מה קורה בקמטק? המניה נחלשת בוול סטריט ב-6.6% ובת"א מזנקת ב-22%

החברה הדואלית, שמייצרת מכונות אוטומטיות לבדיקת תהליכים בתעשיות המוליכים למחצה, זינקה ב-200% בתוך שבועיים ■ הערכה: כתבה מחמיאה בעיתון והשקת דגם של מדפסת תלת ממד הן שהובילו לשינויים הפתאומיים

דרור רייך

מה קורה במניית קמטק? את השאלה הזו שואלים בשבועיים האחרונים סוחרי יום רבים, זאת לאחר שמניית החברה הדואלית, שמייצרת מכונות אוטומטיות לבדיקת תהליכים בתעשיות המוליכים למחצה והמעגלים המודפסים, זינקה ב-200%. ממחיר של 1.9 דולר למניה ב-20 בנובמבר זינק מחיר סגירת המסחר אמש בוול סטריט ל-5.75 דולר.

ישנן השערות רבות הנוגעות לסיבות שהובילו לזינוק במחיר המניה. אחת מהן היא כניסת החברה לתחום המדפסות התלת ממדיות באמצעות רכישה של חברת פרינטאר, מהלך שהתרחש לפני כארבע שנים. סיבה נוספת היא כתבה מחמיאה בבלוג הטכנולוגיה SeekingAlpha.com שטוענת כי הפוטנציאל הגלום במדפסת החדשה של החברה צריך להרים את מחיר מניית החברה ל-23 דולר.

הדפסות בתלת ממד הן אינן תחום חדש בקמטק – ובחברה מדווחים עליו כבר כמה שנים. אולם כעת מעריכים בחברה כי הדגם המסחרי הראשון ייצא אל השוק בקרוב. שוק המדפסות התלת ממדיות הוא קטן ומערך בכ-100 מיליון דולר. השוק השני שאליו החברה מכוונת הוא שוק הדיו המשמש להדפסת מעגלים – צבעו ירוק והוא נצבע על כל לוח כדי למנוע קצר בין החלקים השונים המורכבים עליו. שוק זה מגלגל כבר כ-580 מיליון דולר בשנה.

לחברה קטנה כמו קמטק, שעומדת על הכנסות של כ-88 מיליון דולר בשנה, מדובר במהלך בעל משמעות רבה – אם הוא אכן ייצא אל הפועל. בנוסף לזה, לקמטק ישנן מתחרות בשוק הזה ובהן חברת Organovo, שנסחרת כיום לפי שווי שוק של 685 מיליון דולר.

רועי פורת

גם פערי הארביטרז' במניה הדואלית משחקים תפקיד חשוב והסוחרים מצליחים להרוויח משברירי הפערים שנוצרים במסחר של המניה בשתי הבורסות. למשל, את הזינוק המשמעותי הראשון (37%) ביצעה מניית החברה בניו יורק ביום שישי – ממחיר של 1.9 דולר למחיר של 2.7 דולר – כל זה ללא מסחר באחד העם. ביום ראשון, שבו לא התקיים מסחר בחו"ל, זינקה המניה באחד העם רק ב-27% למחיר של 9 שקלים ורק ביום שני זינקה המניה ב-80% למחיר של 16 שקלים.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker