גלעד אלטשולר חובר לליאור כגן וקובי שמר ומקים חברת קרנות סל חכמה

מבחינת אלטשולר שחם עולם מדדים שכזה מתאים יותר לאופי ההשקעות האקטיבי שלהם

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסא ששון

גלעד אלטשולר, מבעלי בית ההשקעות אלטשולר שחם, נמצא בשלבי משא ומתן מתקדמים יחד עם ליאור כגן וקובי שמר להקמת חברת קרנות מחקות בשם "סמארט בטא". הקרנות המחקות הן המתחרה העיקרי לתעודות סל והן אמורות לעקוב אחר מדדי הבורסה השונים.

הקשר בין אלטושולר לכגן החל בסוף פברואר השנה, אז מכרה חברת מיטב דש את חברת תעודות הסל שלה, מיטב תעודות סל שנוהלה על ידי כגן, לפסגות תמורת 153 מיליון שקל. אלטושלר התעניין גם הוא ברכישת החברה, אך החליט תחום הניהול הפסיבי (ניהול באמצעות תעודות סל) אינו מעניין אותו - במיוחד לא במחיר ששולם.

ואולם "סמארט בטא" נוקט בגישה שונה. היא מסתמכת על ניסיונו העשיר של קובי שמר והחברה שהקים אלפא בטא בבניית מדדים. כיום שמר הוא עורך המדדים היחיד בישראל כפי שמוגדר על ידי רשות ניירות ערך. המשמעות של עורך מדדים היא היכולת לבנות מדדים שונים, כמו למשל ת"א 100 מומנטום, וניתן להנפיק עליהם מוצרי השקעה שונים.

באסטרטגיית המומנטום, למשל, בוחרים את 30 המניות שנתנו את התשואה הטובה ביותר ממניות מדד ת"א 100 (המומנטום הטוב ביותר) בשמונת החודשים האחרונים ומהם מרכיבים את המדד, כשהמשקל של המניות שווה. כל שמונה חודשים בוחרים מחדש את המניות לפי ביצועיהן.

שמר מסביר באתר שלו מהו מומנטום: "אפקט המומנטום במניות הוא אחד האפקטים החזקים ביותר שזוהו במחקרים שונים בארה"ב, ומשמש כאסטרטגיית השקעה מובילה בשוקי המניות בעולם מזה כעשרים שנה. המומנטום בוחן את שיעור התשואה של המניות לאורך התקופה קודמת, ומקיש מהן את מגמת התשואה העתידית של אותן מניות. זאת אומרת, סביר שמניות שהשיגו תשואה גבוהה בחודשים האחרונים, ימשיכו להשיג תשואה גבוהה מהממוצע גם בחודשים הקרובים".

כיום מרבית מדדי הבורסה בעולם נשענים על שווי שוק. כלומר, המשקל של כל מניה נקבע על פי שווי השוק שלה בלבד תוך התעלמות מנתונים נוספים של החברה.

מבחינת אלטשולר שחם עולם מדדים שכזה מתאים יותר לאופי ההשקעות האקטיבי שלהם, והם הסכימו לחבור לכגן ושמר ולהקים את החברה. הסיבה לבחירת קרנות הנאמנות כמכשיר הפיננסי עליו יוקמו המדדים הם יועצי ההשקעות בבנקים, שכן הם חשים בטוחים יותר בקרן נאמנות מאשר בתעודת סל. סיבה נוספת היא שרשות ני"ע מתכננת להפוך את הקרנות המחקות ל-ETF, כפי שהוא מקובל בעולם.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker