיה זהירה יותר, ולכן היא צופה ששיפור נוסף ברווחיותם לא יתרחש לפני 2015.

גם ליצרני המזון צפויה ב–2014 שנה טובה פחות מזו שמסתיימת. גלזר צופה צמיחה נמוכה יותר מב–2013, בין היתר משום שמחירי חומרי הגלם וחולשת המטבעות הזרים כלפי השקל אינם תומכים בהעלאות מחירים נוספות, ובנוסף הצמיחה הריאלית הנמוכה עד שלילית בשוק המזון תימשך גם ב–2014. בניגוד ל–2013, שבה נהנתה אסם מצמיחה חיובית כתוצאה מהשקת התה הקר במותג נסטי, ב–2014 לא צפויה אסם להיכנס לקטגוריה חדשה, כך שהצמיחה בישראל תנבע בעיקר מחדשנות - עובדה שתייצר קניבליזציה חלקית למוצריה הוותיקים. להערכת גלזר, הסטגנציה בשוק החלב, שמשפיעה על שטראוס, תימשך, וגם במגזר התענוג וההנאה תצמח שטראוס לאט יותר מב–2013, שבה השיקה מוצרים רבים. עם זאת, היא מציינת שהחשיפה של אסם ושטראוס לחו"ל מספקת פוטנציאל לצמיחה. להערכתה אסם ושטראוס יציגו צמיחה חיובית במונחי המטבע המקומי, אולם הנעלם הוא השינוי בשער החליפין של השקל.

"תשואת חסר" לאסם

גלזר נותנת למניית אסם המלצת תשואת חסר במחיר יעד של 71.5 שקל למניה, הנמוך ב–15.4% ממחירה בפתיחת המסחר ביום חמישי, כך שלמעשה מדובר בהמלצת מכירה. היא צופה שאסם תציג ב–2014 צמיחה אטית בישראל בהשוואה לצמיחה בשוק המקומי ב–2013. גלזר מעריכה שהפעילות בחו"ל תצמח מהר יותר מב–2013. רווחיות אסם תמשיך להשתפר, אך "אנו מתקשים לראות מנועי צמיחה משמעותיים וקפיצה ברווחיות כפי שהיה ב–2013", מסכמת גלזר.

לשטראוס נותנת גלזר המלצת תשואת שוק ומחיר יעד של 70 שקל, שגבוה ב–6.6% ממחירה הנוכחי של המניה. להערכתה, מחירי חומרי הגלם הנמוכים ופעילות הקפה צפויים להמשיך לספק רוח גבית לתוצאות הקבוצה גם ב–2014, וגם בשנה הבאה צופה גלזר צמיחה דו־ספרתית ורווחיות גבוהה בברזיל. גורמים אחרים יקזזו צמיחה זו, ועל כן היא מסתפקת בתשואת שוק. להערכתה, פעילות הקפה תהיה במוקד גם ב–2014. המשך הירידה במחירי חומרי הגלם יביא לשנה חזקה נוספת בשטראוס קפה, והנעלם הוא עוצמת התחרות ברוסיה, שגרמה להרעה ברווחיות החברה בשוק זה בשני הרבעונים האחרונים. נעלם נוסף הוא מגמת השוק הברזילי לאחר שינוי בבעלות אצל המתחרה העיקרית של שטראוס בשוק זה. גלזר צופה האצה בצמיחת החברה בישראל במחצית השנייה של 2014, עם החדרה מואצת של מוצרים חדשים.

"שופרסל תתקשה לשפר רווחיות בלי העלאת מחירים", קובעת גלזר ביחס למניית שופרסל, לה היא נותנת המלצת תשואת שוק ומחיר יעד של 13.5 שקל למניה - גבוה ב–0.4% מהמחיר בפתיחת המסחר ביום חמישי. להערכתה, 2014 תאתגר את שופרסל משום שהרוח הגבית שסייעה לה ב–2013 תיעלם, ומשום שמהלכיה של מגה, בין אם יצליחו ובין אם לאו, ישפיעו לשלילה בטווח הקצר. היא צופה גידול בשטחי המסחר של שופרסל שיסייע לצמיחתה, אך מגמת העלאת המחירים לא תימשך ב–2014, ובנוסף היא צפויה לתחרות גוברת מצד מגה במרכזי הערים, שתביא לשחיקה קלה ברווחיותה הגולמית. גלזר צופה ששופרסל תמשיך לחלק דיווידנדים משמעותיים גם ב–2014, וגיוס האג"ח האחרון שלה יאפשר לה להשקיע גם ב–2014 וב–2015 ולפרוע תשלומי קרן.

רמי לוי תמשיך לצמוח אך לאט יותר, צופה גלזר. להערכתה, הרשת תציג צמיחה דו־ספרתית גם ב–2014, אך קצב הפתיחה של סניפים חדשים יישאר אטי והיעד של 50 סניפים ב–2015 לא יושג. היא צופה שרמי לוי תמשיך להציג גידול במכירות בחנויות זהות גם ללא העלאת מחירים, בשל המשך מעבר הצרכנים לחנויות המוזלות, ומנגד בצד הוצאות התפעול עשויה החברה להתייעל, כך שהשחיקה ברווחיות התפעולית לא תימשך ב–2014. גלזר מציינת שההאטה בקצב הצמיחה והמשך השחיקה ברווחיות התפעולית גורמים לה להישאר בהמלצת תשואת שוק במחיר יעד של 177 שקל למניה, הנמוך ב–1.8% ממחירה עם פתיחת המסחר ביום חמישי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker