הפיקוח על הבנקים צריך לחקור את פרשת אי.די.בי

דנקנר חייב לבנקים פי עשרה ממה שיש לו? הפיקוח צריך לבדוק מדוע הם לא פעלו לגביית החובות

איתן אבריאל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בניגוד לדרמה של הימים האחרונים ולתחושה בסקטור העסקי, נוחי דנקנר לא "נפל" היום. הוא נפל לפני חודשים רבים, אולי אפילו יותר משנה. כבר לפני חצי שנה, כשסיכמנו כאן את עשר השנים שחלפו מהמועד שבו דנקנר ושותפיו רכשו את השליטה באי.די.בי מידי משפחת רקאנטי, היה ברור שהוא נפל - ומדוע הוא נפל.

בשונה ממה שרבים חושבים, דנקנר לא נפל בגלל הימורים כושלים. את פרשת סיבובי ההשקעות בבנק השווייצי קרדיט סוויס, דנקנר סיים ברווח קל, לפחות עד רגע זה. היו לו כמובן כישלונות - לאס וגאס ומעריב הן שתי דוגמאות בולטות - אבל העומק הפיננסי של קבוצת אי.די.בי היה יכול לספוג אותם. אז מדוע דנקנר נפל?

משתי סיבות. הראשונה היא תאוות השליטה: דנקנר נפל מכיוון שהוא היה רעב לכוח ולשליטה מוחלטת. הוא רצה לשלוט בקונצרן לבדו, בלי שותפים, ולכן הוא רכש עוד ועוד מניות של הקונצרן, במקום להשתמש בכספי הרווחים כדי להקטין חובות, גם ברמת חברת אי.די.בי אחזקות הציבורית - וגם ביחס לחובות האישיים שלו בחברות גנדן וטומהוק.

הסיבה השנייה היא כישלון ניהולי. כל עוד החברות של אי.די.בי היו אוליגופולים בשוק מקומי לא תחרותי, אי.די.בי היתה מכונה להדפסת כסף 
ורווחים. אתן, דנקנר הפעיל גלגל של גיוסי הון בבורסה ומיחזור חובות שהסתובב במרץ, ללא קושי.

מנכ"ל הפועלים ציון קינן ונוחי דנקנר ב-2011צילום: מוטי קמחי

הוא היה הגביר של הסקטור העסקי, מלך המשק. אדם ששר האוצר עולה למשרדו כדי 
לקבל ייעוץ כלכלי, ושמביע את דעותיו בעניינים לאומיים שעל סדר היום. אבל דנקנר לא ראה את השינוי החברתי, הוא לא ראה את המחאה, והוא לא ראה את הקריאות לפתיחת השוק לתחרות.

כאשר זו הגיעה, תזרים המוזמנים של החברות הגדולות בקבוצה נפגע: של סלקום - בגלל פתיחת התחרות בשוק הסלולר, של שופרסל בעקבות מחאת הקוטג', של כלל ביטוח על רקע תגובת הבורסה ללחץ הציבורי. הבורסה וגיוסי ההון נסגרו בפניו - וכל הפירמידה החלה להיסדק.

במהלך שנות השליטה שלו, במיוחד בשנים האחרונות, דנקנר סימל את מה שקרה לכל המשק: מועדון לא גדול של בעלי הון והיועצים שלהם השתלטו על חלקים נרחבים בסקטור עסקי, ודרכו על הציבור, באמצעות הכסף של הציבור עצמו.

איך? די פשוט, למעשה. מכיוון ש–2.5 טריליון השקלים של הנכסים הפיננסים שבידי הציבור מוחזקים בבנקים, בחברות ביטוח, בקופות גמל ובקרנות פנסיה – כל מה שצריך היה לעשות הוא להיות זה שמנהל את הכספים האלה ומחליט היכן "להשקיע" אותם. כך, אם במועדון נמצאים ראשי הבנקים, ראשי חברות הביטוח וראשי בתי ההשקעות, אז המועדון שולט בכסף, ודרך הכסף – בכלכלה כולה.

בשנים הטובות, לפני שהחל לאבד גובה, דנקנר היה מלך המועדון. הוא שלט בכלל ביטוח. היו לו קשרים הדוקים עם בנק הפועלים, באמצעות בן הדוד דני דנקנר, יו"ר הבנק. לאחר שזה נאלץ לעזוב, הוא יצר קשרים עם המנכ"ל ציון קינן, שדנקנר פעל למינויו.

באופן לא מפתיע, בנק הפועלים העמיד סכומים גדולים לחברה הפרטית שלו, טומהוק, וגם לחברות הציבוריות כמו אי.די.בי פיתוח. אילו ביטחונות הבנק קיבל בתמורה? האם היו אלה הלוואות ב"תנאי שוק", שכל אחד אחר היה מקבל? זו השאלה הגדולה.

מנכ"לית בנק לאומי רקפת רוסק עמינחצילום: מוטי מילרוד

היו לו קשרים גם עם בנק לאומי, שהעמיד לו את הכסף לרכוש את אי.די.בי מלכתחילה. בתחילת השנה תיכננה המנכ"לית רקפת רוסק עמינח למחוק לו חלק מהחוב – פעולה שהיתה יוצאת לפועל אלמלא חשיפת הדברים 
ב–TheMarker והלחץ הציבורי שנוצר בעקבות החשיפה. היו לו חברים בבתי השקעות וחברות ביטוח אחרות. הוא שלט בעשרות חברות שבהם מינה עשרות מנהלים, ועשרות משרות של דירקטורים שאותם חילק למי ש"מתאים".

לנצל את המשבר 
עד תום

בתוך המועדון, כמובן, עבדה שיטה של תן וקח. הבאת כסף מהבית וסייעת לרכוש את השליטה? תוכל לעשות עסקות בין חברות פרטיות שלך לבין החברות הציבוריות הגדולות של אי.די.בי, וגם למנות בני משפחה לתפקידים בכירים. עזרת? השתתפת בהנפקה או בגיוס הון, מכספים שלך או מכספים שאתה מנהל עבור הציבור? נעזור לך. לא עזרת? אולי תגלה שיש הזדמנויות עסקיות שסגורות בפניך.

בתוך המועדון, אין ערך רב ליכולות, כשרון, חריצות או אפילו לביצועים. מה שקובע הוא את מי אתה מכיר, ואם יש לך את הכישרון ואת היכולות לעשות את ההסדרים 
העדינים שחברי המועדון דורשים שייעשו.

מכל הסיבות האלה, עבור המשק כולו והתרבות של עשיית עסקים בישראל, הנפילה של דנקנר היא לא דבר חדש וגם לא הדבר החשוב. מה שחשוב הוא להיאחז בפרשת אי.די.בי כדי להמשיך לחשוף כיצד מתנהל המועדון וכיצד פועלת השיטה – וכך, דרך החשיפה, לקדם את הפירוק שלהם. מדוע? כי על פי התסריט הסביר, דנקנר יוחלף על ידי טייקון אחר שיבוא במקומו, המועדון ימשיך לשלוט בכספי הציבור, והתרבות העסקית תישאר בדיוק כפי שהיתה עד כה.

כדי למנוע את התסריט המאכזב הזה, מערכות השלטון והרגולציה חייבות עתה לרדת לשורש הקשרים האישיים בין חברי המועדון השונים, השולטים על כספי הציבור. בנק הפועלים, למשל, הוא דוגמה בולטת. באופן שמעורר תערובת של השתאות וגיחוך, הבנק שיגר לאחרונה לבית המשפט טענה שלפיה נוחי דנקנר ודני דנקנר אינם "קרובים" על פי החוק, כי הם רק בני דודים - בעוד שהחוק מדבר על קשר ראשוני.

לא קרובים? האם קיים בישראל שופט שיכול לקבל את הטענה הזו מבלי לפרוץ בצחוק? אלא שהבדיחה היא על חשבון הציבור. כספי בנק הפועלים הם כספים של ציבור הלקוחות המפקידים. יותר מ–70% ממניות הבנק נמצאים בידי הציבור. על כן, יש לחקור את מערכת היחסים בין דנקנר ואי.די.בי לבין הנהלת הבנק, ומדוע התקבלו ההחלטות כפי שהתקבלו.

כיצד נתן בנק הפועלים לדנקנר הלוואות לטומהוק באופן שלא ניתן להחזיר אפילו שבריר מהן? מדוע הבנק לא פעל בשנה האחרונה - כשכבר היה ברור שהקבוצה ודנקנר עצמו נקלעו למשבר - לגביית החובות האלה (בעוד שהבנק פעל נמרצות לגביית חובות מטייקונים אחרים, למשל מוטי זיסר ובני שטיינמץ)? האם דנקנר פעל כדי לסייע בבחירה של קינן לתפקיד המנכ"ל, והאם הוא נותר חייב לו? האם הבנק פעל כדי לסייע לדנקנר להתמודד פעם נוספת על השליטה באי.די.בי?

מדירקטוריון הבנק, שהיה צריך לבדוק את הדברים, אין כנראה מה לצפות, על אף שפעולות ביקורת של חשדות כאלה הן פחות או יותר התפקיד היחידי של הדירקטוריון. הוא יכול היה להפעיל את ועדת הביקורת או להקים ועדה מיוחדת - אך אף אחד מהדירקטורים לא קם.

דודו זקןצילום: אייל טואג

לא שמענו שום הצהרה ציבורית בנושא, ודאי שלא איום בהתפטרות. לכן נראה שהצעד המתבקש הוא חקירה של הפיקוח על הבנקים, בראשות המפקח דוד זקן. רק חקירה כזו יכולה לחשוף את דפוסי הפעולה במועדון של האנשים שמנהלים את הכספים של הציבור, את הקשרים שלהם, ומדוע נראה שהם פועלים בכספים האלה כמו בשלהם.

בניגוד למה שחברי המועדון עשויים לטעון עתה, אין סכנה לחברות התפעוליות של אי.די.בי. לכולן הנהלה עצמאית, ושינוי בזהות הבעלים לא יזיק לעסקיהן. להפך: דנקנר, בגלל החובות האישיים והכישלונות הניהוליים, היה גיבנת על הקבוצה כולה.

אי.די.בי בלעדיו היא חברה חזקה יותר, ללא בעל שליטה ממונף, שגם מחויב היסטורית להגן על עסקות בעלי עניין כושלות, למשל עסקת ישראייר.

לאי.די.בי לא צריך לדאוג, לפחות לא יותר ממה שהיה צריך לדאוג לה לפני העברת השליטה לקבוצת אלשטיין או למי שלא יהיה. לעומת זאת, צריך לדאוג שמשבר אי.די.בי לא יבוזבז: צריך להיאחז בו ולהשתמש בו כדי לשנות את תרבות הניהול בישראל.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker