זהירות, כלכלת בועות נעה בטירוף

בעידן של ריבית אפסית וכסף זול, הבועה הזאת אינה הולכת לפקוע כל-כך מהר

אשר שכטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
אשר שכטר

קשה לחשוד במארק פאבר באופטימיות. כשהוא מצויד במבטא שווייצי כבד שמשווה לו קול של נבל באחד מסרטי ג׳יימס בונד וראיית עולם פסימית להחריד, פאבר כבר עשה לו שם במשך השנים של נביא זעם ידוע, מה שזיכה אותו ב–26 השנים האחרונות בכינוי ״ד״ר אבדון״.

ואולם, אפילו לפי הסטנדרטים שלו, פאבר היה פסימי במיוחד בשבוע שעבר, כשקבע כי ״בועה ספקולטיבית ענקית״ השתלטה על כל ענפיה של הכלכלה העולמית - ממניות ועד אג״ח, מהביטקוין ועד לקרקעות חקלאיות - הודות להדפסות הכספים האינסופיות של הבנקים המרכזיים שהובילו, לדבריו, ל״עודפי נזילות״. ״האם השוק יכול לעלות בעוד 20%, לפני שייפול? בוודאי, אם תדפיסו יותר כסף״, אמר פאבר והבהיר כי כל בועה, סופה להתפוצץ יום אחד.

קל להצביע על הבעייתיות בדבריו של פאבר. אם הכל בועה - האם לא ניתן לומר ששום דבר אינו בועה? והאם הבועה הגדולה מכולן אינה הבועה של אבחון בועות אחרות? הרי מאז עשה לעצמו נוריאל רוביני קריירה, כשחזה את המשבר הפיננסי העולמי, נראה שכל עיתון, פרשן וכלכלן מנסים להיות הבאים בתור שיזהו את פקיעתה של הבועה הבאה. הרי מאז 2008 היו כל־כך הרבה בועות שבאו והלכו: בועת זהב, בועת הנגזרים, בועת הווב 2.0, בועת נפט ועוד; רבות מהן נעלמו בלי להותיר זכר.

ואולם, גם קשה להתעלם מהעובדה שלמרות הבומבסטיות, יש בדבריו של פאבר יותר מקמצוץ של היגיון. אחרי הכל, בשנים האחרונות נראה כי השווקים איבדו אפילו את מידת הרציונליות המצומצמת שיוחסה להם קודם לכן. מספיק להסתכל על השבועות האחרונים: הביטקוין 
קופץ ל–1,200 דולר ללא כל סיבה, למעט חמדנותם של פיננסיירים תאבי ממון, שוקי המניות מפלרטטים עם רמות שיא, ובכל העולם, אפילו בארה״ב, שוקי הדיור חוזרים לצמוח במהירות. העולם כולו התמכר לכסף הזול שמספקים לו הבנקים המרכזיים, ואותו אשראי עודף מקפיץ בתורו דברים כמו הביטקוין שהפך מפרויקט חלוצי וחדשני לעוד הונאת פונזי שסופה קרב.

הבועה שעליה דיבר פאבר, זו שפלשה לכל תחומי הכלכלה, אינה אנומליה - היא הכלכלה עצמה. הכלכלה העולמית הופכת לכלכלה של בועות, שנעה מטירוף אחד למשנהו. ובעידן של ריבית אפסית וכסף זול, הבועה הזאת אינה הולכת לפקוע כל-כך מהר. עד שכמובן, הריבית תעלה, וגם זה, בסופו של דבר, יקרה, והמחיר שכולנו נשלם יהיה אדיר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker