ראיון

נוחי דנקנר: "אייל גבאי טישטש את ההבדלים הדרמטיים בין ההצעות"

דנקנר שנלחם על חייו העסקיים בקבוצת אי.די.בי בראיון מיוחד ל-TheMarker: "אדוארדו אלשטיין ומוטי בן משה לא מוכנים לסכן סכום של יותר מ–100 מיליון שקל. הם קנו אופציה להסדר חוב, ואם הם ימצאו דרך לא לשלם - הם פשוט לא ישלמו"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

"אני שמח שהנושים של אי.די.בי אחזקות יקבלו החזר גבוה יחסית – כ–70% מהחוב אליהם, ובתרחישים אופטימיים יותר הרבה מעבר לכך", אמר היום (א') נוחי דנקנר, בעל השליטה בקבוצת אי.די.בי.

"זה הרבה מעל ההחזר שאותו הם היו רואים בתחילת המשא ומתן. זה יותר מהסדרים אחרים במשק שהניבו תספורות עמוקות יותר. יש לנו קבוצת משקיעים טובה ומגוונת של משקיעים ישראלים ומשקיעים מחו"ל. יש להם כיסים עמוקים ויכולת לתמוך באי.די.בי בטווח הקצר והארוך".

דנקנר אינו מרבה להתראיין לעיתונים בישראל, ודאי לא  ל–TheMarker, אבל הוא יודע שהוא נמצא כעת בקרב קשה על חייו העסקיים. זוהי כנראה הסיבה לכך שהוא הסכים לשוחח אתנו אתמול, "לציטוט" - באופן סלקטיבי מאוד.

כתבות נוספות באתר TheMarker

9 דרכים להוריד את 
מחירי הדיור

עושים סדר בטלוויזיה: הריאליטי יוגבל ל-7 שעות שבועיות

דנקנר סבור שקבוצת המשקיעים שגיבש, ושהגישה הצעה להסדר חוב באי.די.בי, מציגה את הפתרון שצריך להיות מועדף על ידי נושי החברה.

נוחי דנקנר צילום: עופר וקנין

עד כמה ההתחייבות של קבוצת המשקיעים שלך אמינה? מה מבטיח שהיא לא תתגלגל שוב להסדר חוב?

דנקנר: "רמת הוודאות והמחויבות של השותפים בקבוצה גבוהה. התחייבנו להביא 1.018 מיליארד שקל ביום סגירת ההסדר".

אתה מדבר על כספים שנמצאים כביכול בנאמנות, אבל כשקבוצת נטו של משפחת עזרא רצתה לצאת ולקחת את הכסף בחזרה לא היתה לה שום בעיה לעשות זאת. מה מבטיח שהמשקיעים האחרים שלך לא ייסוגו גם הם?

"לכל אחד מהמשקיעים בקבוצה היתה נקודת אקזיט אם ניתן יהיה לשנות את ההצעות. מאחר וההצעה שונתה, כאשר בית המשפט החליט לאפשר סיבוב נוסף ואחרון של הצעות משופרות, נטו החליטו לצאת. שאר המשקיעים החליטו להישאר".

זאת אומרת שאם משפחת נוימן תבקש לצאת בעתיד מהקבוצה, היא תוכל לצאת?

"לא בשלב הנוכחי. הם לא יכולים לצאת בגלל ההסכמים בתוך הקבוצה. אם מישהו מהשותפים ירצה להביא שותף אחר במקומו, יש לו זכות כזו. הקבוצה שלנו מחויבת להשלים את ההסדר.

"קבוצת אדוארדו אלשטיין ומוטי בן משה תיקנס רק ב–100 מיליון שקל אם היא לא תשלים את העסקה. אצלנו, במקרה של הפרה אנחנו מאפשרים לנושים לקבל כל סעד שאותו הם יכולים לקבל על פי דין. ואם אפשר יהיה על פי דין לקבל את כל קופת הנאמנות - הנושים יקבלו אותה".

מה לגבי הפטור מתביעות? קיימת טענה כי אתם מאפשרים לנושים לתבוע את החברה אבל לא מנהלים בה.

"באופן חד משמעי - אין פטור מתביעות. כל תביעה תיענה. לתביעות הנטענות נגדנו אין בסיס".

לפני שנה וחצי אמרת שמחזיקי האג"ח לא יקבלו תספורת.

"אני לא מתבייש לשנות את דעתי ולהגיד שטעיתי. המציאות דיברה בעד עצמה.
"מחזיקי איגרות החוב חייבים להפנים כי ההצעה שלנו תומכת הכי טוב בנכס הבסיס של אי.די.בי אחזקות – אי.די.בי פיתוח. אנחנו התחייבנו להזרים ב–15 בפברואר כ–500 מיליון שקל לפיתוח, גם אם ההסדר לא יושלם. בן משה ואלשטיין מוכנים להזרים רק 100 מיליון שקל. אנו רואים שהם לא מוכנים לסכן יותר מ–100 מיליון שקל. הם קנו אופציה להסדר, ואם הם ימצאו דרך לא לשלם, הם לא ישלמו.

"לצערי, הדו"ח של אייל גבאי טישטש את הפערים הכלכליים בין שתי ההצעות. אני חושב שהם הרבה יותר דרמטיים גם במקרה שבו לא תושלם עסקת המכירה של כלל ביטוח. אנחנו בונים את הצעתנו על שווי גבוה יותר של אי.די.בי פיתוח (1.3 מיליארד שקל לעומת 1.1 מיליארד שקל - ש"א). זה פער של 200 מיליון שקל בבסיס ההשוואתי, והוא משפיע בהמשך על הסכומים שמקבלים הנושים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker