וילי פוד לא מפחדת מהממונה על ההגבלים: מצטרפת לדנקנר-גרנובסקי

החברה העניקה הלוואה של 65 מיליון שקל לקבוצת דנקנר-גרנובסקי כדי שתוכל לשמור על השליטה באי.די.בי ■ לדברי בכיר ברשת המזון, כל עוד ההלוואה תישאר כהלוואה הוא לא יפעל כנגד וילי פוד אך אם ימיר ההלוואה למניות - יחרים את מוצריה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בענף המזון התאכזבו היום לגלות שחברת וילי פוד עשויה להצטרף לבעלי השליטה באי.די.בי. רק בשבוע שעבר נשמו בענף לרווחה לאחר שקבוצת נטו הודיעה על פרישתה מקבוצת דנקנר־גרנובסקי.

אתמול בפניית TheMarker לאיש העסקים יוסי ויליגר, השולט בוילי פוד יחד עם אחיו צבי, הכחיש ויליגר כי הוא עתיד להצטרף לקבוצת המשקיעים. אלא שיום לאחר השיחה עם וילגר, הסכימה קבוצת וילי פוד להעניק הלוואה של 65 מיליון שקל לחברת NEWCO הנשלטת על ידי גרנובסקי ודנקנר, כך שתוכל להפקיד את הכספים בנאמנות לטובת הצעת החברה. מדובר בהלוואה צמודת מדד שתישא ריבית שנתית של 5% אותה תוכל להמיר למניות.

"בכך גדל סכום ההתחייבות הקשיחה של קבוצת דנקנר-גרנובסקי. הכספים בנאמנות גדלו ל-744 מיליון שקל ומבטיחים הזרמות בהיקף של כמיליארד שקל וכן את הצעת הרכש הראשונה בסך 90 מיליון שקל, אשר אמורה להתבצע תוך שלושה חודשים מסיום ההסדר", מדגישים דנקנר וגרנובסקי.

צביקה ויליגרצילום: קמחי מוטי

"מפלה רשתות אחרות"

ספקים מתחרים בוילי פוד אמרו כי הם מעריכים שההלוואה תישאר כהלוואה והממונה על ההגבלים לא יתן לוילי פוד להמירה במניות. "רק עכשיו נטו פרשו מהקבוצה של דנקנר כי ככל הנראה הם הבינו שרשות ההגבלים תערים על העסקה קשיים ובירכנו על כך. זה נכון שנטו הוא אחד מחמשת השחקנים הגדולים בשוק ואילו וילי פוד שחקן קטן בהרבה, אבל זה עדיין לא משנה את העובדה שוילי פוד הוא ספק של שופרסל. הרי לא מן הנמנע שוילי פוד יקנו יותר משופרסל כדי להראות לבעל הבית עמידה ביעדי מכירה ברשת וזה יפלה רשתות אחרות", אמר בכיר באחת מחברות המזון הגדולות.

לדברי אותו בכיר, כל עוד ההלוואה תישאר כהלוואה הוא לא יפעל כנגד וילי פוד אך אם ימיר ההלוואה למניות יחרים את מוצריה. "אנחנו לא נשתף פעולה עם ספק שהופך להיות בעלים של רשת מתחרה, ובטח לא עם רשת כוחנית כמו שופרסל".

"אני מעריך שאם הוא יהיה בעלים של אי.די.בי הוא יצא מהשוק ויהפוך להיות ספק בלעדי של שופרסל בלבד ושל המכולות. זה הרי ברור שאף אחת מרשתות השיווק המתחרות לא תתמוך בו. זו תהיה יותר בעיה של וילי פוד מאשר שלנו כי הם שחקן יותר קטן מקבוצת נטו ולא תהיה לנו בעיה להחליף את המוצרים שלו במוצרים של מתחרים".

לא הפעם הראשונה שויליגר מתגייס למען דנקנר

צבי ויליגר, מבעלי ויליפוד מסר ל-TheMarker שטרם החליט אם ימיר בהמשך את ההלוואה למניות וטען כי הוא ההלוואה לא ניתנה בגלל שמדובר באי.די.בי ושופרסל: "בסך הכל נתתי הלוואה לאי.די.בי שאני יכול להמיר למניות במשך 3 שנים ואני לא יודע אם ארצה להמיר למניות. קיבלתי מהם ביטחונות טובים וריבית בסדר ויש לי אופציה להיכנס לשם בלי כסף. זה שמדובר בשופרסל לא שיחק תפקיד כי אני לא קונה את החברה כרגע אלא זו רק הלוואה טובה שהייתי נותן גם אם היה מדובר בחברת רכב לצורך העניין".

נוחי דנקנר צילום: עופר וקנין

זו אינה הפעם הראשונה שויליגר מתגייס למען דנקנר. ויליגר השקיע 2.4 מיליון שקל במניה הצונחת של אי.די.בי אחזקות בתחילת 2012 במבצע שזכה לכינוי "מבצע ההתרמה לדנקנר". בנוסף השקיע ויליגר 18 מיליון שקל בהנפקה של רשת "כמעט חינם", שנמכרה לימים לינות ביתן. בתשובה לשאלה מדוע השקיע במניה הצונחת של אי.די.בי אחזקות ב-2012, ענה היום ויליגר: "חשבתי שזו השקעה טובה. בסוף היום הרווחתי מהעסק הזה".

חברת ג. וילי-פוד אינטרנשיונל בע"מ נסחרת בנאסד"ק ובעלת השליטה בה היא חברת וילי-פוד השקעות בע"מ הנסחרת בבורסה בתל אביב.

החברה מודעת לכך כי המרת ההלוואה של וילי-פוד למניות אי.די.בי כפופה לקבלת אישור הממונה על הגבלים עסקיים, להצטרפות וילי-פוד לקבוצת המשקיעים ולהסכם בעלי המניות, לכן נראה כי בחרה כעת רק להעניק הלוואה.

על פי ההסכם, ככל שוילי פוד לא תקבל את אישור הממונה, היא תהיה רשאית להעביר את הזכות להמרה למניות לידי צד ג' כלשהו אשר יקבל את אישור הממונה, וזאת בכפוף לזכות סירוב ראשונה שתינתן לקבוצת דנקנר-גרנובסקי אשר שולטות בחברת (NEWCO).

אמבלייז עברה לרשימת הסטנדרט בבורסה של לונדון

עוד הודיעה היום הקבוצה כי אמבלייז עברה לרשימת הסטנדרט בבורסה של לונדון. אישור רשמי לכך התקבל מהרשות לני"ע הבריטית. בכך נכנסה לתוקף באופן סופי החלטת דירקטוריון אמבלייז על ההשקעה בקבוצת אי.די.בי במסגרת הצעת החברה וקבוצת המשקיעים.

כמו כן, מתחריו של דנקנר, מוטי בן משה ואדוארדו אלשטיין, הפקידו עוד כספים בחשבון הנאמנות בבנק לאומי, כך שכיום מצויים בה כמיליארד שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker