סוף עידן באי.די.בי |

הנושים הכריעו: לא רוצים את דנקנר; הצעת אלשטיין-בן משה עדיפה

לאומי החליט להימנע בהצבעה הראשונה על שתי ההצעות לרכישת אי.די.בי, והצטרף בהצבעה השנייה להצעת אלשטיין־בן משה - ובעקבות זאת הקבוצה הגיעה לסף הנדרש ■ דנקנר: "הכותרות על העברת השליטה מוקדמות"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים

בתום יום דרמטי נוסף בסאגה הבלתי נגמרת של הסדר החוב בקבוצת אי.די.בי, החליטו הנושים לשלוח הביתה את והכריעו כי השליטה בחברה תעבור לידי הקבוצה שמובילים אדוארדו אלשטיין ומוטי בן משה. לאחר סיום ההצבעה, התברר כי הצעת אלשטיין-בן משה זכתה לרוב של 75% מקולות בעלי האג"ח של אי.די.בי אחזקות.

אחרי שבסוף השבוע נודע כי אי.די.בי בחברת גיוון אימג'ינג לידי קובידיאן האירית לפי שווי של כ–955 מיליון דולר, דנקנר קיווה שההודעה תשכנע את השופט איתן אורנשטיין להיענות לבקשת קבוצת דנקנר־גרנובסקי לדחות את הצבעות הנושים של אי.די.בי אחזקות ביום אחד ולאפשר לנושים שכבר הצביעו להצביע באופן שונה.

ואולם לדנקנר נכונה אכזבה: השופט אורנשטיין החליט לדחות את הבקשה ולאפשר למחזיקי האג"ח להשלים את הצבעתם עד הבוקר ב–9:00, וכן לאפשר לשלושת הבנקים המממנים של אי.די.בי אחזקות -לאומי , קרדיט סוויס השווייצי ומזרחי טפחות - להשלים את הצבעתם עד הערב ב–18:00, השעה שבה אמורה להתחיל אסיפת הנושים האחרונה.

נוחי דנקנר בדרך לדיון בבית המשפט בעניין החובות של אי.די.בי.צילום: עופר וקנין

בהחלטה שפירסם כתב אורנשטיין: "לאחר שעיינתי בבקשה, בתצהיר של דנקנר התומך בה ובנספחיה הגעתי למסקנה שדינה להידחות ללא צורך בתשובה (מטעם כלל הצדדים המעורבים, ש"א). דומה שעסקינן במעשה עשוי, שכן בעת שהובאה הבקשה לעיוני, סמוך לפני מתן ההחלטה, ספק אם הבקשה רלוונטית, שכן מרבית האסיפות כבר התסיימו ומצויים אנו לפני סיום מסירת כתבי ההצבעה האחרונה החל משעה 9:00. נוכח סדר הזמנים היה על החברה להקדים את הפנייה, וודאי לא להסתפק רק בפנייה באמצעות נט המשפט".

לטענת אורנשטיין, החברה ידעה על הנזק כבר ביום רביעי, ולכן עליה היה להגיש את הבקשה באותו הערב ולא לחכות ליום שישי לפני כניסת השבת, לאחר שמרבית האסיפות כבר הצביעו ונותרה לסיום הצבעה אחת היום בבוקר. "שיהוי זה עומד בעוכריה של החברה", כתב אורנשטיין. עוד הסביר אורנשטיין כי סיבה נוספת לא לקבל את בקשת החברה היא שאי.די.בי הסבירה לנושים את הטעות בפגישות שערכה אתם, ו"החברה לא המציאה כל אסמכתא על קיומו של מצביע פלוני לפיה הוא ישנה את הצבעתו לאור המידע".

אורנשטיין הדגיש בהחלטתו כי "קיימת חשיבות עליונה לאישור מהיר ומיידי של הסדר חוב באי.די.בי אחזקות. ככל שהסדר לא יגיע לידי סיום מהיר בעת הקרובה עלול הדבר לגרום לכך שלא יועבר התזרים החיוני הדרוש לאי.די.בי פיתוח. אם תרחיש זה יתממש עלול להיגרם לנושי חברת אחזקות והמשקיעים הפרטיים והמוסדיים בה נזק בלתי הפיך, שכן קיימת סבירות שלא ניתן יהיה לתקנו בעתיד. בכך עלולה לרדת לטמיון השקעה של רבים".

כמו כן, החליט אורנשטיין כי המומחה הכלכלי מטעם בית המשפט, אייל גבאי, והרשות לניירות ערך, יגישו את תגובתם לטענת אי.די.בי בקשר להיעדר מידע מהותי על עסקיו של בן משה עד יום שלישי הקרוב ב–14:00. החלטה זו היא המשך למומנטום חיובי שבו מצויה קבוצת אלשטיין־בן משה, שקיבלה תמיכה של כ-75% ממחזיקי האג"ח של אי.די.בי אחזקות שהחברה חייבת להם כ-1.8 מיליארד שקל.

אדוארדו אלשטייןצילום: עופר וקנין

כבר בסיבוב זה הוא , שהחוב של אי.די.בי אחזקות כלפיו מוערך ב-120 מיליון שקל. היום החליט דירקטוריון לאומי, בראשות דוד ברודט, להימנע בהצבעתו בקשר להצעה המועדפת מבין השתיים. עם זאת, לאומי בכל זאת נתן רוח גבית להצעת אלשטיין־בן משה, שכן הודיע כי במסגרת ההצבעה השנייה שתתקיים - אם תידרש הצבעה שכזו - הבנק יצטרף להצעה שתזכה במספר הקולות הגבוה ביותר בהצבעה הראשונה.

בהודעה שהוציאה דוברות הבנק ציין לאומי: "בהצבעתו זו מביע לאומי את אי שביעות רצונו משתי ההצעות שהוגשו על ידי שתי קבוצות הרוכשים. עם זאת, לאומי סבור שיש לגבש פתרון מהיר ולהגיע להסדר עבור נושי אי.די.בי אחזקות ונושי אי.די.בי פיתוח. לפיכך יתמוך בהצבעתו השנייה, ככל שתהיה כזו, בהצעה שתזכה במרבית הקולות בהצבעה הראשונה". וכך קרה בפועל, שכן לאחר הסיבוב הראשון זכתה קבוצת אלשטיין בתמיכה של כ–71% מהמצביעים, ולאחר הצטרפות לאומי היא עברה את הסף של 75%. התוצאות הרשמיות של ההצבעות יפורסמו היום.

מלבד החוב של אי.די.בי אחזקות, לאומי חשוף גם בכ–450 מיליון שקל לחוב של גנדן, החברה האם של אי.די.בי אחזקות. כמו כן, אי.די.בי פיתוח, שבבעלות אי.די.בי אחזקות, חייבת ללאומי כ–160 מיליון שקל. במצב שכזה, לכאורה יש ללאומי - בדומה ליתר הבנקים - אינטרס שקבוצת דנקנר־גרנובסקי תזכה. במצב שכזה דנקנר היה מקבל כ–15% מאי.די.בי פיתוח, וגם גנדן היתה מקבלת כמה אחוזים, כך שאם אי.די.בי היתה מתאוששת ייתכן שלאומי היה רואה בחזרה חלק מהחוב.

ואולם לאומי נקלע לסיטואציה בעייתית ולכן החליט ללכת בין הטיפות. נראה כי בבנק חששו להצביע באופן פורמלי בעד הצעות ההסדר הכוללות שתיהן תספורת לנושים של אי.די.בי אחזקות. לכן, במקום להצביע בעד אחת משתי חלופות ההסדר, לאומי החליט להימנע, והחליט כי הוא תומך בסעיף בהצבעה הקובע כי המועמד שיזכה ביותר ממחצית הקולות הוא המועמד הזוכה. לאומי הודיע על אופן הצבעתו לאחר שכבר פורסם כי מסתמן רוב גורף לקבוצת אלשטיין, כך שבפועל לאומי תמך בהצעת ההסדר של אלשטיין, גם אם פורמלית הוא נמנע.

ההערכה היא כי לאומי בחר להצביע בדרך זו לאחר הלחץ הציבורי הכבד שהופעל על הבנק באפריל האחרון, לאחר שמנכ"לית הבנק, רקפת רוסק־עמינח, הציעה לגבש הסדר חוב הכולל מחיקת 150 מיליון שקל מחובותיו הפרטיים של נוחי דנקנר ללאומי וכן מחיקת הערבויות האישיות שלו כלפי הבנק. בשל הלחץ הציבורי החוב לא נמחק והערבויות נותרו בעינן.

אייל גבאי בהתכנסות של נושי אי.די.ביצילום: מוטי מילרוד

הדחתו של דנקנר מקבוצת אי.די.בי מותירה אותו חסר יכולת להוביל מהלכים שיאפשרו לו לפרוע את חובותיו הפרטיים למערכת הבנקאות. חובותיה של חברת גנדן שבשליטת דנקנר כלפי לאומי נאמדים בכ–400 מיליון שקל לפחות. לפני כחצי שנה לאומי כבר הודיע לגנדן כי הוא מעמיד את החוב לפירעון מיידי, וכעת נותר לראות אם לאומי יממש את הערבויות האישיות שקיבל בעבר מהשותפים בגנדן.

הבנק השווייצי קרדיט סוויס, המנוהל על ידי בריידי דוגן, הצביע בעד ההצעה של דנקנר־גרנובסקי. קרדיט סוויס חשוף בכ–135 מיליון שקל לחובות של אי.די.בי אחזקות, וכן העניק לדנקנר אשראי לחברות הפרטיות טומוהוק וגנדן בהיקף של עשרות מיליוני שקלים. מלבד השעבוד על מניות אי.די.בי אחזקות, לא ברור אם קרדיט סוויס מחזיק בשעבוד על נכסים כלשהם.

עם זאת, נראה כי קולו של קרדיט סוויס צפוי להיפסל בשל הקשרים הענפים בין הבנק לקבוצת דנקנר ואי.די.בי, שכן עד לאחרונה כור, מקבוצת אי.די.בי, החזיקה כ–3% מקרדיט סוויס ובימים אלה משלימה את מכירת אחזקותיה בבנק. בנוסף לכך, כור והחברה האחות כלל ביטוח השקיעו כ–90 מיליון דולר בקרן אימקו, העוסקת במתן אשראי לחברות הפועלות בשווקים מתעוררים.

השלב הבא בסאגה יהיה הגשת התנגדויות של הצדדים המעורבים ביום רביעי הקרוב. לאחר מכן יתקיים הדיון המכריע בבית המשפט המחוזי בתל אביב ב–15 בדצמבר, באולמו של השופט איתן אורנשטיין.

תגובת נוחי דנקנר: "הכותרות על העברת השליטה באי.די.בי מוקדמות. ספירת ההצבעות וההליך המשפטי כולו עדיין לא הסתיימו. צריך לזכור שרק לפני כשבועיים הייתה הצבעה שבה הובלנו ברוב עצום, ואני מאמין שטרם נאמרה המילה האחרונה והתוצאה הסופית תהיה שונה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker