מנהל ההשקעות במגדל: "הביטקוין - אחת הבועות הגדולות בהיסטוריה"

יעקב וינשטיין דיבר בכנס השנתי של קלי שוקי הון, שבו הוצגו תחזיות ל-2014 ■ יאיר לפידות: "עוד לא הגענו למחירי בועה במניות" ■ נועם רוקח מאנליסט: "מי שחושב שהתיק שלו יניב תשואה של 10% בשנה - יתבדה

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
אסא ששון

אתמול התקיים הכינוס השנתי של בית ההשקעות קלי שוקי הון, למרות מזג האוויר הסוער. קלי שוקי הון, המנוהל בידי יובל קורן ובשליטת מנחם קלי, מנהל 3.7 מיליארד שקל. קלי היא חברה בת של קלי הסדרים פנסיוניים, חברת ההסדרים הפנסיונית העצמאית הגדולה בישראל.

במרכז הכינוס היה פנל השקעות בהשתתפות מנהל ההשקעות הראשי של מגדל שוקי הון, יעקב וינשטיין; המנכ"ל והמייסד של בית ההשקעות אלטשולר שחם, גילעד אלטשולר; סמנכ"ל השקעות ואסטרטג ראשי בבית ההשקעות אנליסט, נועם רוקח; ומנכ"ל ומייסד בית ההשקעות ילין לפידות, יאיר לפידות.

בהתייחסו לכך שמרבית תיקי ההשקעות הניבו תשואות חיוביות דו־ספרתיות בסיכום 2013, אמר אלטשולר: "מוקדם לסכם את השנה, היא עוד לא נגמרה. עד היום היו גלים. כך, אחרי המשבר של 2008 כולם נכנסו לבונקר (קנו מק"מ ופיקדונות). אז הגיחו החוצה והתחילו לרכוש אג"ח ממשלתיות ואחר כך קונצרניות, ועכשיו כולם קונים מניות".

לפידות אמר כי "ככל שכולם מודאגים יש הזדמנויות השקעה טובות יותר. כיום הגענו למצב שבו הבורסה משקפת שווי כלכלי סביר. כך שמבחינת השקעה במניות זה עדיין לא הסוף. ואולם, ברגע שתראו גל הנפקות במחירים מפוקפקים, כפי שהיה בעבר, זאת תחילת הסוף".

צילום: בלומברג

לדברי וינשטיין, "רוב הדברים הרעים שפחדו מהם בתחילת השנה לא קרו, בגלל הערכות המוסדיים בישראל ובחו"ל. עליות שערים בסדר גודל שלא זוכרים (25%) בישראל ובעולם היתה הפתעה. עכשיו מחפשים את שביל הזהב בין להיות בשוק לבין לא ללכת לבונקר. אין מה לדבר כאן על שוק עצמאי, יש פיגור אחרי העולם - אבל אנחנו עושים את מה שהעולם עושה".

רוקח: "2012 היתה השנה שבה חזו כי גוש היורו יקרוס, וזה לא קרה. 2013 היא שנה של היעדר חלופות השקעה וסחירות נמוכה.כל מי שחושב שהתיק שלו יניב תשואה של 10% בשנה, כפי שהיה השנה, יתבדה. בארה"ב מה שגלום באפיקי ההשקעה היא תוחלת התשואה של סביב 2%–3% באג"ח. התשואה תבוא מהרכיב המנייתי".

בהתייחסותם למטבע הביטקוין, הסכימו כל מנהלי ההשקעות כי מדובר בגימיק. "הביטקוין היא אחת הבועות הגדולות בהיסטוריה. אני לא מבין על מה הוא עלה ולמה הוא מתרסק. זה לא שונה מבועת הצבעונים. זה קוריוז ולא יותר מזה", אמר וינשטיין.

נערכים ל–2014

רוקח, כשאר הממשתתפים, התייחס להיערכות ל–2014 ואמר: "צריך להגדיל נזילות בתיק ולא להיות בקצה. במניות אנחנו בחשיפה מלאה, אולי אפילו גבוהה. המכפילים לא זולים, 15–16 בארה"ב, אבל זה לא מנופח. נגדיל את האחזקה באג"ח בחו"ל. הריבית האפסית תישאר כאן בתקופה הקרובה".

מימין: יאיר לפידות, יעקב וינשטיין ונועם רוקח בכנס קלי שוקי הון, צילום: יפעת דניאל

וינשטיין: "קשה לי לראות גידול ברווחיות החברות ב–2014. עדיין יש אבטלה ואין גיוס עובדים. עדיין יש מקום לעלייה במניות גם ב–2014. באג"ח יש סיכוי להפסדי הון כמו לרווח".

לפידות: "תחום המניות הוא הרכיב שיביא את עודף התשואה. ואולם, אם לא נכנסים ללחץ ומתמידים בהשקעה, זה מביא את הרווח. בשש שנים החברות הביאו רווח נוסף. עוד לא הגענו למחירי בועה במניות".

אלטשולר: "לא צריך להיות תאבי בצע. הקטנו את האחזקה במניות מהמקסימום שמותר, כדי ליצור עתודה. ככל שהשווקים הולכים כלפי מעלה אנחנו מצמצמים את החשיפה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker