אחד העם

מימוש רווחים בבורסה: ת"א 25 ירד ב-0.9%

אלדד תמיר, מנכ"ל ובעלים תמיר פישמן: "התחזקות השקל היא בעיה ענקית שעומדת אל מול אוזלת יד של בנק ישראל והאוצר" ■ מדד נדל"ן 15 השיל 2.2%; מדד הנפט והגז נפל ב-2.9% ומדד הבנקים נסגר בירידה של 2.3%

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הבורסה בתל אביב נסגרה בירידות בדומה למגמה באירופה.  בסוף יום המסחר ת"א 25השיל 0.9% מערכו. מדד ת"א 100 השיל 0.9%; מדד הבנקים החסיר 2.3% מניית בנק הפועלים ירדה 2.3%, מזרחי נפלה ב-2.7% והבינלאומי השיל -3%.

מדד נדל"ן 15 השיל  2.2% בהובלת מניית כלכלית ירושלים שנפלה ב-4.6% ומניית אפריקה החסירה 2.5%; מדד הנפט והגז הוביל  את הירידות  והשיל 2.9%. מודיעין ירדה ב 5.3%; שמן החסירה  -7.2%; נפטא רשמה ירידה של 4.7% ודלק קידוחים ירדה ב-2.5% .

בגזרה הסולידית מדדי התל בונד (20, 40, 60) ירדו בעד 0.1%.

ניירות הערך של אי.די.בי אחזקות המשיכו לעורר עניין על רקע ההסדר אותו אמורים לאשר ביום ראשון בבית המשפט המחוזי בתל אביב. הסדר שיעביר את השליטה בחברה מנוחי דנקנר לאדוארדו אלשטיין ומוטי בן משה. מניית אי.די.בי אחזקות השילה 18.7% מערכה לאחר שאתמול נחתכה ב 17% מניית גיוון ממשיכה לרכז עניין על רקע מכירתה המניה עלתה ב 0.3% בפתיחה.

 בצד הסולידי,  איגרות החוב של ממשלת ישראל לתקופה ארוכה טיפסו גם היום במסחר לאחר שאתמול הוסיפו כ-0.4%. איגרות החוב הממשלתיות  איגרת חוב ל-10 שנים נסחרה עם עלייה של 0.22% והתשואה בה ירדה ל-3.5%. איגרת חוב ל-10 שנים צמודת מדד נסחרת בעלייה של 0.31% והתשואה בה ירדה ל-1.4%.

בבוקר פורסמו תוצאות אסיפת מחזיקי איגרות החוב של חברת פטרוכימיים. הנושים המובטחים קיבלו פה אחד החלטה לאשר את ההשתתפות של החברה בהנפקת זכויות בתי זיקוק (בז"ן) באופן שהחברה תפעל לניצול הזכויות שיוקצו לה במסדרת הנפקת הזכויות האמורה. מדובר בשיא ישראלי בו חברה עם הערת אזהרה משתתפת בהנפקת זכויות של החברה הבת. גם הנושים הבלתי מובטחים המחזיקים באיגרות החוב של החברה הצביעו ברוב מוחץ בעד ההחלטה להשתתף בהנפקת הזכויות. מניית פטרוכימיים ירדה ב-7.1% מניית בז"ן השילה 1.9%.

היחלשות הדולר בישראל מול השקל תמשיך לעורר עניין בקרב המשקיעים.אלדד תמיר, מנכ"ל ובעלים תמיר פישמן הסביר : "התחזקות השקל היא בעיה ענקית , אשר עומדת אל מול אוזלת יד של בנק ישראל והאוצר . התחזקות זו גורמת נזק ענק ליצוא הישראלי שהוא הלב של הכלכלה הישראלית . על שר האוצר ונגידת בנק ישראל לנקוט בצעדים חריפים ומידיים על מנת להציל את הכלכלה . העדר טיפול עלול לגרור פיטורין של עובדים בחברות יצוא , גידול ביבוא , הקטנת כושר התחרות של החברות היצואניות , ובסופו של דבר פגיעה חמורה בצמיחת המשק ובגביית המסים. יש שורה של צעדים שניתן ליישם וחבל שלא נעשה כלום עד כה".

יוסי פריימן, מנכ"ל פריקו ניהול סיכונים והשקעות, התייחס להתחזקות החדה בימים האחרונים בשער השקל ואמר: "ייסוף השקל אל מתחת לרמת 3.5 שקלים לדולר, ערב תחילת שנת כספים חדשה, מאתגר כל מנהל כספים הנדרש להתמודד ברבעון הרביעי עם תוכנית העבודה והתקציב לשנת 2014 והלאה.

"הפגיעה המתמשכת ברווחיות הייצוא מחייבת צעדי התייעלות והתאמה לסביבת השערים החדשה. לא מן הנמנע כי כבר בשבועות הקרובים נתבשר על מהלכי התייעלות ובראשם פיטורים וסגירת קווי ייצור. הימנעות קובעי המדיניות באופן שיטתי מהתייחסות פומבית לשחיקה בשער החליפין בניגוד למקובל בבנק המרכזי האירופאי, בבנק המרכזי השוויצרי, בבנק המרכזי האוסטרלי ובמדינות מתוקנות, מלמד עד כמה עמוק פוטנציאל ייסוף השקל. גם בשנת 2008, במהלך ייסוף השקל לעבר רמת 3.21 שקלים, חלף זמן עד אשר התקבלה תגובה במלל ובמעשים מצד קובעי המדיניות ובראשם בנק ישראל".

לשיטת פרימן, "המשק מאבד זמן יקר ובמקום לבצע הפחתת ריבית חדה והצגת משנה סדורה להתמודדות התעשייה המקומית עם הייסוף בשער השקל - למשל באמצעות העמדת מענקים להשקעות הון להשאת הפריון במשק, מיסוי השקעות הזרים באג"ח ממשלתי לטווח ארוך, כמו גם רכישות מט"ח מצד בנק ישראל והאוצר - כל אלו הם דוגמאות לצעדים אותם ראוי לנקוט כל זמן שלא כל הסוסים ברחו מן הארווה וישנם עוד מפעלים שניתן יהיה לשמר בישראל. להשאת הפריון לעובד, בין היתר באמצעות השקעות הון בתעשייה ובתשתיות, יעניק לתעשייה הישראלית מרחב תמרון בהתמודדות הצפויה בעתיד עם תנודות השערים וייסוף השקל. אולם, בטווח הקצר, עד שיבשילו השקעות ההון במפעלים ובתשתיות, ראוי לפרוס רשת הגנה ולקבוע לשער ההמרה רף מינימום, בדומה לפעולה שביצע הבנק המרכזי השוויצרי. מהלך זה ידרוש מבנק ישראל לרכוש דולרים ולמנוע את המשך השחיקה בשער החליפין".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכםמדדי בורסת תל אביב
   ת"א 25                                                     ת"א 100
   מדד הבנקים                                             מדד נדל"ן 15
הגרפים מציגים את ערכי המדדים נכון ליום קריאת הכתבה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker