שבוע של מימושים: ת"א 25 נפל ב-3.3%; מדד האנרגיה צנח ב-6.3%

המשקיעים בישראל ובעולם חוששים מפני צמצום קרוב בתוכנית התמריצים לכלכלה האמריקאית ■ טבע ירדה 2.8% ■ גבעות עולם נפלה ב-11% ■ אפריקה איבדה 4.5%

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בורסת תל אביב סיכמה שבוע שלילי, עם מימושים של 3.1% ו-2.8% במדדים ת"א 25 ות"א 100. המשקיעים בישראל ובעולם חוששים מפני צמצום קרוב בתוכנית התמריצים לכלכלה האמריקאית. הסכם התקציב שאליו הגיעו בקונגרס האמריקאי שלשום הגדיל את ההערכות שהבנק הפדרלי יחליט על תחילת צמצום רכישות האג"ח החודשיות, בסך 85 מיליארד דולר, כבר בישיבתו בשבוע הבא.

היום התנהל המסחר בבורסה בירידות שערים, על רקע המגמה השלילית אמש בוול סטריט. שלהבהנעילה החל מוקדם (16:55) במטרה לאפשר לתעודות הסל להתאים את אחזקותיהן לקראת עדכון המדדים בבורסה שייערך ביום א'. ת"א 25 ירד ב-1.2%, ות"א 100 איבד כ-1.4%. מדד הבנקים ירד בשיעור של 1.8%, ומדד נדל"ן 15 נחלש ב-0.9%. מחזור המסחר היומי הסתכם ב-3.19 מיליארד שקל.

ירידות שערים נרשמו גם בגזרת השוק הסולידי. מדדי איגרות החוב הקונצרניות הצמודות - תל בונד (20 ,40 ו-60) - ירדו עד 0.19%. מדד תל בונד שקלי ירד ב-0.19%. גם איגרות החוב הממשלתיות נסחרו בנטייה לירידות שערים. אג"ח שקלית (אינה צמודה למדד) של ממשלת ישראל ל-10 שנים נחלשה ב-0.28% והתשואה עליה עלתה ל-3.55%. איגרת חוב ממשלתית צמודה למדד לתקופה דומה ירדה ב-0.21%, והתשואה עליה עלתה ל-1.43%.

בלטו במסחר איגרות החוב של אפריקה ישראל (סדרה כ"ז) שירדו כ-0.75% במחזור גבוה. גם מניית אפריקה ישראל נחלשה ב-4.5%. באחרונה נפלה הצעת החברה לבצע מחזור של סדרת האג"ח שהנפיקה לאחר הסדר החוב ב-2009. 

המלצה למניות הבנקים

בסקירה מיוחדת שפירסם בנק ההשקעות UBS על מגזר הבנקאות המקומי, ציינו האנליסטים כי הבנקים הישראלים נסחרים לדעתם במחירים אטרקטיביים בהשוואה לבנקים באירופה ובאיזור המזה"ת. בסקירה קבעו האנליסטים שהסקטור הישראלי נסחר במחירים אטרקטיביים עם הזדמנות להתרחבות מכפילים.

במסגרת העבודה, שבוצעה במשותף על ידי האנליסטים של סקטור הבנקאות באירופה ומחלקת המחקר בישראל, העלה UBS את ההמלצה לבנק הפועלים ל"קנייה" והותיר את בנק מזרחי ב"קנייה". בבנק הותירו לבנקים לאומי ודיסקונט המלצת "ניטראלי", אולם הצביעו על אפסייד (פוטנציאל עלייה) בטווח הבינוני עד ארוך, "אם מבנה העלויות בבנקים ישתפר".

למרות ההמלצות מניות הבנקים רשמו ירידות שערים חדות, על רקע החשש לצמצום קרוב בתוכנית התמריצים. לאומי ירדה ב-2.3%, הפועלים נחלשה ב-2%. מניית אגוד  נפלה ב-2.9%. מניית דיסקונט ירדה ב-2%, מניית מזרחי נסחרה ביציבות.

מניות בולטות במסחר

מדד ת"א נפט וגז איבד השבוע כ-6.3%. היום המשיכה לרדת מניית גבעות עולם, על רקע עצירת קידוח "מגד 6" בשבוע שעבר, על רקע קשיים טכניים. גבעות איבדה היום כ-11.5%. מניית גלוב אקספלוריישן נפלה ב-8% על רקע הכישלון שעליו דיווחה בשבוע שעבר במבחני ההפקה ב"אופק 2".

מניית אופקו הלת' ירדה ב-4.5%. אתמול כבר נפלה המניה ב-11.5% במחזור גבוה., ובוול סטריט איבדה 14.7% - זאת מבלי שהחברה שיגרה כל דיווח מהותי. בניגוד למגמה הכללית, בבילון עלתה ב-5.4%.

פרוטרום רכשה את הבעלות המלאה בחברת הגלין האמריקאית תמורת 52.4 מיליון דולר. הגלין מפתחת ומייצרת טעמים וטכנולוגית טעם ייחודיות לתעשיית המזון ובעיקר לתעשיית המשקאות. מחזור המכירות של החברה הנרכשת ב-2012 הסתכם ב-24.2 מיליון דולר - גידול של 7% בהשוואה ל-2011. 

בנייר חדרה נחתם הבוקר (ה') הסכם שכר קיבוצי בין ההסתדרות, ועד העובדים והנהלת המפעל. בעקבות זאת הפסיקה הנהלת החברה את השבתת המגן שנמשכה שבועיים וחצי והעובדים חזרו לעבודה מלאה. בין היתק נקבע בהסכם, שנחתם בתום משא ומתן שנמשך כל הלילה, כי לא יהיו במפעל פיטורים כפויים, אך הוועד וההנהלה יגבשו רשימה של 28 עובדים שיפרשו מרצונם לפנסיה מוקדמת, בתנאים מייטיבים.

מג'יק תעשיות תוכנה, המספקת פלטפורמות תוכנה עסקית, הודיעה כי קבוצת ניקטוס תשתמש במוצר שלה לשימוש אלפי לקוחות ועובדי החטיבה הפיננסית. חטיבת הביטוח של ניקטוס מספקת שירותי ביטוח לטווח הקצר בדרא"פ, ותשתמש בפתרון מג'יק לפיתוח יישומי מובייל המשלבים מידע ותהליכים מאפליקציות ה-CRM וה-Sage Accpac ERP.

גוברות ההערכות בקרב האנליסטים כי העסקה למכירת 30% מהזכויות במאגר הגז הענק לווייתן לענקית האנרגיה האוסטרלית וודסייד - עשויה שלא לצאת אל הפועל, או לכל הפחות – להתבצע תחת שינויים מפליגים. בית ההשקעות אי.בי.אחי חתך את ההמלצה לשותפות בתמר - דלק קידוחיםאבנר וישראמקו - מ"קנייה" ל"ניטראלי". גם קבוצת דלק יורדת במסחר.

אי.די.בי אחזקות, חמושה בעורכי דין בכירים כמו רם כספי, רובי בכר ואברהמי ווהל, פנתה עם שורה של נימוקים שמתארים מדוע לדעתם הזכייה ביותר מ-75% מהקולות לטובת לטובת קבוצת אלשטיין-בן משה אינה חוקית. אי.די.בי אחזקות טוענת כי  "הצעת ההסדר של קבוצת אלשטיין-אקסטרה לא קיבלה את הרוב הדרוש על פי דין - קרי, רוב מספרם של המשתתפים בהצבעה, למעט הנמנעים, שבידיהם יחד שלושה רבעים (3/4) של הערך המיוצג בהצבעה".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכםמדדי בורסת תל אביב
   ת"א 25                                                     ת"א 100
   מדד הבנקים                                             מדד נדל"ן 15
הגרפים מציגים את ערכי המדדים נכון ליום קריאת הכתבה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker