טבע חתמה על הסכם עם טקדה היפנית לפיתוח והפצה של קופקסון ביפן

פרטיו הכספיים של ההסכם חסויים ■ טבע נמנעה עד כה מכניסה לשוק הטרשת הנפוצה ביפן בשל קשיים לקבל אישור ועקב פוטנציאל נמוך של השוק

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

חברת טבע נערכת לכניסה לשוק התרופות למחלת טרשת נפוצה ביפן. טבע חתמה על הסכם עם חברת Takeda (טקדה) היפנית שבמסגרתו העניקה לטקדה את הרישיון לשיווק המרכיב הפעיל בתרופה קופקסון לטיפול בטרשת נפוצה. בשתי החברות עומלים בימים אלה על הסכמים נוספים שנוגעים ליישום הרישיון.

קופקסון מאושרת לשיווק ב-55 מדינות כתרופה להפחתת התדירות של התקפים בחולי טרשת נפוצה בשלב ההתקפי הנסוג, כולל בחולים שחוו התקף אחד ותוצאות הדמיה באמצעות מכשיר MRI שמאפיינות מחלת טרשת נפוצה. התרופה מיועדת לקבל מעמד תרופת יתום, שניתן לחברות המפתחות תרופות לאוכלוסייה קטנה יחסית של חולים. מעמד זה יעניק לתרופה בלעדיות של שמונה שנים בשיווק התרופה - תרומה קטנה לקיזוז נזקי הקופקסון הגנרי, שעשוי להיכנס לשוק כבר במחצית 2014.

מפעל לייצור קופקסון בכפר סבא
מפעל לייצור קופקסון בכפר סבא

מספר חולי הטרשת הנפוצה ביפן נאמד ב-16 אלף בלבד. קופקסון מפותחת כיום כתרופה חדשה, שעדיין לא אושרה על ידי החברה הבת של טבע ביפן. כחלק מההסכם נתנה טבע זכויות שיווק ביפן לטקדה, שתגיש בקשה לאשר תרופה חדשה. פרטיו הכספיים של ההסכם חסויים.

שוק התרופות לטרשת נפוצה ביפן כולל רק ארבע תרופות, ככל הנראה בשל הפוטנציאל הנמוך של השוק היפני. טבע וטקדה יעבדו בשיתוף פעולה צמוד, כך ששני הצדדים יוכלו לספק אפשרות טיפול חדשה לחולי טרשת נפוצה ביפן בהקדם האפשרי. על פי הערכות, היוזמה להשקת התרופה ביפן באה מצדה של רשות התרופות והמזון היפנית, ולכן יש סיכוי שהתרופה תאושר במהירות - כך שבתחילת 2015 ניתן יהיה לשווקה ביפן.

טבע נמנעה עד כה מכניסה לשוק הטרשת ביפן בשל הקשיים לקבל אישור מצד אחד והפוטנציאל המוגבל מצד שני. עד כה, משווקות ביפן Avonex של ביוג'ן איידק, בתאסרון של באייר, גילניה - התרופה האורלית הראשונה והיחידה עד כה בשוק היפני של נוברטיס, ו-Immusera של מיצובישי.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker