הדרקון בעל שבעת הראשים

7 שותפים הצליח דנקנר לרתום לקבוצה שרקח - מפגן מרשים של כושר שכנוע

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בעוד כמה ימים יוכרע גורלו של קונצרן אי.די.בי. נוחי דנקנר, עדיין בעל השליטה בקונצרן, ניסה אתמול לשפר עוד קצת את מעמדו לקראת ההצבעות של הנושים. סייעו לו בכך האחים נקש מארה"ב שהגדילו את היקף המזומנים שהפקידו לטובת ההצעה של הקבוצה בראשותו בעוד כמה עשרות מיליוני שקלים.

לא פחות משבעה שותפים שונים הצליח דנקנר לרתום לקבוצת הרכישה שרקח. למעשה, גם מי שמתמודד נגדו, אדוארדו אלשטיין, הובא על ידי דנקנר לפני כשנה ורבע כדי לחלץ אותו מהמיצר ומחובות העתק שבהם הוא שקוע. בהתחשב בחוסר הוודאות העצום שטמון בהשקעה באי.די.בי, מדובר במפגן של כושר שכנוע שמעטים מסוגלים לו.

מי הם בעצם האנשים שנרתמו לטובתו של דנקנר? מאפיין בולט אחד הוא שחלק גדול מהם הם יהודים המתגוררים מחוץ לגבולות ישראל. שלושה משותפיו של דנקנר: דניאל חוסידמן המקסיקאי, אלכסנדר גרנובסקי האוקראיני והאחים נקש מארה"ב, כולם יהודים ציוניים. איש מהם לא היה מעורב עד כה בעסקים משמעותיים בישראל, מלבד נקש. גם אדוארדו אלשטיין מארגנטינה עונה לקריטריון הזה. איש מהם לא היו מעורב בשוק הישראלי בשנים שבהן הלכה אי.די.בי ודעכה.

נוחי דנקנר בבית המשפטצילום: עופר וקנין

לצד יהדות התפוצות נרתמה לדנקנר גם משפחת נוימן שלה אין מעורבות בחברות ציבוריות. בקבוצה המתחרה מצוי איש העסקים מוטי בן משה שחבר לאלשטיין. עבור משפחת נוימן ועבור בן משה אי.די.בי היא סוג של קפיצת מדרגה. העסקים הנוכחיים שבהם הם מעורבים רחוקים מאוד מסדר גודל החברות שמרכיבות את אי.די.בי. גם עבור חברה נוספת בקבוצת דנקנר - קבוצת נץ, שעשתה כבר את טבילת האש שלה בשוק ההון הישראלי – תסריט כזה יהיה צעד קדימה.

במרכז כל ההמולה הזאת עומד דנקנר. האיש שאסף שבעה גופים עסקיים, שלכל אחד מהם סדר יום משלו. השותפים של דנקנר אינם מכירים כמעט זה את זה. למרות זאת, הם הסכימו לקחת הימור. הם הסכימו לחבור לאיש שיעשה הכל כדי לשמר את הקריירה העסקית שלו ולא להפוך לדמות נשכחת שלרגע אחד הופיעה במרכז המשק ונעלמה.

כל הגופים שחברו לדנקנר הם עסקים פרטיים – פרט לאחד: חברת וילי פוד. בשבוע שעבר הודיעה וילי פוד הנסחרת בבורסה של תל אביב שהיא חוברת לקבוצת דנקנר־גרנובסקי הנאבקת על השליטה בקבוצת אי.די.בי ומעניקה לה הלוואה של 65 מיליון שקל. את ההלוואה תוכל וילי פוד להמיר למניות אי.די.בי פיתוח בעתיד. לא מדובר בהלוואה של מה בכך. דו"חות וילי פוד מלמדים שסכום ההלוואה משתווה כמעט לרווח השנתי שלה. הלוואה זו גם אינה קשורה לעסקי הליבה של החברה.

יום קודם להודעת וילי פוד, נהפך בית ההשקעות אלטשולר שחם לבעל עניין בחברה. קרנות הנאמנות, קופות הגמל והנוסטרו של אלטשולר שחם הגיעו לאחזקה של 7% ממניות וילי פוד. אלטשולר אינו הגורם המוסדי היחיד המושקע בוילי פוד. קופות הגמל, קרנות הפנסיה וקרנות הנאמנות של מנורה מושקעות גם הן בכ–15% מהחברה.

לא נותר כעת אלא לתהות כיצד קרה שכספי הציבור הישראלי שמושקעים בוילי פוד נרתמים לסייע לאיש עסקים, שאצלו הפסיד עד כה הציבור הישראלי הרבה מאוד כסף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker