הבוקר: ביהמ"ש עשוי להכריע אם אי.די.בי תעבור לאלשטיין ובן משה

השופט איתן אורנשטיין יצטרך להחליט אם לקבל את הסדר החוב המועדף על רוב הנושים באי.די.בי אחזקות - ובכך להוציא את השליטה בקבוצה מידי דנקנר ■ בעל השליטה המיועד, בן משה, אמור להעיד היום בבית המשפט על מקורות ההון שלו

מיכאל רוכוורגר
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

לאחר סאגה שנמשכת כבר יותר מ–15 חודשים, אחד התיקים המורכבים בשוק ההון הישראלי ובמערכת המשפט - הסדר החוב בקבוצת אי.די.בי - מגיע לישורת האחרונה.

ב–9 בבוקר יתחיל הדיון המכריע בפרשת אי.די.בי בבית המשפט המחוזי בתל אביב אצל השופט איתן אורנשטיין, שעשוי כבר היום לתת אור ירוק להעברת השליטה באי.די.בי אחזקות לקבוצה בראשות אקסטרה הולדינג של מוטי בן משה ודולפין בראשות אדוארדו אלשטיין, ובכך לשים חותמת סופית על השליטה הבלתי מעורערת בעשור האחרון של נוחי דנקנר.

בפני אורנשטיין יעמדו תוצאות ההצבעות של נושי אי.די.בי אחזקות. אף שההצעות הכלכליות של שתי הקבוצות היו דומות, עם שיעור החזר של כ–70% מחוב של כ–2 מיליארד שקל לנושי אי.די.בי אחזקות, 75.2% מהנושים העדיפו את ההצעה של בן משה־אלשטיין על פני זו של דנקנר והשותפים שאסף מרחבי העולם.

לבחירה של הנושים, שכללה תמיכה של בתי ההשקעות הגדולים פסגות,מיטב דש, אקסלנס והראל פיננסים, הצטרף גם בנק לאומי, בניהולה של רקפת רוסק־עמינח - הנושה הגדול של גנדן (החברה האם של אי.די.בי אחזקות) ומי שהיה לצד בנק הפועלים לאורך שנים אחד המממנים העיקריים של חברות מקבוצת אי.די.בי.

איתן אורנשטייןצילום: עופר וקנין

בשבועות האחרונים ניצלו שתי הקבוצות המתמודדות כל במה אפשרית כדי להכפיש אחת את השנייה. בינתיים, לא עלו בהצלחה הניסיונות של אי.די.בי לעורר ספקות בקשר לדמותו ולמקורות ההון של בן משה (שכבר הפקיד בנאמנות 600 מיליון שקל – מתוך הפקדה כוללת של כמיליארד שקל) שלו עסקים בשווי מיליארדי יורו בתחומי האנרגיה, התקשורת, הקמעונות והביטוח, בגרמניה, אנגליה והודו.

לפי דרישתו של השופט אורנשטיין, בן משה - שאם יזכה צפוי לשלוט על נכסים אסטרטגיים כמו כלל ביטוח וסלקום - צפוי להתייצב היום בבוקר לדיון בבית משפט ולהעיד בפני השופט בקשר למקורות ההון, כשלטענתו - אין לו מה להסתיר. ייתכן שאי.די.בי ודנקנר יערערו לבית משפט העליון, כך שלא בטוח שההחלטה הסופית בתיק אי.די.בי תתקבל כבר מחר.

המקורבים ימצאו עצמם מחוץ לקבוצה

אם בסופו של דבר בן משה ואלשטיין יזכו בשליטה באחד הקונצרנים הגדולים במשק, מצפה להם עבודה רבה מול הבנקים ובעלי האג"ח, שכן על אי.די.בי פיתוח רובץ חוב חוב של כ–5.5 מיליארד שקל לבעלי האג"ח והבנקים, וסכומים דומים חייבת גם החברה הבת שלה, דיסקונט השקעות. במקביל, כמות הנכסים התזרימיים והתפעוליים באי.די.בי מצטמקת והולכת, ומלבד כלל וסלקום כוללת כיום (לאחר מכירה של גיוון אימג'ינג) את שופרסל, נכסים ובניין, אופציה על 40% ממכתשים אגן ועוד כמה נכסים.

בראיונות שהעניקו לתקשורת בסוף שבוע אמרו אלשטיין ובן משה שהם מתכננים לצמצם מטות באי.די.בי, לייעל ולהשביח את החברות הבנות ולמנות הנהלה ודירקטוריונים עצמאיים. הם ציינו כי יש להם תוכניות עסקיות מוכנות לשם כך, אך בינתיים לא פירטו אותן.

אהרון פוגל, לשעבר יו"ר קבוצת הביטוח והפיננסים מגדל - שחבר בחודשים האחרונים לבן משה - צפוי להתמנות ליו"ר אי.די.בי פיתוח. השותפים החדשים מראיינים מנהלים שונים לתפקיד המנכ"ל, ובתקופת הביניים, עד להשלמת ההסדר, גם נושי אי.די.בי יהיו מעורבים בחברה. הבעלים המיועדים אף הבטיחו כי לא יימשכו ממנה דיווידנדים בשנים הקרובות.

סביר להניח שמרבית המנהלים המקורבים לדנקנר, שהתעשרו מאוד בתקופתו, כמו חיים גבריאלי, רפי ביסקר, ליאור חנס ואחרים, ימצאו את עצמם מחוץ לאי.די.בי החדשה. עם זאת, לא ברור מה יעלה בגורל המנהלים הדומיננטיים והמצליחים כמו איזי כהן בכלל ביטוח וארז ויגודמן במכתשים, ששמו מוזכר כמועמד למנכ"ל טבע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker