איפה משקיעים את כספי הפנסיה שלכם? במניות ובאג"ח של בנקים

הריכוזיות בחיסכון הפנסיוני גוברת והולכת - 51% ממנו מושקע במניות ובאיגרות חוב של 20 חברות בישראל ■ קיימת גם חשיפה גבוהה לענפים מסוימים: 36% למגזר הבנקאות והאחזקה בבנקים ו-31% לנדל"ן, אף שמשקלם של הענפים בשוק ההון נמוך בהרבה

אסא ששון
אסא ששון

55 מיליארד שקל מכספי הפנסיה שלנו, הנמצאים בקופות הגמל, בקרנות הפנסיה ובביטוחי מנהלים, מושקעים על ידי הגופים הפנסיוניים בחמשת הבנקים בישראל (הפועלים, לאומי, דיסקונט, מזרחי טפחות והבינלאומי). סכום זה מהווה כ–5% מסך הנכסים הפנסיוניים - כך עולה מניתוח של תיק הנכסים של הגופים המוסדיים בישראל, שפירסם אתמול אגף שוק ההון, ביטוח וחיסכון במשרד האוצר.

הדו"ח, שהכינו לביא שיפנבאואר וזהר רכניצר, נותן תמונת מצב על הרכב הנכסים הפנסיוניים נכון לסוף הרבעון הראשון 2013. היא נועדה להגביר את השקיפות של אופן ניהול הנכסים הפנסיוניים, ולאפשר לציבור ולקובעי המדיניות לשפר את המעקב והבקרה אחר הנכסים הפנסיוניים.

בחינה של הריכוזיות ביחס לתיק המניות ואיגרות חוב קונצרניות מראה כי בישראל בלבד ניכרת עלייה של הריכוזיות בין סוף 2011 לרבעון הראשון של 2013. 27% מהחיסכון הפנסיוני מושקע במניות ובאג"ח של 20 חברות בלבד, כלומר סכום עתק של כ–270 מיליארד שקל. זאת לעומת השקעה של 22% (שהם כ–240 מיליארד שקל) ב–20 חברות בסוף 2010. זהו גידול של 12%.

באוצר מסבירים את העלייה בריכוזיות בהשקעה במניות ואג"ח בישראל בעקבות "ירידה של מספר החברות המנפיקות בבורסה, כך שמשקלם של התאגידים הגדולים בשוק ההון עלה, ובהתאם עלתה גם הריכוזיות בתיק המניות ואיגרות החוב הקונצרניות. בנוסף התגברות שמרנות ההשקעה של הגופים המוסדיים באיגרות חוב קונצרניות, כתוצאה מהרגולציה והמשבר הפיננסי".

בחיסכון הפנסיוני מנוהלים כ–1.1 טריליון שקל, נכון לסוף הרבעון הראשון של 2013. לאורך השנים גדלה החשיפה למגזר העסקי ולשווקים גלובליים. כיום שיעור ההשקעה באג"ח ממשלתיות, פיקדונות ומזומן הוא 37%; שיעור ההשקעה באג"ח של חברות ובמניות הוא 36%; ואילו שיעור ההשקעה בנכסים בחו"ל - שמשום מה האוצר לא סיפק את התפלגותם לאג"ח ולמניות - הוא 19.7%. בכך הפך תיק ההשקעות הפנסיוני בישראל דומה יותר לזה הנהוג במגזרי פנסיה דומים בעולם. הגדלת החשיפה של גופים מוסדיים לשוקי ההון בישראל ובחו"ל מעלה את תוחלת התשואה של התיק, אך גם את סיכונו.

ההשקעה של המוסדיים בחו"ל שונה מאוד בין אפיקי החיסכון השונים. ביטוחי המנהלים, למשל, מעדיפים להשקיע 27% מנכסיהם בחו"ל - ואילו קרנות הפנסיה מסתפקות ב–12.8% מהנכסים. לצד העלייה בסיכון התיק הפנסיוני, היציאה לחו"ל הביאה לירידה קלה בריכוזיות ההשקעה ב–20 החברות בישראל. שיעור החשיפה ל–20 חברות אלה ירד מ–18% בסוף 2011 ל–17% בסוף הרבעון הראשון של 2013. כאמור בחינה של התיק המושקע רק בישראל, שמהווה את עיקר התיק, מעלה תמונה של גידול הריכוזיות.

הענפים שלהם יש את החשיפה הגבוהה ביותר הם הבנקאות, הנדל"ן וההשקעה והאחזקות. שיעור החשיפה למגזר הבנקאות וחברות האחזקה הוא 36% - אף שמשקלו של הענף בשוק ההון הוא 13% בלבד. החשיפה למגזר הנדל"ן היא 31% אף שמשקלו בשוק ההון הוא 11.2%.

התפתחות שיעור החשיפה לענפים השונים במהלך השנים האחרונות היא תמונת ראי של ההתפתחויות בשוקי ההון - ירידה בשווי של חברות הסלולר הוותיקות והקשיים שאליהם נקלעו כמה קבוצות עסקיות. אלה הורידו את משקלם של ענפי התקשורת וההשקעות והאחזקה בשוק ההון ובתיק המוסדי, ובמקביל העלו המוסדיים את החשיפה למגזר הבנקאות ולמגזר הנדל"ן, הזקוק לרמות אשראי גבוהות לשם מימון פעילותו הצומחת, שהמוסדיים ממנים חלק לא מבוטל ממנה.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker