אלשטיין - הטפלון שרוצה להיות יו"ר טבע

הכישלון של החברה לישראל לא זוהה אף פעם עם היו"ר שלקח הביתה 20 מיליון שקל

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

"קיבלתי בהבנה את רצונו של אמיר אלשטיין למקד את מרב משאביו בנושא שנמצא מבחינתו בסדר עדיפויות עליון" - כך אמר אתמול בעל השליטה בחברה לישראל, עידן עופר, על פרישתו של אמיר אלשטיין מתפקיד יו"ר החברה לטובת כהונה בתפקיד סגן יו"ר חברה נוספת שנמצאת במשבר - טבע.

מינויו של אלשטיין כפוף לאישור אסיפת בעלי המניות של טבע שתתכנס ב-2014. בעבר אישור מינויים מסוג זה באסיפת בעלי המניות של טבע היה כמעט אוטומטי, אלא שלנוכח מצבה של החברה, ובעיקר ביצועיה הגרועים ביחס למדד התרופות של בורסת ניו יורק ייתכן שהפעם יבחנו בעלי המניות ביתר קפידה את כישורי המועמדים לתפקיד.

עמדתם של המשקיעים המוסדיים האמריקאים תהיה מסקרנת, במיוחד על רקע העובדה שלפיה 14 המוסדיים הגדולים מחזיקים ב-33% ממניות החברה, והתחושה - הגלומה במחיר המניה - ששוק ההון האמריקאי איבד את אמונו בחברה ובהנהלתה. מינויו של אלשטיין - שלא הסתיר שהוא רואה עצמו מועמד להחלפת היו"ר, פיליפ פרוסט - הוא מקרה מבחן לרמת התפקוד של דירקטוריון החברה שרשמה את הביצועים הגרועים ביותר בסקטור הפארמה בשנה האחרונה.

אלשטיין מגיע לטבע בתום 3.5 שנות כהונה בתפקיד יו"ר החברה לישראל - שאינה ההשקעה הטובה ביותר בעשור האחרון. מאז מינויו של אלשטיין איבדה החברה לישראל 20% משוויה ורשמה תשואת חסר של 35% בהשוואה למדד ת"א 100; אלמלא אחזקתה במניות כיל, ביצועי המניה היו גרועים עוד יותר.

אלשטיין שימש במקביל גם יו"ר ועדת האסטרטגיה של החברה לישראל, ובתפקידו זה ניצח על שני מהלכים שהשמידו ערך בסך 1.3 מיליארד דולר לבעלי המניות; האחד הוא השלמת השקעה בסכום מצטבר של מיליארד דולר בחברת צים הנמצאת כיום בהסדר חוב שני בתוך ארבע שנים. החברה לישראל עשויה להשקיע סכום נוסף של 250 מיליון דולר בצים בעבור 30% מהחברה, ובכך תשלים השקעה של 1.25 מיליארד דולר בחברה שמחזיקה בנתח זניח בשוק הספנות העולמית.

אמיר אלשטיין צילום: אליהו הרשקוביץ

פרשה נוספת, שבה מילאו כישוריו האסטרטגיים של אלשטיין תפקיד, היתה ההשקעה בחברת בטר פלייס שהסתיימה במחיקה של 350 מיליון דולר. עתידה של ההשקעה במיזם המכונית הסינית קורוס עדיין לא ברור, אבל אפשר לתהות איזה יתרון יחסי יש לחברת השקעות ישראלית שהונה העצמי מגיע ל-4 מיליארד דולר - ואין לה כל ניסיון קודם בתחום - בשוק הרכב הסיני שבו פעילות חברות הרכב הגדולות בעולם.

משום מה, הכישלון המונומנטלי של החברה לישראל לא זוהה אף פעם עם אלשטיין, אלא עם מנכ"ל החברה, ניר גלעד, ובעל השליטה עופר, אף על פי שאלשטיין לא היה בדיוק עובר אורח בחברה לישראל, אלא אחד משני מנהליה הבכירים שהרוויח 20 מיליון שקל בשנים 2013-2010 (18 מיליון שקל במזומן והיתרה בתשלום מבוסס מניות ואופציות). למעשה, העובדה שכישלונה של החברה לישראל החליק מעליו כאילו היה טפלון - ודבק בעופר ובגלעד - היא אחד ההישגים הלא־רבים שאלשטיין רשאי לזקוף לזכותו.

עיתוי העזיבה של אלשטיין ראוי גם הוא לדיון. עופר מגלה אמנם הבנה לרצונו של אלשטיין, אבל לא בטוח שבעלי המניות של החברה לישראל צריכים לגלות אותה מידה של אמפתיה לשאפתנותו של היו"ר. אלשטיין עוזב את החברה לישראל לאחר שזו נטשה חברה אחת (בטר פלייס), ויתרה על מניותיה בחברה נוספת ששקועה בעיצומו של הסדר חוב (צים), ונאלצת להתחייב להשקיע 100-55 מיליון דולר בתמורה להסכמת הבנקים להזרים עוד טיפת חמצן למונופול הזיקוק המקומי. הספק לא רע לשנה אחת.

אלשטיין לא הציג יכולת אסטרטגית גבוהה כיו"ר החברה לישראל ולא הפגין מנהיגות של ממש כשעזב בשעת מצוקה את חברת האחזקות של עופר. גם בתפקידיו הניהוליים בטבע אלשטיין לא הרשים. ב-2009-2004 הוא שימש מנהל המשאבים הפרמצבטיים הגלובליים של החברה והוביל את רכישתה של קוג'נסיס תמורת 400 מיליון דולר במזומן בינואר 2008; מאז נעלמו עקבותיה של החברה ותרומתה לסל המוצרים של טבע.

בנוגע לתחום המשאבים הפרמצבטיים הגלובליים, תוכנית ההתייעלות הנוכחית של טבע - הכוללת סגירה של 25-20 מפעלים מתוך 75 המפעלים ומעבר לרכש גלובלי כדי לחסוך 700 מיליון דולר בשנה - מבהירה עד כמה נוהלו המשאבים הפרמצבטיים של החברה בצורה בזבזנית.

לאחר כהונה של 18 שנים בתפקידים שונים בטבע, נראה כי הבסיס העיקרי ליומרה של אלשטיין להיות יו"ר טבע היא העובדה שהוא בן לאחת משלוש משפחות המייסדים של החברה. אסיפת בעלי המניות, שתתקיים ב-2014, תגלה אם הקרנות האמריקאיות, המחזיקות ברוב מניות החברה, סבורות שזו היא תכונה הכרחית כדי להוביל את אחת מחברות הפארמה הגדולות אל מחוץ לבור שכרתה לעצמה בשנים שבהן בילה אלשטיין בדירקטוריון החברה ובהנהלתה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker