הקרב על אבן קיסר: איך מחלקים כ-900 מיליון ד' ל-400 חברי שדות ים

חברת אבן קיסר, ששווייה זינק פי יותר מארבעה מאז הנפקתה במארס, הסבה עד כה נחת לקיבוץ המחזיק ב-51% ממניותיה ■ כעת מתפתח מאבק: היו"ר מקסים אוחנה מעוניין להקטין את האחזקות בחברה כדי לפזר את נכסי הקיבוץ - ואילו קבוצה של בני משפחות המייסדים מנסה להדיח את אוחנה

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים53

קיבוץ שדות ים חווה מעין נס בשנים האחרונות. החזקתו בחברת אבן קיסר (51%), שבמשך שנים רבות הציגה רווחיות צנועה, התנפחה לשווי של 875 מיליון דולר - שווי מדהים בהתחשב בעובדה שרק לפני קצת יותר משנה בחן הקיבוץ הצעה למכור את הבעלות המלאה בחברה לפי שווי חברה של 600 מיליון דולר.

העובדה שלכל אחד מ–400 חברי הקיבוץ יש נכס בשווי של 2.2 מיליון דולר מרשימה עוד יותר בפרספקטיבה ארוכת טווח. לפני 25 שנה כלאו חברי הקיבוץ מעקלים שבאו לממש את נכסיו, והבנקים נדרשו לבצע הפרשה של 400 מיליון שקל בגין חובותיו. בעבר הלא רחוק נאמר על הקיבוץ שאם רוצים להפסיק את המוות בעולם - צריך לתת לקיבוץ שדות ים לייצר תכריכים.

אלא ששדות ים הוא עדיין קיבוץ שיתופי, ועל כן חברי הקיבוץ אינם מחזיקים ישירות במניותיו - ואינם מסוגלים לממש את הנכס הקורץ. זהו מצב מתסכל מעט, שמביא לכך שמאחורי מראית העין של הצלחה מסחררת התפתח בשנה האחרונה מעין מאבק שליטה בקיבוץ. המהלך הראשון בעימות היה באוקטובר 2012, כשאסיפת חברים הצביעה ברוב קולות ליישם החלטה ישנה, שלא לאפשר את המשך כהונתו של מקסים אוחנה כיו"ר אבן קיסר ובמקביל כיו"ר המועצה הכלכלית של הקיבוץ - גוף שמקביל לדירקטוריון חברה. בעקבות ההחלטה התמנה עמיר רותם, בן לאחת ממשפחות האצולה של שדות ים, ליו"ר המועצה הכלכלית.

כתבות נוספות באתר TheMarker

זהירות, הכלכלה העולמית הופכת לכלכלת בועות שנעה בטירוף

כך תבחרו קורס הכנה שיביא אתכם לציון 700 בבחינה הפסיכומטרית

יו"ר אבן קיסר, מקסים אוחנהצילום: איציק בן מלכי

השלב האחרון והקריטי במאבק הזה היה אמור להתחיל אתמול (ב'), בכינוס של אסיפת חברי הקיבוץ, וביום שישי הקרוב, כשחברי הקיבוץ אמורים היו להצביע אם להדיח את יו"ר אבן קיסר ואת הדירקטור בועז שני ולמנות במקומם כדירקטורים את עמיר רותם, יו"ר המועצה הכלכלית ולשעבר מנכ"ל אבן קיסר, ואת רם בלניקוב. המינוי של השניים עלול היה להיות חדשות רעות גם למנכ"ל המכהן, יוסף (יוס) שירן, שמונה לתפקידו כאשר על פי הסכם ההשקעה של קרן טנא (שהחזיקה ב-23.2% ממניותיה של אבן קיסר) היתה לה זכות וטו על מינויו והדחתו של המנכ"ל. אלא שקרן טנא מכרה את כל מניותיה בחברה.

האסיפה וההצבעה על הדחתו של היו"ר אוחנה והדירקטור שני בוטלו מבלי שנקבע מועד לקיומן, ולאחר שדירקטוריון החברה התכנס ביום חמישי האחרון וגיבה את היו"ר. אלא שהמתח בין שני הצדדים לא שכך, ונראה שעימות חזיתי נוסף ביניהם הוא רק שאלה של זמן.

הנסיכים נגד אוחנה

בדרך, כך נראה, שכחו לפחות חלק מהמעורבים בעימות עובדה פשוטה אחת: החל במארס 2012 ציבור משקיעים שלא גדל לחוף קיסריה מחזיק ב–48% ממניותיה של אבן קיסר, ומצפה ממנה לנהוג על פי כללי הממשל התאגידי. כללים אלה מחייבים חברה ציבורית למשל לבחון אם כהונתם של עובדי אבן קיסר במועצה הכלכלית של שדות ים אינה פותחת פתח להשפעה ישירה של המועצה על ניהול החברה, תוך כדי עקיפת דירקטוריון החברה.

לכאורה, העימות הוא על דרכו של הקיבוץ וכיצד יש לנהל את הנכס העיקרי שלו - ההחזקה באבן קיסר. אלא שמאחורי כל ויכוח אידיאולוגי עקרוני יש עימות בין בני אדם. בצדו האחד של המתרס נמצאת הקבוצה המכונה הנסיכים - בניהם של מקימי הקיבוץ והדמויות הבולטות בו - שבראשה עומד יו"ר המועצה הכלכלית רותם, וכוללת גם בנים אחרים של משפחות רותם ואמיר, שהן החמולות הדומיננטיות בקיבוץ בעשרות השנים האחרונות. קבוצה זו, ובעיקר העומד בראשה, הורחקה לכאורה ממרכז הכוח העיקרי של הקיבוץ, מפעל אבן קיסר, מאז כניסתה של קרן טנא, שמנוהלת על ידי אריאל הלפרין. הקרן נכנסה כמשקיע לאבן קיסר ביולי 2006, בתום מאבק עיקש על העסקה לרכישת חברת ההפצה האוסטרלית של אבן קיסר - מאבק שהוביל עמיר רותם.

עסקה זו סימנה את השלב הראשון באסטרטגיה החדשה של אבן קיסר: רכישת חברות ההפצה של החברה גם בארה"ב ובקנדה ב–2010 וב–2011 תמורת סכום של 37 מיליון דולר. הרכישה הביאה לגידול במכירות ולשיפור בשולי הרווח, והיתה הבסיס ליצירת הערך העצומה בשנתיים האחרונות.

בצדו השני של המתרס יש קבוצה שמאסה בשלטון הנסיכים, ובראשה עומד אוחנה, שעלה בגפו במסגרת עליית הנוער ממרוקו וממילא זכות אבותיו לא עומדת לו בעימות עם הנסיכים. אוחנה היה יו"ר המועצה הכלכלית של הקיבוץ עד ינואר 2013, ומכהן כיו"ר אבן קיסר מדצמבר 2010 בעקבות הסכמות עם קרן טנא, שוויתרה על זכותה למנות יו"ר חיצוני שאינו בן הקיבוץ.

כל העתיד במניה אחת

אחת מנקודות המחלוקת העיקריות בין שתי הקבוצות, לפחות על פני השטח, היא השאלה מהו שיעור ההחזקה הרצוי לשדות ים באבן קיסר. מפעל אבן קיסר הוא הנכס המשמעותי היחיד של הקיבוץ. שוויו עלה ב–350% בתוך פחות משנתיים, ועתה הוא נסחר בשווי המגלם מכפיל של 30 על הרווח הנקי שהציג ב–12 החודשים האחרונים. לכאורה, אין סיבה שהצמיחה החזקה שהניעה את הגידול ברווחיה ובערך מנייתה של אבן קיסר תיעצר. החברה נהנית ממוצר עדיף וממצב פיננסי משופר ביחס למתחרותיה, שמרביתן מפסידות או מאוזנות. ארה"ב, שהיא שוק היעד העיקרי של החברה, מתאוששת ממשבר ממושך - והנתח של משטחי הקוורץ בשוק משטחי המטבח (countertops) האמריקאי, שמוערך ב-24 מיליארד דולר לשנה, הוא עדיין 6% בלבד, כך שיש מקום נרחב לצמיחה.

אלא שבצד ההזדמנות יש גם סיכון משמעותי. כל נכסיו של קיבוץ שדות ים, שבו 380 חברים ו-711 תושבים, עתידו ועתיד הדורות הבאים מושקעים במניה אחת. רשימת הסיכונים לא קצרה, למשל הסיכון להתפתחותה של טכנולוגיה עדיפה. הקבוצה שמוביל היו"ר אוחנה מעוניינת לפזר את הסיכון על ידי הפחתת שיעור האחזקות של הקיבוץ באבן קיסר מ–51.4% ל–40% או אף ל–33%. מכירת 11.4% ממניותיה של אבן קיסר תעשיר את קופתו של קיבוץ שדות ים ב–195 מיליון דולר, ותאפשר לו לגוון את השקעותיו ואולי לייצר לעצמו מקורות תעסוקה ומנועי צמיחה נוספים.

אסיפת חברי הקיבוץ אכן אישרה למועצה הכלכלית של הקיבוץ לפני כחודשיים לבחון את העיתוי המתאים להקטין את אחזקותיו של הקיבוץ באבן קיסר עד ל–40%, אלא שההחלטה לא התבצעה עד לרגע זה. לפי שעה, אי מימוש המניות היטיב עם הקיבוץ, שכן מחיר המניה עלה בינתיים, אבל ייתכן שמחיר המניה אינו השיקול היחיד שמעכב את מכירת נתח ממניות הקיבוץ באימפריית הקוורץ שהקים.

מפרשיות של אבן קיסר בשדות יםצילום: איציק בן מלכי

אבן קיסר כפופה לכללי הממשל התאגידי של נאסד"ק, שמגדירים אותה כחברה נשלטת (Controlled Company), כלומר חברה שיותר מ–50% מזכויות ההצבעה בה מוחזקות על ידי יחיד, קבוצה או חברה אחרת. אחת מזכויות היתר שמהן נהנות חברות נשלטות היא פטור מהדרישה שלפיה מרבית חברי מועצת המנהלים יהיו דירקטורים בלתי תלויים ושכל החברים בוועדת המינויים ובוועדת התגמול של מועצת המנהלים יהיו חברים בלתי תלויים.

הקטנת החזקתו של הקיבוץ ל–40% תקטין את הסיכון הפיננסי של הקיבוץ, אבל תחייב אותו לאבד את השליטה האבסולוטית שיש לו כיום באבן קיסר, כולל בנושאים הרגישים של מינוי מנכ"ל ותגמול המנהלים הבכירים של החברה. כפי שכותבת אבן קיסר עצמה למשקיעים בדו"חות הכספיים השנתיים: "כבעל מניות בחברה נשלטת, לא תהנה מאותה רמה של הגנה שניתנת לבעלי מניות של חברות שכפופות לכל כללי הממשל התאגידי של הנאסד"ק".

אובדן השליטה במובן זה יגביל את יכולתו של קיבוץ שדות ים ליזום מינויים בהנהלת החברה הרצויים לו, או לפחות לקבוצה הדומיננטית בו; ייצור בקרה הדוקה יותר על עסקות בעלי העניין שמהן נהנה הקיבוץ כיום, שהסתכמו ב–10.3 מיליון דולר ב–2012 (25 אלף דולר בממוצע לשנה לחבר); ויקשה על קביעת מדיניות תגמול שאפתנית יותר לבכירים בחברה, כולל היו"ר.

ההחלפה של היו"ר אוחנה, שמשמש כיום גם יו"ר ועדת תגמול, ושל הדירקטור בועז שני ומינוי עמיר רותם ורם בלניקוב במקומם עשויים היו לאפשר לקבוצת הנסיכים למנות שני מועמדים נוספים מטעמה באסיפת בעלי המניות שתכונס ב–19 בדצמבר, ליזום מדיניות תגמול חדשה בטרם תופחת החזקתו של הקיבוץ באבן קיסר ל–40% ולחזק את השפעתה על אבן קיסר, בעידן שבו רוב חברי מועצת המנהלים וכל חברי ועדת התגמול יהיו דירקטורים בלתי תלויים.

ממזכירת קיבוץ שדות ים, שרה בן חורין, נמסר בתגובה בשם הקיבוץ: "קיבוץ שדות ים מצוי בתקופה זו בתהליך סדור של קבלת החלטות בתחומים כלכליים וחברתיים שנוגעים לאורחות החיים בקיבוץ. כחלק מתהליך זה מתקיימים דיונים סדורים גם ביחס למדיניות אחזקותיו של הקיבוץ באבן קיסר, שהיא מקור עוצמתו ופרנסתו העיקרי של שדות ים. בשם קיבוץ שדות ים הנני מבהירה כי אין כל החלטה של הקיבוץ על החלפת דירקטורים כלשהם באבן קיסר, על החלפת מנכ"ל החברה או על החלפת כל אדם אחר העובד בחברה.

"באשר ליו"ר המועצה הכלכלית, עמיר רותם, הקיבוץ מביע אמון מלא ברותם, שמוביל בתקופה זו יחד עם חברי המועצה הכלכלית של שדות ים מהלכים מורכבים ומשמעותיים לקיבוץ חבריו ועתידו. הקיבוץ בוטח בחבריו, יושרם ונאמנותם לקיבוץ בכל תפקיד אותו מילאו בעבר ובהווה.

"שדות ים ומוסדותיו ערים לעובדה כי יש גורמים שונים בעלי אינטרסים כלכליים או אישיים המנסים לפעול בדרכים שונות לרבות הפעלת מנופים תקשורתיים ואחרים כדי לקדם את עניינם הכלכלי או האחר. הקיבוץ לא ייפול קורבן למאמצים פסולים אלה, שכל מטרתם היא ניסיון לפגוע בנבחרי ציבור שממלאים את תפקידם בשליחות הקיבוץ. הקיבוץ מקיים את דיוניו במסגרת מוסדותיו הפורמליים, שבהם מוצגות העמדות ומלובנות המחלוקות, ובהם גם מתקבלות ההחלטות. כך היה וכך יהיה".

הסיבוב הבא במאבק על השליטה בנכס היחיד שמפרנס את 711 אנשי קיבוץ שדות ים ייערך ב–19 בדצמבר, כשאסיפת בעלי המניות של אבן קיסר תתבקש לאשר את מינויים של דירקטורים חדשים למועצת המנהלים של החברה.

משטחים למטבח: שוק עולמי של 74 מיליארד דולר

אבן קיסר מייצרת משטחים למטבח, חדרי אמבטיה, חיפוי קירות מקווארץ טבעי (93%), פולימרים ותוספים (7%) על בסיס פיתוח משותף של צוות המחקר ופיתוח של אבן קיסר ופרופ' משה נרקיס מהפקולטה להנדסה כימית בטכניון.

הקווארץ המחוזק בפולימרים הוחדר לשוק כחלופה עדיפה על האבן הטבעית, מכיוון שדרגת הקשיות שלו גבוהה יותר ורמת הצפיפות שלו גבוהה יותר ועל כן הוא אינו סופג, עמיד לכתמים, אינו נסדק וקל לתחזוקה וניקוי.

מפעל אבן קיסר בקיבוץ בשדות ים
מפעל אבן קיסר בקיבוץ שדות יםצילום: איציק בן מלכי

אבן קיסר מתמודדת על שוק משטחי המטבח, שגודלו מוערך ב–74 מיליארד דולר בשנה, עם חברות כמו Stone Italiana האיטלקית ו–Cosentino הספרדית, אך החברה נהנית מרווחיות עודפת ומובילות שוק כתוצאה מיישום מוצלח של אסטרטגיה לשליטה בצינורות השיווק במדינות היעד העיקריות שלה, כמו ארה"ב, אוסטרליה ישראל וקנדה, ופיתוח מוצרים מתקדמים כמו Super Natural, שמשלב את המראה של אבן טבעית עם התכונות הפיזיקליות העדיפות של הקווארץ ומיתוג כמוצר פרימיום.

פוטנציאל הצמיחה של אבן קיסר נובע מהעובדה שמשטחי קוורץ נוגסים כיום רק 8% מהשוק העולמי למשטחי מטבח, ובארה"ב, שנהנית מהתאוששות שוק הנדל"ן, רק ב–6%.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker