"המדינה צריכה לבדוק את הכשל המערכתי בפרשת אי.די.בי"

רו"ח שלומי שוב בכנס פרידה מפרופ' אמיר ברנע: "קריסת חבס מראה על כישלון כל המערכת" ■ "רישום ההפסד בזמן היה יכול למנוע את הקרקס של השנה האחרונה"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלי אפלברג
שלי אפלברג

כ-100 איש הגיעו לכנס פרידה מפרופ' אמיר ברנע - הדיקן המייסד של בית ספר אריסון למנהל עסקים שפורש מהוראה - שנערך במרכז הבינתחומי בהרצליה תחת השם "הערכות שווי - מתודולוגיה ויישומה בחברות ציבוריות".

רו"ח שלומי שוב, מומחה כללי ה-IFRS, התייחס בכנס לפרשת אי.די.בי: "נתקלנו בפרשת אי.די.בי במצבים של הערכות שווי שונות עם הפרשים של מיליארדי שקלים. היו מספר מקרים שבהם אותו הגורם, לפי האינטרסים שהיו לו באותה העת, דיווח על שווי שונה של אותו נכס בפעמים שונות. יש שאומרים שצריך להאשים את כללי ה-IFRS - לדעתי זאת טעות.

"מאוד קל להעביר את האשמה על כללי התקינה החשבונאית אבל אסור לעשות זאת", המשיך שוב. "השוטר מבחינתי אמור להיות הדירקטוריון, הרגולטור, אבל לא כללי החשבונאות. הפכנו את החשבונאות להיות מוטת אינטרסים. בבסיס הכללים הללו יש מטרה: החברה צריכה להסתכל בעיני המשקיעים ולספר להם באמת מה קרה בתקופת שבה עוסק הדו"ח.

פרופ' אמיר ברנעצילום: עדי כהן-צדק

"המדינה צריכה לבדוק את הכשל המערכתי שהיה בסיפור אי.די.בי ולא להשאיר זאת רק לתביעות הייצוגיות והנגזרות", המשיך שוב. "לדעתי החשבונאות תמכה בחלוקת דיווידנדים אסורה; חשבונאות שלא רשמה ירידת ערך על הקרקע בלאס וגאס - בשביל זה לא היו צריכים את פרופ' אמיר ברנע. כל מה שהיה צריך זה לשאול מתווך אמריקאי שעבד בסביבה. נראה כי אייל סולגניק, סמנכ"ל הכספים לשעבר של קבוצת אי.די.בי, לא שמח למשמע דבריו של שוב.

"רישום ההפסד בזמן היה גורם לפחות דיווידנדים לעלות למעלה", המשיך שוב. "יכול להיות שזה היה מונע את הקרקס של השנה האחרונה באי.די.בי, ואולי ג'רמי בלאנק (נציג קרן יורק בישראל) לא היה הופך לכוכב קולנוע. לפחות הפנסיונרים שאמורים כעת לקבל תספורת היו מרוצים.

"תחרות מלכת היופי שרואים בשבוע האחרון על רכישת אי.די.בי מייחסת לחברה שווי של 1.2 מיליארד שקל שהעניקו המתחרים, אבל אנחנו צריכים לשים את הזרקור על כך שהמתחרים מציעים מתנות לחלק מהאנשים, מה שגורם לכך שהמוניטין שהן רואות גבוה כפליים ממה שהתקשורת מפרסמת ומה שהמומחים או הדו"חות מראים".

שוב הזכיר גם את חברת חבס שנכנסה לפני זמן מה להליכי פירוק: "אני רואה בסיפור של חבס את חלום הבלהות של שוק ההון. הנכס העיקרי של חבס היה השקעה בקרן ריט הולנדית וברבעון השלישי שהתפרסם בסוף נובמבר חבס פירסמה דו"ח חלק. הערכת שווי העניקה לקרן הריט ההולנדית שווי כפול משווי השוק שלה. היתה שם בעיה מתודולוגית שהוסיפה לאותה קרן נכסים".

שלומי שובצילום: עדי כהן-צדק

לדבריו, "יצא דו"ח נקי למשקיעים והם הלכו לישון בלילה. המשקיעים התעוררו תוך שלושה חודשים והתברר להם כי אין כסף לפרוע את האג"ח - זהו כישלון של כל המערכת. אני לא אופתע אם שיעור ההשבה של הנכסים לנושים הלא מובטחים יהיה בין 0% ל-10%. אנחנו מתגעגעים כאן להסדר של דלק נדל"ן שהניב תספורת של 70%. אני לא מבין למה תמיד הערכות השווי יותר גבוהות מהשוק", סיכם שוב את הפרשה.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker