סאנפלאואר תפריש 32 מיליון שקל לירידת ערך השקעתה בספרד

ההפרשה נדרשה בעקבות התחלת מהלך חקיקתי בספרד ביולי 2013 שתכליתו היא הפחתת התעריפים שהבטיחה ממשלת ספרד ליזמים שהקימו פארקים סולריים

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יורם גביזון

חברת סאנפלאואר, שבשליטת רוני בירם וגיל דויטש, וחברת שיכון ובינוי ייאלצו לבצע הפרשה של 15 מיליון יורו לירידת ערך השקעתן בפארקים סולריים בספרד.

ההפרשה נדרשה בעקבות התחלת מהלך חקיקתי בספרד ביולי 2013 שתכליתו היא הפחתת התעריפים שהבטיחה ממשלת ספרד ליזמים שהקימו פארקים סולריים עבור החשמל שייצרו וימכרו לרשת.

החקיקה החדשה מבטלת את החוק הקודם שהבטיח תשלום תעריף מיוחד לחשמל ממקור סולארי ולשלם במקום זאת את מחיר השוק של החשמל הקונוונציונלי, בתוספת תמורה מיוחדת בגין עלות ההשקעה הסטנדרטית בפארק הסולרי ובגין עלות תפעולו.

החקיקה החדשה אמורה היתה להבטיח רווחיות סבירה על ההשקעה של היזמים, אך מהותה של "רווחיות סבירה" עדיין לא הוגדרה. לנוכח חוסר הוודאות באשר לחישוב התמורה המיוחדת שתשולם ליזמי החשמל הסולארי, בחנו סאנפלאואר ושיכון ובינוי את הערך בר ההשבה של הפארקים הסולריים באמצעות מעריך שווי בלתי תלוי.

המעריך קבע כי לא ניתן לבסס הערכה על הנחות מוצקות, ועל כן חישב את שווי השימוש של הפארקים הסולריים המשותפים לשתי החברות על בסיס תזרים המזומנים המהוון שיניבו הפארקים. זאת תוך ייחוס משקלות שונות לתרחישים שונים שמקורם בטיוטות החוק שפורסמו, אך בשלב זה אינן שלמות ואינן סופיות.

סאנפלאואר ציינה כי נכון לסוף הרבעון השני של 2013 היה שוויין המאזני של השקעותיה בפארקים הסולאריים בספרד 107 מיליון שקל, ואילו לאחר ההפחתה יסתכם שוויין של השקעותיה בפארקים הסולאריים ב–75 מיליון שקל. הפחתה זו של 32 מיליון שקל תשפיע מהותית לרעה על תוצאותיה הכספיות של סאנפלאואר לרבעון השלישי של 2013.

רוני בירם וגיל דויטש
רוני בירם וגיל דויטשצילום: עופר וקנין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker