המשבר בשוק הדשנים מחריף: פוטאש מפטרת 18% מכוח האדם בחברה

פוטאש מתכננת לפטר 1,045 איש, מהם 570 איש במגזר האשלג ■ מנכ"ל פוטאש הסביר שהצורך בפיטורים נובע מהעובדה שהצמיחה בשווקים מתעוררים חשובים, המהווים נתח מהותי מהביקוש לאשלג ולפוספט שהחברה מייצרת, היתה נמוכה מהצפוי

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

המשבר בשוק הדשנים שגרם לירידה חדה ברווחיה של כיל ולנפילה במניותיהן של חברות הדשנים אינו עומד להיעלם בקרוב, אם לשפוט לפי צעדה האחרון של חברת פוטאש - יצרנית האשלג הגדולה במערב והשנייה בגודלה בעולם. פוטאש הקנדית הודיעה הבוקר על פיטורי 18% מעובדיה בקנדה, ארה"ב וטרינידד, בתגובה לחולשה בביקושים בשוק האשלג והפוספט.

פוטאש מתכננת לפטר 1,045 איש, מהם 570 איש במגזר האשלג. ביל דויל, מנכ"ל פוטאש ואחד האנשים האופטימיסטיים ביותר בשוק הדשנים, הסביר שהצורך בפיטורים נובע מהעובדה שהצמיחה בשווקים מתעוררים חשובים, המהווים נתח מהותי מהביקוש לאשלג ולפוספט שהחברה מייצרת, היתה נמוכה מהצפוי.

ביל דויל, מנכ"ל פוטאשצילום: בלומברג

לדבריו, הצעד ננקט בעקבות בחינה יסודית של הסביבה העסקית והצרכים התפעוליים שהביאו למסקנה שיש להגיב לתנאי השוק, להקטין הוצאות כדי לחזק את המיצוב התחרותי של החברה ולשמור על גמישות תפעולית במגזר האשלג כדי להיערך לגידול מחודש בביקושים לאשלג.

פוטאש הפחיתה את תחזית הרווח ל-2013 בסוף אוקטובר עם פרסום התוצאות לרבעון השלישי של 2013. החברה הרוויחה 41 סנט למניה ברבעון החולף שהיה נמוך ב-30% מתחזית הרווח שסיפקה עם פרסום התוצאות לרבעון השני של 2013. דויל הסביר אז את הפחתת התחזית בציפייה לירידה במכירות ובמחירי האשלג בשל השפעת אי הוודאות בשוקי הדשנים על הביקוש.

הוא ציין שחברות יבוא הדשנים והחקלאים מצפות לירידה במחירי האשלג על רקע הכרזת חברת אורלקלי ביולי 2013 על פירוק קרטל האשלג המשותף לה ולחברת ביילרוסקלי. מנית כיל, שהיא יצרנית האשלג השישית בגודלה בעולם עם נתח של 9% מהשוק, מגיבה לידיעה על הפיטורים בפוטאש בירידה של 1.1% בהשוואה לירידה של 0.65% במדד ת"א 25.

נראה שחלק מירידת הביקושים בשווקים המתעוררים עליהם מדבר דויל נובע מדחיקתו של קרטל האשלג הקנדי Canpotex מהשוק הסיני שהוא אחד משלושת שוקי האשלג הגדולים בעולם ומהירידה ביבוא האשלג לסין. ג'ייקוב באוט, אנליסט ב-CIBC, ציין שאימוץ מדיניות של נתח שוק על ידי חברת האשלג הרוסי אורלקלי בעקבות פירוק הקרטל המשותף לה ולביילרוסקלי מתחיל להשתלם. הוא אמר שמנתוני ייבוא האשלג לסין שפורסמו לאחרונה עולה כי הנתח של אורלקלי בשוק האשלג הסיני גדל ל-73% באוקטובר 2013 בהשוואה 36% ביוני 2013 ו-26% במאי 2013 .

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker