בזן הבטיחה אתמול גיוס של 300 מיליון שקל באמצעות הרחבת אג"ח א'

במהלך הגיוס נרשמו ביקושים של חצי מיליארד שקל.התשואה שנקבעה בגיוס הנה כ-6.5% ■ הגיוס עשוי להגיע לעד 600 מיליון שקל אם ימומשו האופציות לאג"ח ■ בעוד שבוע וחצי צפויה בזן להשלים הנפקת זכויות של 150 מיליון דולר

שבועיים לאחר שהגיעה להסכמות עם קבוצת הבנקים המממנים, בראשות בנק הפועלים, שיאפשרו לה לפרוע תשלומי קרן וריבית בסכום של 163 מיליון דולר עד לסוף דצמבר 2013 ולהימנע מהצמדת הערת "עסק חי" לדו"חותיה, חברת HYPERLINK בזן (בתי זיקוק לנפט חיפה) עשתה אתמול צעד חשוב בקידום החלק הפיננסי בתוכנית ההתייעלות שעליה הכריזה לפני כמה חודשים בעקבות ההידרדרות במצבה הפיננסי.

בזן, הנמצאת בשליטת החברה לישראל (37% ) של עידן עופר ופטרוכימיים (31%) של דיויד פדרמן ושותפיו, השלימה אמש בהצלחה גיוס אג"ח באמצעות הרחבה של אג"ח מסדרה א' בעלת מח"מ (משך חיים ממוצע) של 2.86 שנים.

האג"ח נסחרות במחיר של 116.4 אג' לאיגרת המגלם תשואה לפדיון של 6.67%. הגיוס מחולקת ל-2 חלקים: גיוס אג"ח סטרייט (ללא אפשרות להמרה למניות) שהתבצע אתמול, וחלקו השני יתבצע באמצעות הנפקת כתבי אופציות שיהיו ניתנות להמרה לאג"ח של החברה עד לאמצע ינואר 2014. מחיר מימוש האופציות נקבע על מחיר של 112 אגורות לאגרת, המגלם תשואה לפדיון של כ-7%, כך שהאופציות נמצאות בתוך הכסף.

מתקן של בזן בחיפהצילום: חגי פריד

במהלך הגיוס אתמול נרשמו ביקושים של כ-500 מיליון שקל ודירקטוריון בזן החליט להגדיל את היקף הגיוס לעד כ-600 מיליון שקל ולשם כך צפוי להתקבל אישור מעודכן של דירוג האג"ח של בזן ע"י מעלות P&S שהעניקו בשבוע שעבר דירוג של BBB- עם אופק שלילי, והן נמצאות ברשימת מעקב.הדירוג ניתן לגיוס של עד 500 מיליון שקל ובכעת הוא יעודכן כלפי מעלה. מתוך הסכום הכולל של הגיוס בזן החליטה לקחת אג"ח סטרייט של כ- 300 מיליון שקל לכ-85 מיליון דולר).

המחיר שנקבע בגיוס עמד על 113.9 אגורות לאגרת ובתוספת 3.3 אגורות של תשלום קופון צמוד למדד ב-19 בדצמבר ובניכוי עמלת התחייבות מוקדמת של כ-0.5% הגיוס במחיר של כ-116.5 אגורות לאגרת הדומה למחיר האג"ח בשוק. עד אמצע ינואר סכום זה צפוי לגדול בעד 300 מיליון שקל נוספים במידה וכתבי האופציה ימומשו.

ואולם גם אם האופציות לא ימומשו במלואן בזן צפויה לעמוד בהתחייבויותיה לקונסורציום הבנקים הממנים להגדיל את האמצעים הנזילים שלה בכ- 230 מיליון דולר עד סוף ינואר 2014 . שכן כ-85 מיליון דולר היא הבטיחה בגיוס אג"ח הנוכחי ועד 26 בדצמבר היא אמורה להשלים הנפקת הזכויות לבעלי מניותיה בסכום של עד 150 מיליון דולר. לאחר שהחברה לישראל ופטרוכימיים הבטיחו את השתתפותם בהנפקה ובהתאם למחיר השוק הנוכחי של מניית בזן נראה כי בסיכויים גבוהים הנפקה זו תושלם בהצלחה.

שכן מדובר בהנפקה של 766-769 מיליון מניות,שהם 24% ממניותיה של החברה לאחר ההנפקה. המניות שתנפיק בזן יוצעו ב-12.2 מיליון יחידות זכות, כך שכל בעל 200 מניות יהיה רשאי לרכוש יחידת זכות שתכלול 63 מניות במחיר של 69 אגורות למניה ובתמורה כוללת של 43.47 שקל לזכות.

בהתחשב במחיר מניית בזן בטרם פרסום תנאיה של הנפקת הזכויות ובמחיר יחידת הזכות המוצעת, מחיר מניית בזן אקס זכויות הוא 1.0193 שקלים , בעוד שמניית בזן נסחרת כיום במחיר של 1.14 שקל למניה (לאחר ירידה של כ-4% בעקבות עדכון המדדים וגריעתה ממדד ת"א 25), כך שמרכיב ההטבה בהנפקת הזכויות הוא 12%.

את גיוס האג"ח והנפקת הזכויות מובילה לאומי פרטנרס חתמים, הנמצאת תחת ניהולם של עופר גרינבאום ושי נבו. לאומי פרטנרס ליוותה בשנה האחרונה תהליך פיננסי מורכב מול הבנקים ובעלי האג"ח שבסיומו העניקה בזן ערבות של עד 135 מיליון דולר לפירעון חובותיה של החברה־הבת, הנמצאת בבעלותה המלאה, כרמל אולפינים. לצד לאומי, את גיוס האג"ח והמהלכים הפיננסיים של בזן מובילה חברת ברק קפיטל חיתום, המנוהלת על ידי צביקה מנס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker