דנקנר בדרך החוצה: אלשטיין-בן משה קיבלו כמעט 75% מקולות מחזיקי אג"ח אי.די.בי; לאומי נמנע

(עדכון) דירקטוריון בנק לאומי החליט להימנע בהצבעה הראשונה על שתי ההצעות לרכישת אי.די.בי אחזקות ולהצטרף בהצבעה השנייה להצעה שתזכה במספר הקולות הגבוה ביותר ■ קרדיט סוויס הצביע בעד ההצעה של דנקנר-גרנובסקי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

דירקטוריון בנק לאומי החליט להימנע בהצבעה הראשונה על שתי ההצעות לרכישת אי.די.בי אחזקות ולהצטרף בהצבעה השנייה להצעה שתזכה במספר הקולות הגבוה ביותר.

הבנק מסר כי "בהצבעתו זו מביע לאומי את אי שביעות רצונו משתי ההצעות שהוגשו על ידי שתי קבוצות הרוכשים. עם זאת, לאומי סבור שיש לגבש פתרון מהיר ולהגיע להסדר עבור נושי אי.די.בי אחזקות ונושי אי.די.בי פיתוח, לפיכך יתמוך בהצבעתו השנייה, ככל שתהיה כזו, בהצעה שתזכה במרבית הקולות בהצבעה הראשונה".

הצעתה של הקבוצה בראשות אדוארדו אלשטיין ומוטי בן משה להסדר באי.די.בי אחזקות קיבלה תמיכה של כמעט 75% ממחזיקי האג"ח שהצביעו באסיפות המוקדמות לאישור ההסדרים - כך נודע ל-TheMarker.

הבנק השווייצרי קרדיט סוויס המנהול על ידי בריידי דוגן הצביע בעד ההצעה של דנקנר-גרנובסקי. קרדיט סוויס חשוף בכ-135 מיליון שקל לחובות של אי.די.בי אחזקות וכן העניק לדנקנר אשראי לחברות הפרטיות טומוהוק וגנדן בהיקף של עשרות מיליוני שקלים.

נוחי דנקנר צילום: עופר וקנין

לבד השעבוד על מניות אי.די.בי אחזקות, לא ברור האם קרדיט סוויס מחזיק בשעבוד על נכסים כלשהם. עם זאת, נראה כי קולו של קרדיט סוויס צפוי להיפסל בשל הקשרים הענפים בין הבנק לקבוצת דנקנר ואי.די.בי, שכן עד לאחרונה כור, מקבוצת אי.די.בי, החזיקה כ-3% מקדיט סוויס ובימים אלה משלימה את מכירת אחזקותיה בבנק. בנוסף לכך, כור והחברה האחרות כלל ביטוח השקיעו כ-90 מיליון דולר בקרן אימקו העוסקת במתן אשראי לחברות הפועלות בשווקים מתעוררים.

לדברי גורם המקורב לספירת הקולות בהצבעות על ההסדר, נאמני האג"ח והמפקחים על ההצבעות בוחנים כעת אם הסעיף שאיפשר לנושים שהצביעו בעד הצעת דנקנר־גרנובסקי לשנות את הצבעתם במקרה שההצעה המתחרה קיבלה רוב ישפיע על התוצאות - כך שבאופן ודאי להצעת אלשטיין־בן משה יש את הרוב הדרוש בחוק, 75% מהקולות של כלל הנושים, לאישור הסדר חוב אצל הנושים.

על מנת למנוע טענות בדבר רמאות של אחד הצדדים, פיקח צוות מטעם בית המשפט, בראשות אייל גבאי, על אופן ספירת הקולות. גבאי ורואי החשבון מטעמו ביצעו בדיקות מדגמיות שוידאו את אמינות ההצבעה.

לאחר שאי.די.בי אחזקות הגישה ביום שישי לבית המשפט בקשה להאריך את מועד ההצבעות ולאפשר למחזיקים שהצביעו לשנות את אופן הצבעתם, הועלתה הערכה בשוק כי החברה קיבלה מידע מוקדם לגבי ספירת הקולות.

רקפת רוסק עמינחצילום: מוטי מילרוד

מקורב לספירת הקולות: "אם מישהו מהנאמנים או מהאנשים שהיו חשופים לתוצאות ההצבעה רצה להעביר את התוצאות, אי אפשר היה לשלוט בכך. עם זאת, הנאמנים פעלו על פי הספר".

דירקטוריון בנק לאומי החליט להימנע בהצבעתו על שתי ההצעות לרכישת אי.די.בי אחזקות ולהצטרף בהצבעה השנייה להצעה שתזכה במספר הקולות הגבוה ביותר.

על פניו נראה היה כי לבנק לאומי, בראשות רקפת רוסק-עמינח, יש אינטרס לתמוך בהצעת הסדר חוב שתשאיר את נוחי דנקנר בזירה העסקית, כדי שיוכל לפעול לפירעון חלק מחובותיו למערכת הבנקאות, הנאמדים במיליארד שקל. אם הצעת ההסדר של דנקנר לא תתקבל, סביר להניח כי בתקופה הקרובה הבנקים ייאלצו לפתוח בהליכים לכינוס נכסיו. החוב של אי.די.בי אחזקות לבנק לאומי נאמד ב-100 מיליון שקל מתוך חוב כולל של כ-1.8 מיליארד שקל.

מקור בדירקטוריון לאומי העריך כי הצבעת הבנק לא צפויה להיות בעלת משקל מעשי בתוצאות ההצבעה, שכן סביר שבית המשפט יורה על סיווג ההצבעה של קולות לאומי כנגועים בעניין אישי, בשל החובות הפרטיים שיש לדנקנר כלפי לאומי. במצב דומה נמצא גם הבנק השווייצי קרדיט סוויס, המחזיק בחוב של 160 מיליון שקל באי.די.בי אחזקות - כשבמקביל דנקנר חייב באופן אישי לבנק השווייצי עשרות מיליוני שקלים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker