בגלל חוב של 47 מיליון שקל: לאומי מתנגד להסדר החוב באלביט הדמיה

בנק לאומי: "בזמן שאלביט טוענת שהיא חדלת פירעון, היא שכרה את שירותיהם של שני משרדים לעריכת דין מהיקרים במדינה" ■ לאומי מבקש מבית משפט לחייב את אלביט בהחזר הוצאות ובפרעון מלוא החוב

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיכאל רוכוורגר

בנק לאומי הגיש התנגדות להסדר החוב שגובש באלביט הדמיה. החברה, הנמצאת בשליטת מוטי זיסר, חייבת ללאומי כ-47 מיליון שקל, וכנגד חוב זה משועבדות ניירות ערך של החברה. הסדר החוב אמור לקבל אישור סופי בבית משפט ב-29 בדצמבר.

לפי הסדר החוב שגיבשה אלביט הדמיה עם בעלי האג"ח, בראשות הקרנות האמריקאיות יורק ו-DK, כ-2 מיליארד שקל מתוך החוב, שהיקפו כ-2.45 מיליארד שקל, יימחקו תמורת הקצאה של 95% מאלביט הדמיה לבעלי האג"ח, כולל לאומי. אלביט הדמיה גיבשה עם בנק הפועלים, שהוא נושה מובטח, הסדר חוב שונה המיטיב עם הבנק. אלביט הדמיה חייבת לבנק הפועלים כ-200 מיליון שקל.

ההתנגדות של לאומי, הנמצא תחת ניהולה של רקפת רוסק עמינח, נובעת מכך שאלביט הדמיה סיווגה את הבנק כנושה פיננסי בלתי־מובטח. לאומי טוען בהתנגדות שהגיש לבית המשפט באמצעות עו"ד עופר שפירא: "אין זו הפעם הראשונה שבה שוטח הבנק את התנגדותו לתוכנית ההסדר ומעיר שוב כי החברה מתיימרת להעביר הסדר שלא בהתאם להוראות החוק. עד כה התנגדויות הבנק טרם נדונו לגופן ולא הוכרעו, וזאת בדרך כלל לנוכח טענות של הנהלת אלביט בדבר בהילות, כביכול, בקידום ההסדר בשל מצב החברה - טענות ששימשו את הנהלת החברה עד כה כאמתלה לסטייה מהוראות הדין וכנימוק לדחיית מועד הדיון בהתנגדויות הבנק עד למועד הדיון באישור ה'סופי' של ההסדר".

לאומי מבקש מבית משפט לחייב את אלביט בהחזר הוצאות ובפרעון מלוא החוב. בבנק טוענים כי בזמן שאלביט טוענת שהיא חדלת פירעון ונמצאת במצב של "השמדת ערך" (שההסדר הביא אותה אליו - מ"ר), היא שכרה את שירותיהם של שני משרדים לעריכת דין מהיקרים במדינה - פישר בכר חן ושות' וגולדפרב זליגמן ושות'. לאומי דוחה את טענת החברה שלפיה, נושי החברה מביאים אותה ל"השמדת ערך" וטוען כי האחראית לכך היא הנהלת החברה.

לאומי ניתק את מרבית קשריו העסקיים עם זיסר לפני כשש שנים. להבדיל מהפועלים, החליט לאומי לא למחזר את החוב הפרטי של אירופה ישראל (החברה־האם של אלביט הדמיה) בסכום של כ-1 מיליארד שקל. החוב של זיסר לבנק לאומי עבר לבנק הפועלים. בעקבות הסתבכות של זיסר נאלץ בנק הפועלים להפריש את מלוא החוב.

כמו כן, לאומי פועל בימים אלה למכירת הווילה המפוארת של זיסר בכפר גנים שבפתח תקוה עקב אי־עמידתו בתשלומי המשכנתא לבנק בסכום של כ-15.5 מיליון שקל. שווי הווילה מוערך ב-70-50 מיליון שקל, וכל תמורה שתתקבל מעבר ל-15.5 מיליון שקל תועבר לבנק הפועלים המחזיק בערבות אישית של זיסר על החוב של אירופה.

"השיעבוד רשום כדין"

לאומי מוסיף: "התייחסות החברה להתנגדות בנק לאומי המתוארת על־ידי באי כוח אלביט כ'חסרת בסיס וחסרת תום לב', אינה הולמת, ואין לה כל בסיס. על פי הדין לא ניתן אלא לקבל את התנגדות הבנק ולהורות כי הבנק אינו קשור בהסדר ואינו מחויב בו. הבנק הוא בעל שיעבודים רשומים כדין ובלתי־מוגבלים בסכום על חשבונות של החברה שבהם מופקדים ניירות ערך שערכם משתנה. מסמכי השיעבוד החתומים כדבעי הוצגו, השיעבוד הרשום כדין, הוצג שחור על גבי לבן, והחברה בשלה - טוענת את טענותיה באוויר וללא כל בסיס ושחר?

"הדין בישראל מכיר אמנם באפשרות להחיל הסדר גם על מיעוט מתוך סוג של נושים, אך זאת אך ורק אם ההסדר אושר כדין ובין השאר, באישור רוב מספרי של הנושים מאותו סוג ורוב של 75% מתוך ערך כלל החובות באסיפת סוג של נושים המוכר בחוק. והנה גם בעניין הזה אלביט ממציאה את הדין מחדש: החברה מבקשת לאשר 'הסדר' שיחול רק על נושים לא־מובטחים מסוימים לפי הנוח לה, תוך המשך פעילות 'רגילה' מול יתר הנושים, לרבות המשך פירעון מלא של חובותיה לכל שאר הנושים הלא־מובטחים שלה - דבר שאינו אפשרי לפי הדין בישראל.

"לבסוף, החברה 'פתרה' גם את הצורך בהשגת רוב של 75% מערך החוב על־ידי אי הצגת ההסדר כולו בפני המחזיקים מראש בעת הצבעתם (כפי שהתריע בית המשפט בהחלטתו מיום 2.7.13). והנה, בדיעבד היא טוענת בבקשתה דנא שאישור ההסדר הכולל את בנק הפועלים ברוב של 70% בלבד גם הוא 'איכשהו' משיג, לטענתה, את הרוב הנדרש בדין. גם לטיעון זה אין כל בסיס בחוק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker