"הדור הצעיר עשוי למצוא עצמו ללא דירה ופנסיה"

"הצעירים צריכים לחסוך יותר ולצרוך פחות - אם זה יקרה נוכל למזערת את הנזק", כך אמר חגי בדש בפאנל בכנס עדיף שעסק בתחום הפנסיה בו נכחו גם דני נווה ומשה ברקת ■ נווה: "צריכה להיות חשיבה של הקלה כמותית של הממשלה לפנסיונרים"

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסא ששון

"חייבים לתחום בזמן את תקופת הסדר החוב. אין שום סיבה שהסדר חוב ימשך 15 חודש", אמר מנכ"ל בית ההשקעות פסגות, חגי בדש, בכנס עדיף שעסק בחיסכון הפנסיוני ודן בשאלה - האם אנחנו נהיה פנסיונרים עניים. בכנס השתתפו גם דני נווה יו"ר כלל ביטוח, משה ברקת יו"ר הפניקס ובדש.

בפתח הדיון נשאלו הנוכחים מה הלקח שלמדו כתוצאה של אי.די.בי. הראשון להשיב היה ברקת שאמר: "אנו רואים כי נושא הנציגויות של המוסדיים תרם להסדרי החוב במשק, זה הלקח העיקרי מההסדר הזה".

אחריו אמר בדש: "חייבים לתחום בזמן את תקופת הסדר החוב אין שום סיבה שהסדר חוב ימשך 15 חודש. המאבק של הגופים המוסדיים שיפר באופן משמעותי את התנאים שקיבלו הנושים". נווה לא התייחס לשאלה.

בשלב זה עברו הנוכחים לדון בשאלה . בדש פתח ואמר כי "צריך לנתח את הסביבה המשקית והרגולטורית, יש עליה בתוחלת החיים אנחנו חובים עליה מהותית בצריכה על חשבון החיסכון. היום נכנסים למעגל העבודה בגיל מאוחר יותר (30) ויש לזה השפעה על הפנסיה. סביבת הריבית הנמוכה מאתגרת מבחינת ניהול ההשקעות. הפתרונות שאנחנו יכולים לתת נמצאים בידי המדינה, אם היא לא תכיר בבעיית החיסכון הפנסיוני כבעיה לאומית תוך 30 שנה - הדור הצעיר ימצא את עצמו בלי דירה ובלי פנסיה".

חגי בדשצילום: ליאת מנדל

בדש הוסיף כי יש להחזיר את אג"ח מיועדות ולהאריך את גיל הפרישה אך לא לאפשר משיכת פיצויים במעבר בין עבודות. "זה תפקיד המדינה", ציין. "אנחנו כבתי השקעות צריכים להנגיש ידע לציבור שלא ימשכו את כספי הפיצויים. בישראל מחזיקים קרן נאמנות שנה, בחו"ל זה הרבה יותר ארוך. הצעירים צריכים לחסוך יותר ולצרוך פחות. אם זה יקרה נוכל למזערת את הנזק".

נווה ציין כי נדרשת חשיבה ארוכת טווח. "המדינה צריכה להקים ועדה ציבורית שתחשוב על אסטרטגיה ארוכת טווח בתחום הפנסיוני. ילדים שנולדים כיום יגיעו לגיל 100. עיקר הוצאותיו של האדם המבוגר הם על בריאות. סוגיית הפנסיה היא כמו פצצת זמן גרעינית ועדה ציבורית מסוג שכזה תוכל לחשוב מחוץ לקופסא. חייבת להיות התאמה בין גיל הפרישה והעלייה בתוחלת החיים, כלומר עלייה בגיל הפרישה תביא לעלייה בגיל הפרישה מעבודה".

נווה הוסיף: "סוגיה נוספת זה גיל ההפרשה לפנסיה. בישראל אנחנו מתחילים להפריש מאוחר לפנסיה, כבר חיילי חובה צריך להפריש להם לפנסיה. אוכלוסיה נוספת שלא מפרישים לפנסיה זה העצמאים. יש סוגיות רבות שמחייבת חשיבה בנושא זה. כך נוכל למנוע פנסיונרים עניים".

דני נוה, ארכיוןצילום: תומר אפלבאום

ברקת אמר כי "כיום שעור התחלופה (כמה מהמשכורת ישאר כקצבה) עומד על 40%, מדובר בשעור נמוך. צריכה להיות חשיבה של הקלה כמותית של הממשלה לפנסיונרים. למשל יציאה ממרכזי הערים מה שעשוי להקל על יוקר המחיה של הפנסיונרים ומתן הקלות בתחום הבריאות, כי מה שיותר גרוע מפנסיונר עני זה פנסיונר חולה ועני".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker