משפחת עופר פרעה לדיסקונט ולאומי 1.2 מיליארד שקל בחצי שנה

לבנק לאומי פרעה משפחת עופר ברבעון השלישי כ-700 מיליון שקל, כך שלאומי כבר אינו חשוף לאף לווה שחייב לפחות 15% מהון הבנק

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיכאל רוכוורגר

קבוצת החברות שבשליטת משפחת עופר, הכוללת את הפלג של עידן ואחיו אייל ובני הדודים שלהם, ליאורה ודורון‏, פרעה לבנקים לאומי ודיסקונט ברבעונים השני והשלישי של 2013 כ-1.2 מיליארד שקל - כך עולה מהדו"חות שפירסמו שני הבנקים בשבוע שעבר ומבדיקת TheMarker.

מתוך סכום זה נפרעו ללאומי ברבעון השלישי אשראים בסך כ–700 מיליון שקל. החשיפה של לאומי לקבוצת עופר באה לידי ביטוי במתן אשראי בפועל, אשראי חוץ־מאזני (התחייבויות למתן אשראי וערבויות) וביצוע השקעות ריאליות - בעיקר האחזקה בחברה לישראל (17.96%), הרשומה במאזן לאומי ב–1.385 מיליארד שקל לעומת שווי שוק של כ–2.5 מיליארד שקל, ושאותה יממש לאומי בעתיד.

החברות העיקריות שנשלטות על ידי משפחת עופר הן החברה לישראל, כיל והחברות הבנות שלה, צים, בזן (בתי זיקוק לנפט חיפה), מליסרון, בריטיש ישראל ואחים עופר השקעות הפרטית. בעוד שאייל עופר אינו מעורב בזירת הסדרי החוב, החברות שבשליטת עידן עופר, כמו צים ובזן, מצויות במצב פיננסי לא פשוט ומחייבות את החברה לישראל ואותו להכניס יד לכיס כדי לתמוך בהן. על אף שבין עסקיהם של הפלגים במשפחת עופר כמעט שאין חפיפה, בנק ישראל עדיין מחייב את הבנקים לסווג את החשיפה לקבוצה זו כחשיפה לקבוצה אחת.

ליאורה עופרצילום: ורדי כהנא

בעקבות הפירעונות ירדה החבות של קבוצת עופר ללאומי ל–14.5% מהון הבנק, כך שנכון לסוף ספטמבר 2013 ללאומי אין אשראי לאף קבוצת לווים גדולה שחבותה לבנק עולה על 15% מההון. מדובר בהון הבנק הכולל את ההון מרובד 1 (ההון העצמי החשבונאי) והון מרובד 2 (הכולל את כל המכשירים כמו שטרי הון, כתבי התחייבות נדחים שמשמשים כריות ביטחון שניתן להמיר אותן להון במקרי קיצון). נכון לסוף יוני 2013 החשיפה של קבוצת עופר ללאומי היתה 6.795 מיליארד שקל - כ–16% מהון הבנק דאז. נכון לסוף ספטמבר 2013 הון זה קטן במקצת, כך שהירידה לחשיפה של 14.5% במספרים אבסולוטיים מוערכת ב–700 מיליון שקל.

מלבד הפירעונות נובעת הירידה גם מחלקו של לאומי בהפסדי החברה לישראל, בסך של 161 מיליון שקל, בתשעת החודשים הראשונים של 2013. בסך הכל קטנה החשיפה של לאומי למשפחת עופר מאז סוף 2011 בכ–2.5 מיליארד שקל. את המגמה של הקטנת האשראי העסקי והגדלת האשראי הקמעוני ולעסקים קטנים, שנובעת בעיקר ממגבלות הון, מובילה מנכ"לית לאומי רקפת רוסק עמינח עוד מ–2006, אז שימשה ראש החטיבה עסקית של הבנק. מתוך סך האשראי לציבור של לאומי, שהסתכם נכון לסוף ספטמבר 2013 בכ–240.9 מיליארד שקל, 47% הם אשראי לבנקאות עסקית ומסחרית, בעוד שהאשראי הקמעוני ולעסקים קטנים הוא כ–53% - לעומת 40% בסוף 2008.

ברבעונים השני והשלישי של השנה פרעה קבוצת עופר גם כ–510 מיליון שקל לדיסקונט, כך שחשיפתו של דיסקונט לקבוצה ירדה לפחות מ–2.4 מיליארד שקל, ובדומה ללאומי והבינלאומי אין לדיסקונט חשיפה לאף טייקון שחייב לו יותר מ-15% מהון הבנק. למזרחי טפחות היתה נכון לסוף ספטמבר 2013 חשיפה לקבוצת לווים אחת בסכום של 2.19 מיליארד שקל, שהיו כ–15% מהון הבנק.

קבוצת עופר פרעה בתוך פחות משנתיים גם כ–3.5 מיליארד שקל לבנק הפועלים, המנוהל על ידי ציון קינן. ואולם, למרות השיפור הניכר שחל בפיזור של תיק האשראי של הפועלים, שהתבטא בכיווץ של יותר מ–10 מיליארד שקל באשראי העסקי לתאגידים לטובת מתן אשראים למגזרים אחרים, הבנק הגדול והרווחי בישראל הוא עדיין החשוף ביותר לטייקונים הגדולים במשק. כך, נכון לסוף ספטמבר 2013 סך החשיפה של הפועלים לקבוצות עופר, דנקנר ותשובה היתה במצטבר כ–23 מיליארד שקל - 48.7% מהון הבנק.

עידן עופרצילום: בלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker