פירעון האג"ח ל-2014 הובטח: דיסקונט נתן לקרדן אן.וי אשראי של 33 מיליון יורו

קרדו אן.וי הפסידה 66 מיליון יורו ברבעון השלישי של 2013 ■ הסיבות: הפרשה של 44 מיליון יורו לירידת ערך ההשקעה בחברה פולנית שנמכרה בינתיים, והפרשות של 7.9 מיליון יורו בגין ירידת ערך נכסיה בשוק הפיננסי ברומניה

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

פירעון התשלום של איגרות החוב שהנפיקה קרדן אן.וי בהיקף של 103 מיליון יורו עד וכולל פברואר 2014 הובטח הבוקר (ה'), זאת לאחר שהחברה קיבלה אשראי מבנק דיסקונט. עם זאת, החברה תיאלץ לשלם ריבית גבוהה ולשעבד חלק משמעותי מנכסיה הלא משועבדים.

דיסקונט יעניק ל-GTC RE, שהיא חברה בת שנמצאת בבעלותה המלאה של קרדן אן.וי, אשראי בסכום של עד 33 מיליון יורו לצורך פירעון התשלומים לבעלי איגרות החוב מסדרה א' ומסדרה ב'. האשראי החדש יישא ריבית ליבור בתוספת ריבית של 5.5%. האשראי ייפרע בתשלום אחד של 28 מיליון יורו לא יאוחר מסוף דצמבר 2014 ויתרת האשראי תיפרע בתשלום אחד עד סוף דצמבר 2015.

לצורך הבטחת פירעון האשראי שתקבל מדיסקונט תשעבד GTC RE לטובת הבנק 51% ממניותיה של החברה הבת Kardan Land China ואת כל מניותיהן של החברות הבנות תהל נכסים ותהל פרויקטים וכן את כל מניותיה של החברה הבת KFS שפועלת בשוק הפיננסי במזרח אירופה. בנוסף לזה, ישועבדו הלוואות בעלים שניתנו על ידי קרדן לחברות הבנות. השיעבוד יוסר רק לאחר פירעון התשלום הראשון לדיסקונט ולאחר פירעון התשלום השני לבעלי איגרות החוב בפברואר 2015. אם קרדן לא תיפרע את האשראי של 33 מיליון יורו עד אז תשעבד החברה גם את יתרת 49% ממניותיה של קרדן לנד צ'יינה.

יוסי גרינפלד, יו"ר קרדןצילום: אייל טואג

כחלק מהסכם המימון החדש נקבע כי GTC RE תפרע עד מחר הלוואה של 101 מיליון יורו שקיבלה מבנק דיסקונט. לטובת פירעון ההלוואה הזו שועבדו 25% ממניותיה של החברה המוחזקת GTC שנמכרו לפני 10 ימים תמורת 160 מיליון יורו.

תחזית תזרים המזומנים שצירפה קרדן אן.וי לדו"ח הכספי לרבעון השלישי של 2013 ופורסם הבוקר מעריכה כי החברה תיפרע לא רק את תשלומי הקרן והריבית לבעלי איגרות החוב עד וכולל פברואר 2014, אלא גם את התשלום בפברואר 2015 בהיקף של 99.1 מיליון יורו. החברה, שבשליטת יוסף גרינפלד, אבנר שנור ואיתן רכטר מעריכה שתידרש לשם כך למכור נכסים ב-120 מיליון יורו ב-2014.

החברה מונה בין האופציות לגיוס סכום זה את מכירת פרויקטי הנדל"ן שלה בסין, מכירת מניות של חברות הבנות שאינן משועבדות או לחילופין גיוס אשראי כנגד שיעבוד מניות של חברות כפי שעשתה כאשר קיבלה אשראי של עד 33 מיליון יורו מבנק דיסקונט.

מקור אחר למימון הפירעון של הלוואות בנקאיות ותשלומי קרן וריבית לבעלי איגרות החוב יהיה הלוואות מחברות בנות כמו תהל (8 מיליון יורו שהתקבלו ברבעון הרביעי של 2013) וכמו KFS שאמורה לפרוע לקרדן אן.וי הלוואת בעלים של 55.6 מיליון יורו ב-2014.

החברה הפולנית הגישה בקשה לפשיטת רגל

קרדן אן.וי הפסידה 66 מיליון יורו ברבעון השלישי של 2013 בהשוואה לאיזון ברבעון המקביל לו ב-2012. הגורם המרכזי להפסד הענק ברבעון החולף הוא הפרשה של 44 מיליון יורו לשיערוך ההחזקה ב-GTC לשווי השוק שלה בסוף ספטמבר 2013 ובעקבות הצגתה של ההחזקה (27.75%) בחברת GTC כהשקעה שמיועדת למימוש.

גורם מרכזי אחר לתוצאות הללו היה הפסד של 9.5 מיליון יורו שרשמה החברה הבת KFS, שעוסקת במימון צרכני ובבנקאות במזרח אירופה. ההפסד של KFS נבע מהפרשה של 5.4 מיליון יורו לירידת ערך של נכס בלתי מוחשי והפרשה של 3.4 מיליון יורו לירידת ערך מוניטין שנרשמה בעקבות נסיבות השוק בפעילות המגזר הבנקאי והאשראי הקמעונאי ברומניה.

קרדן אן. וי סבלה ברבעון השלישי של 2013 גם מהפסד של 8.3 מיליון יורו שרשמה החברה הבת תהל פרויקטים בעקבות הפרשה של 8.2 מיליון יורו ברבעון החולף לירידה בשווי ההשקעה בחברה הפולנית Watek, ובגין ערבות שנתנה לחברה הבת לאחר שביולי ובאוגוסט 2013 בוטלו שני חוזים מהותיים של Watek על ידי לקוח ותהל פרויקטים החליטה להפסיק לתמוך ב-Watek שהגישה בקשה לפשיטת רגל לבית משפט בפולין.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker