כך מפתה קבוצת דנקנר-גרנובסקי את המשקיעים בעזרת עסקות בעלי עניין

בדיקה של דו"חות שופרסל מגלה כי משפחת לבנת, שהיתה עד לאחרונה בגרעין השליטה באידי.בי, מכרה לשופרסל משאיות שאותן היא מייבאת באופן בלעדי ■ גם קבוצת אלון וקבוצת וילי פוד ייהנו?

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שלי אפלברג
שלי אפלברג

קבוצת וילי פוד , של צבי ויליגר, תעניק הלוואת "בולט" של 65 מיליון שקל לקבוצת דנקנר־גרנובסקי. מדובר בהלוואה שתקנה לוויליגר זכות להמיר בעתיד את הסכום שאותו נתן למניות אי.די.בי פיתוח או אי.די.בי אחזקות .

בתקופה האחרונה הבהירה חברת אי.די.בי לנושים כי הרכב הקבוצה שאותה גיבש דנקנר מביא עמו יתרונות יחסים רבים וניסיון עסקי מגוון. מי עוזר לדנקנר להישאר בשליטה? אלכסנדר גרנובסקי, אביו של נוחי, יצחק דנקנר, יוסי שניאורסון, האחים נקש, איש העסקים ממקסיקו דניאל חוסידמן, קבוצת נטו (שפרשה לפני כמה ימים), קבוצת נץ ומשפחת נוימן, בעלת השליטה בקבוצת אלון .

מכיוון שההסכמים בין השותפים וההבטחות בעל פה טרם התגלו, נותר לתהות מה הן התמורות הנוספות שאותן צופים המשקיעים. אם המומחה מטעם בית המשפט, אייל גבאי כתב בדו"ח חוות הדעת הקודם שלו כי אם קבוצת דנקנר תישאר בשליטה, אז "מה שהיה הוא שיהיה" נותר לנו לבדוק את עסקות בעלי העניין שמהן נהנו השותפים והחברות שנמצאו בשליטת קבוצת אי.די.בי.

לכתבות נוספות באתר TheMarker:

חסמתם את רשימת החברים בפייסבוק? כולם יכולים לראות אותה

טלנובלה ברזילאית // סיגרים, מכוניות וזונות - במקום מס של 200 מיליון דולר

נוחי דנקנר בבית המשפטצילום: עופר וקנין

שתי חברות קמעונות רצו לעזור לדנקנר. כדי להבין מה הן ההטבות שהחברות יכולות לקבל צריך לבדוק איך עבדה הסימביוזה של עסקות בעלי העניין המשתקפת מתוך דו"חות שופרסל.

בדו"חות שופרסל רואים בבירור כי ב-2012-2011 בעלי העניין באי.די.בי קיבלו תמורות נוספת בדמות עסקות בעלי עניין רגילות ו"עסקות בעלי עניין זניחות" (עסקות שלא היו צריכות לקבל את האישורים שלהם נדרשות עסקות בעלי עניין מהותיות, ש"א)

אותן עסקות בעלי עניין שעברו באישור הנדרש על פי חוק, איפשרו, למשל, למשפחת אברהם לבנת, שלא מזמן יצאה מגרעין השליטה באי.די.בי, ליהנות מכך שמרבית המשאיות החדשות של שופרסל יהיו מסוג משאיות DAF. משפחת לבנת באמצעות חברת תעבורה שבבעלותה, היא היבואנית הבלעדית של משאיות DAF לישראל.

הדוחות של 2011 מגלים כי באותה שנה רכשה שופרסל כלי רכב מתעבורה ב-2 מיליון שקל, ב-2010 היא רכשה ב-1.6 מיליון שקל וב-2009 הם הסתכמו ב-3.8 מיליון שקל. מעבר לכך לשופרסל היו הסכמים עם קבוצת תעבורה ב-2011 בשווי של 23 מיליון שקל, 22 מיליון שקל ב-2010 ו-6 מיליון שקל ב–2009.

מהן עסקות בעלי העניין שעליהן דיווחה שופרסל בדו"ח הסופי של 2012? עסקות שיכולות להראות לשותפים החדשים של דנקנר מה ההטבות שאותם הם יכולים לקבל כחלק מהיותם חברים בקבוצה שלו: הסכם שכירות עם חברת ליבנת צפוני נדל"ן, שבשליטת מתיו ברונפמן מבעלי השליטה בישראלום נכסים, בעלת עניין בחברה הקשורה עם בעלת השליטה בחברה דסק"ש. ההסכם היה לשכירת שטח של כ–4,750 מ"ר בקרית אתא לתקופה של שמונה שנים בדמי שכירות חודשיים של 83–87 שקל למ"ר. רכישת משקאות לצורך מכירה מחנויות מיפאורה, חברה כלולה של כלל תעשיות (כת"ש), בסכום כולל של 141 מיליון שקל. ניירות ותבניות אלומיניום פלסטיק נצמד מחברת פאלאס של ישראלום ב–82 מיליון שקל. מוצרי טקסטיל מצעים ומגבות מכיתן, חברת בת של כת"ש, בסכום כולל של 13 מיליון שקל פרי הדר ואבוקדו לצורך מכירה בחנויות מהדרין, חברה בשליטת נכסים ובנין בשווי של 22 מיליון שקל, ורימונים ומנגו מאותה חברה ב–5 מיליון שקל נוספים. תווי שי בשווי כולל של 18.5 מיליון שקל שאותם רכשו חברות מקבוצת אי.די.בי. 15 הסכמי שכירות לשכירת שטחים בהיקף כולל של 69 אלף מטר מרובע מגנדן בשווי של 51 מיליון שקל. מוצרי טואלטיקה, ניקיון ונייר מחוגלה קימברלי שבבעלות חברת נייר חדרה בסכום כולל של 211 מיליון שקל.

קבוצת אי.די.בי לא הסתירה כי יבוצעו עסקות בעלי עניין בין החברות בקונצרן, בעלי השליטה לחברות בקונצרן וכדומה. איך התאפשרו עסקות בעלי העניין הזניחות? שופרסל , למשל, הבהירה בדו"ח כי ב-9 בפברואר 2009 אימץ דירקטוריון אי.די.בי אחזקות קווים מנחים לסיווגה של עסקה של החברה או חברה מאוחדת שלה עם בעל עניין בה כעסקה זניחה.

שופרסל הסבירה בדו"ח כי החברה, וחברות מאוחדות וקשורות שלה, מבצעות או עשויות לבצע עסקות בעלי עניין במהלך העסקים הרגיל שלהם. כן נכתב כי יש להן או עשויה להיות להן התחייבות לביצוע עסקות בעלי עניין לרבות: רכישת שירותים של הפעלה לוגיסטית שירותי תקשורת ודיוור,שירותי תיירות, שירותי ניהול תיקי השקעות, שירותי ייעוץ השקעות ושירותים פיננסים בקשר לפינוי קרטונים, עסקות לרכישת, השכרת ומכירת משאיות וציוד גרירה, כלי רכב, ציוד משרדי, מוצרי נייר ומוצרי ביטוח. מעבר לכך מאפשרת החברה לבצע עסקות בעלי עניין לרכישה ומכירה של נכסי מקרקעין, מבצעי שיווק ופרסום ועוד.

אמת המידה לעסקת בעלי עניין זניחה היא שהעסקה תהיה בשיעור של פחות מ–0.5% והיקפה אינו עולה על 8 מיליון שקל. השיעור נגזר מהחלטת הדירקטוריון באישור עסקת בעלי העניין הזניחה מתייחס ליחס בין המכירות נשוא עסקת בעלי העניין חלקי סך המכירות השנתי. אפשרויות אחרות הן יחס עלות המכירות של עסקת בעלי העניין ביחס לעלות השנתית, יחס רווח או הפסד החזוי מעסקת בעלי העניין לבין ההפסד השנתי הממוצע בשלוש השנים האחרונות, או היקף ההתחייבויות בעסקה לסך ההתחייבויות של החברה.

על העסקות פיקחה ועדת הביקורת שסקרה באופן מדגמי את עסקות בעלי העניין שסווגו זניחות ובחנה את השפעתם על עסקי שופרסל ותוצאותיה.

עתה נותר לראות אם קבוצות וילי פוד ואלון, כמו שאר השותפים, יקבלו הטבות כחלק מהיותם בעלים של הקונצרן הכי גדול במשק. את זאת נוכל לדעת אם ההצעה של קבוצת דנקנר תזכה בתמיכה של מרבית ממחזיקי איגרות החוב של אי.די.בי.

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ