האוזר: "על כל דולר אקזיט של חברת היי-טק, המדינה מפסידה 3 דולרים"

יו"ר רשות ניירות ערך, שמואל האוזר: "זו משימה לאומית להנגיש את חברות ההיי־טק לבורסה המקומית - חייבים לשקול הפחתה משמעותית של מס לחברות האלה, בתנאי שישאירו את פעילותן הכלכלית בישראל"

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

"התרומה של המגזר הפיננסי לתוצר הלאומי הגולמי נאמדת ב–9%, כך שעלייה של 10% בפעילות הפיננסית מגדילה את שיעור הצמיחה השנתי ב–0.9%" - כך אמר בצהריים (ב') פרופ' שמואל האוזר, יו"ר רשות ניירות ערך, בוועידת העסקים של "גלובס". עוד אמר האוזר: "אני מייחס חשיבות רבה לפיתוח שוק ההון והבורסה בישראל וסבור שזו משימה לאומית להנגיש את חברות ההיי־טק לבורסה המקומית.

"אנחנו רוצים לזנוח את תרבות האקזיט של חברות היי-טק לטובת השארת ההון האנושי והפעילות העסקית בישראל. בהערכה שעשינו, באמצעות סימולציה, מצאנו שעל כל דולר שמקבלים היזמים במכירת החברה שהקימו לחברה מחו"ל, המדינה מפסידה הרבה יותר מדולר - אם מביאים בחשבון את ההשפעה העקיפה על התוצר, ההפסד במקרה של העברת כל הפעילות לחו"ל יכול להיות גדול פי כמה, במקרים רבים יותר מפי 3.

"העברת הפעילות העסקית של חברות היי־טק ישראליות לחו"ל היא בבחינת אובדן דרך של המשק הכלכלי. כולם צריכים להירתם בדחיפות לפתרון הבעיה. בין השאר, אני סבור שחייבים לשקול הפחתה משמעותית של מס לחברות האלה, כדי למשוך אותן לגייס הון בבורסה בתל אביב - בתנאי שישאירו את פעילותן הכלכלית בישראל", הדגיש האוזר.

שמואל האוזרצילום: דודו בכר

יו"ר רשות ניירות ערך פירט את חזונו לשוק ההון: "אנחנו רוצים ב–2020 נפחי מסחר גדולים פי כמה מנפחי המסחר הנוכחיים, כ–8 מיליארד שקל ויותר (ממוצע המסחר ב–2013 הוא כמיליארד שקל, א"ש). אנחנו רוצים גם מבנה פירמידלי שטוח, מינופים לצורך פעילות עסקית ולא לצורך שליטה, חלוקת דיווידנדים לטובת כלל בעלי המניות והרבה פחות הסדרי חוב".

האוזר הסביר גם מה יש לעשות כדי שחזונו יקרום עור וגידים: "נניח שחברה כמו צ'ק פוינט היתה נרשמת למסחר גם בבורסה של תל אביב, שווי השוק שלה היה כ–43 מיליארד שקל. בהתבסס על נפח המסחר במניותיה ארה"ב, 237 מיליון דולר בממוצע, ניתן להעריך כי המסחר בישראל היה מגיע ל-30 מיליון שקל. אם נניח גם שיש חמש 'צ'ק פוינטס' – מדובר בתוספת של 150 מיליון שקל ליום".

האוזר לא התייחס רק לחברות נסחרות, הוא פנה גם לחברות לקראת הנפקה: "נניח שחברה כמו תנובה תגייס הון בבורסה בתל אביב לפי שווי של כ–10 מיליארד שקל, כפי שפורסם בעיתונים. כלומר, מדובר באומדן לתוספת נפח מסחר יומי של 17 מיליון שקל. נניח עתה שיש חמש 'תנובות' – מדובר בתוספת של כ–85 מיליון שקל ליום. שתי הדוגמאות הללו מעידות שאם עשר חברות גדולות מהסוג הזה יירשמו למסחר בבורסה את מניותיהן, המסחר בתל אביב יגדל בכ–20%". הוא הציג גם טבלה גדולה ומפורטת של החברות שיכולות להירשם למסחר.

האוזר גם התייחס לביקורת שנמתחה עליו בעניין הרגולציה המעיקה על חברות בבורסה: "גם אם מישהו חושב שיש צורך בשינוי, רגולציה חזקה שתכליתה שמירת עניינם של המשקיעים היא נשמת אפו של שוק הון תקין והוגן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker