בזן סיכמה פרטיו של הסדר החוב מול הבנקים בהיקף של כ-3.5 מיליארד שקל

ההסכם החדש החדש קובע: חברת זיקוק הנפט תקבל מהבנקים שקט לשנתיים באמצעות דחיית פירעונות ■ הבנקים יגדילו בתקופה זו את המסגרת לעסקות ניכיון לקוחות שמבצעת בזן מול חברות הדלק, והתקבולים לבנקים מהעסקות יהיו תחליף לפירעונות השוטפים

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מיכאל רוכוורגר

בתום שבוע מורט עצבים הגיעה חברת בזן (בתי זיקוק לנפט-חיפה) למתווה מוסכם להסדר חוב מול קונסורציום המממנים הבנקאי, בראשות בנק הפועלים שחטיבה עסקית שלו, המנוהלת על ידי שמעון גל, מארגנת את סינדקציית החוב.

בנק הפועלים כבר חתם היום על ההסכמות עם בזן, כאשר גם בנקים לאומי ודיסקונט אישרו את פרטי ההסכם. עד סוף היום יחתמו גם שאר חברי הקונסורציום. ההסכמות מול הבנקים הן מרכיב הכרחי ומרכזי בתוכנית ההבראה של בזן הכוללת שורה של צעדים פיננסיים ותפעוליים, שהנהלת החברה עומלת עליהם בתקופה האחרונה.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

אייל גולן נגד שי ודרור: ניהלתם נגדי מסע שטנה

תשכחו מלשדרג את הסמארטפון כל שנה: המהפכה הדיגיטלית מאטה

החתימה על ההסדר החוב הבנקאי ככל הנראה תמנע מרואי החשבון של בזן את הצורך בהצמדת הערת "עסק חי" לדו"חותיה הכספיים לרבעון השלישי של 2013. דו"חות אלו עדיין לא פורסמו, דבר שגרם לעיכוב ניכר בפרסום הדו"חות של חברה האם החברה לישראל ושל בנק לאומי המחזיק ב- 18% מהחברה לישראל, ואף הוא נפגע מהמצב שנוצר.

החוב של בזן לבנקים מוערך ב-3.5 מיליארד שקל, ובנוסף חייבת בזן כ–2 מיליארד שקל לבעלי האג"ח הסחירות והלא סחירות בישראל, שאותם מקווה החברה לפרוע בזמן וללא צורך בהסדר - בהנחה שיחול שיפור בסביבה העסקית שלה וכאשר תושלם בהצלחה תוכנית ההבראה.

הקונסורציום הבנקאי מימן לבזן את תוכנית ההשקעות הגדולה שביצעה בשנים האחרונות (שכללה בעיקר את הקמת הפצחן המימני, המיד"ן) ואת פעילותה השוטפת. הקונסורציום מורכב מבנק הפועלים, בניהולו של ציון קינן, ומהבנקים לאומי, דיסקונט, הבינלאומי, מזרחי טפחות ואגוד, מקרנות הפנסיה הוותיקות עמיתים, וכן מחברות הביטוח כלל והראל.

בזן, בניהולו של אריק יערי, עוסקת בזיקוק נפט גולמי ומוצרי ביניים, ייצור ומכירת מוצרי דלק, ייצור ומכירת חומרים ארומטיים - ושולטת בכרמל אולפינים. בעלי השליטה בבזן הם החברה לישראל (37.08%) של עידן עופר, ופטרוכימיים (30.72%) שבשליטת אנשי העסקים דיוויד פדרמן, אלכס פסל ויעקב גוטשטיין.

על פי ההסדר שגובש, בזן למעשה תקבל מהבנקים שקט לשנתיים באמצעות דחיית פירעונות שוטפים. הבנקים יגדילו בתקופה זו את המסגרת לעסקות ניכיון לקוחות (פקטורינג) שמבצעת בזן מול חברות הדלק לסך של כ–110 מיליון דולר, והתקבולים לבנקים מהעסקות בשנתיים האלה יהיו תחליף לפירעונות השוטפים.

עסקות הניכיון הללו מעניקות נזילות לבזן, כשמבחינת הבנקים הסיכון עובר מחשיפה לבזן - לחשיפה לחברות דלק אחרות כמו פז, דלק ישראל, סונול, דור אלון וטן. התהליך עובד בצורה הבאה: לוקחים כל חשבונית של חברות הדלק לבזן עבור רכישת דלק, משלמים אותה לבזן ומאותו רגע חברת הדלק חייבת לבנקים - וכך בעצם מבצעים הקדמות תשלומים. בנוסף לזה, הבנקים ישמרו (מעבר לחלקם בסינדיקציית החוב) לבזן מסגרות אשראי לתקופה של שנה לפחות, וכך גם לחברות הבנות של בזן.

בנוסף לזה, תופעל תוכנית התייעלות מקיפה שעליה דיווחה בזן, שתכלול פיטורי עובדי קבלן ועובדים קבועים, זאת לצד קיצוץ בהוצאות שאמור, על פי בזן, להגדיל ב–2014 את ה–EBITDA (רווח תפעולי תזרימי לפני הוצאות מימון, מסים, פחת והפחתות) ב–100 מיליון דולר. כן תהיה הזרמת בעלים כחלק מהנפקת זכויות של 150 מיליון דולר וייקבעו אמות מידה פיננסיות.

בתמורה להסכמות הבנקים יקבלו פיצוי הוני. כדי שלא להכביד על תשלומי הריבית הגבוהים שבזן משלמת כיום, הפיצוי לא יינתן באמצעות בהעלאת הריבית, אלא בהקצאת אופציות מסוג פנטום שהיקפן הסופי עדיין לא נקבע בין הצדדים. מדובר באופציות שאינן ניתנות למימוש בפועל למניות החברה. מי שמקבל אותן יהיה זכאי לתמורה כספית במזומן ביום המימוש, אם מחיר המניה יהיה גבוה יותר ממחיר מימוש האופציה.

ההסכמות מול הבנקים סוללות את הדרך להנפקת זכויות בסכום של עד 150 מיליון דולר שאמורה להתרחש בסוף דצמבר-תחילת ינואר 2014.

החברה לישראל כבר הבטיחה את השתתפותה בהנפקה, בעוד פטרוכימיים המצויה בעיצומם של המגעים להסדר חוב, לאחר שקיבלה אישור מבנק הפועלים שחשוף אליה בכ–300 מיליון שקל ומחזיק בביטחונות על מניות בזן, עשויה אף היא להשתתף אם תצליח לקבל אישור לכך מבעלי האג"ח שלה, שאמורים להצביע על כך לאחר שבזן תפרסם בקרוב את התשקיף המעודכן להנפקת זכויות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker