פסגות לגבאי: חשוף ההסכמים ב"קבוצת הרכישה" של דנקנר

בית ההשקעות הגדול בישראל שלח מכתב למומחה של בית המשפט ובו ביקורת חריפה על הצעת הסדר החוב של קבוצת דנקנר־גרנובסקי ■ פסגות: "אי.די.בי נוהלה במשך שנים לטובת מטרה אחת - טובת בעל השליטה"

מיכאל רוכוורגר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

גם אם איש לא מודה בכך באופן רשמי, היחסים בין האנשים המובילים את בית ההשקעות פסגות לבין בעל השליטה בקבוצת אי.די.בי, נוחי דנקנר, אינם חמים במיוחד בחודשים האחרונים, בלשון המעטה. פסגות נחשב למי שמוביל קו מיליטנטי בנציגות מחזיקי האג"ח בחברת אי.די.בי פיתוח שבבעלות אי.די.בי אחזקות נגד התנהלותו של בעל השליטה, נוחי דנקנר.

דנקנר עצמו אינו נשאר חייב: בפברואר הוציאה אי.די.בי מכתב חריף לזהבית כהן, מנכ"לית איפקס ישראל, ובו דרישה לקבל מסמכים שעסקו באפשרות לרכישת כלל ביטוח על ידי איפקס.

אתמול נרשם שלב נוסף במלחמה בין הצדדים כשפסגות, בניהולו של חגי בדש, שלח מכתב חריף לאייל גבאי, המומחה הכלכלי מטעם בית המשפט בתיק אי.די.בי. כותרת המכתב: "קשיים מהותיים בהצעות הסדר החוב באי.די.בי". המכתב דן בעיקר בהצעתה של קבוצת דנקנר־גרנובסקי, והרבה פחות בהצעתם של אדוארדו אלשטיין ומוטי בן משה.

כתבות נוספות באתר TheMarker

איך נערכים ליום בו הגז יאזל

היכן נמצאים המחסנים הסודיים של עשירי העולם

גבאי הוא איש מפתח בבחינת ההצעות, וביום שישי הוא אמור לפרסם חוות דעת עדכנית לגבי שתי ההצעות המשופרות שהוגשו להסדר אי.די.בי שלשום: ההצעה של קבוצת נוחי דנקנר ואלכסנדר גרנובסקי והצעת אלשטיין ובן משה.

"גיבוש הסדר החוב באי.די.בי נמשך כבר יותר מ–15 חודשים. התרחיש הגרוע ביותר עבור מחזיקי האג"ח הוא כי תיבחר הצעה זוכה ורק בדיעבד יתברר שהיא אינה ניתנת להשלמה בפועל בשל היותה 'לא חוקית' או 'לא ישימה'", כותבים בפסגות. בשל כך מבקש פסגות מגבאי הבהרות ומקדמי ביטחון בקשר להצעות.

"יציאה לדרך חדשה היא פרמטר בעל ערך רב לנושים", ממשיך המכתב. "קונצרן אי.די.בי נוהל במשך שנים לטובת מטרה אחת - טובתו של בעל השליטה. לצורך הגשמת מטרה זו היינו עדים למשיכת דיווידנדים אגרסיבית, לביצוע עסקות בעלי עניין ואחרות הפסולות מהיסוד, להעסקת מקורבים ולכניסה להרפתקאות פיננסיות (...) כל אלה הובילו את הקונצרן לחדלות פירעון ולהשמדת ערך אדירה לציבור החוסכים (...) למרות חדלות הפירעון של הקונצרן, הלקחים לא הופקו והחברה המשיכה לנהוג כבעבר".

חגי בדש, מנכ"ל פסגותצילום: אייל טואג

בפסגות מציינים כי "קבוצת הרכישה" של דנקנר, הכוללת משקיעים בעלי אינטרסים שונים בחברות התפעוליות בקונצרן, מעלה חשש לניהול החברות בקבוצה "שלא לטובת החברות עצמן ולהמשך ביצוע של עסקות בעלי עניין". בהמשך כותבים בפסגות: "הבעיה אינה יכולה להיות חלק מהפתרון. הסדר חוב ראוי והוגן, שיוביל להבראת הקונצרן, נדרש להוקיע את אותן רעות חולות שהביאו ליצירתו. אחרת הסדר החוב ינציח את העבר, ימנע הבראה אמיתית של הקונצרן, וכפי שהמומחה ציין 'מה שהיה הוא שיהיה'. מצב זה מסוכן לנושים ומהווה תקדים מסוכן בשוק ההון הישראלי".

בפסגות מעלים סוגיה חשובה: לטענתם, עדיין בולט העדר גילוי נאות על פרטי ההסדר לגבי היחסים בין בעלי המניות השונים וזהותם. "מרכיב משמעותי בהסדר המוצע הוא העברת חלק מהמניות באי.די.בי פיתוח לידי מחזיקי האג"ח. על רקע זה, ישנה חשיבות מכרעת למידע אודות זהות בעלי השליטה בקבוצה, היחסים ביניהם ומידת השליטה של המשקיעים המרכיבים את הצעת החברה. אולם, כפי שגם עולה מדו"ח המומחה, הצעת ההסדר מטעם החברה לוקה בהעדר שקיפות ביחס לפריטי מידע חיוניים אלה. בעניין זה יש לדרוש רמת גילוי בהיקף שאינו פחות מזו הנדרש מחברה ציבורית", כתבו בפסגות.

עוד נכתב: "דנקנר הרכיב קבוצת רכישה של לא פחות משבעה גופים לטובת הסדר החוב. כל אחד מגופים אלה הוא בעל אינטרסים משלו וסיבות משלו להשקעה. בין גופים אלה נחתמו סדרה של הסכמים שונים המתעדכנים מעת לעת, באופן שהמשקיע הסביר ואפילו המתוחכם מתקשה לעקוב. במועד הגשת ההסדר הודיעה קבוצת נטו על ביטול השתתפותה בהשקעה ואילו קבוצת נקש הודיעה על כניסה במקומה. כניסה ויציאה של 'שחקנים' אלה ממחישות את הקשיים האינטגרליים בהבאת 'קבוצת רכישה' להשקעה בקונצרן הגדול בישראל".

"הצעת גרנובסקי אינה באמת הצעת החברה"

הסוף לקרקס?

פסגות דורש לדעת מי יהיה יו"ר הדירקטוריון של אי.די.בי פיתוח ופרטים אודות החברות המחזיקות בשליטה בחברת אמבלייז, לרבות חב"ד 770. בנוסף, דורשים בבית ההשקעות לגלות את מכלול ההסכמים בעל פה ובכתב שבין בעלי המניות השונים בקבוצה, לרבות מסמכי ההתאגדות של החברה הפרטית שבה שותפים דנקנר ואמבלייז (שבשליטת גרנובסקי).

"בהתחשב בהיקף האחזקות העתידיות של דנקנר מדוע הוענקה לו הזכות להתנגד למינוי מנכ"ל?", תוהים בפסגות. בפסגות טוענים גם כי ויתור על אישור הממונה על אגף שוק ההון והביטוח במשרד האוצר לגבי מתן היתר שליטה בכלל ביטוח, המוחזקת ב–55% על ידי אי.די.בי פיתוח, הוא תנאי לא חוקי. "הפקדת מניותיה של כלל ביטוח בידי נאמן אינה מייתרת את הצורך בקבלת אישור הממונה. בהתאם, בעת בחינת ההצעות השונות יש לשקלל את הסיכוי של מי מהמציעים לקבל את אישור הממונה" .

בפסגות סבורים כי הצעת גרנובסקי אינה באמת הצעת החברה. "הצעת הסדר החוב שמקדמת הנהלת ודירקטוריון החברה אינה באמת הצעת החברה. שוב, אנו עדים לבעל שליטה ש'מפעיל' את האורגנים בחברה לקדם את האינטרסים שלו. היה מצופה, במיוחד לאור חדלות הפירעון של החברה, שאותם האורגנים יפעילו שיקול דעת עצמאי, נטול אינטרסים, ויבחנו היטב את כל חלופות ההסדר העומדות על הפרק לפני החלטתם לפנות לבית המשפט 'בשם החברה' בהצעת הסדר שאינה של החברה, אלא של בעל השליטה 'שרקם' סביבו 'קבוצת רכישה'".

בפסגות מוטרדים גם לגבי התנהלות אי.די.בי בתקופת הביניים עד להשלמת ההסדר בכל הקשור לקיום ממשל תאגידי תקין, שלטענת פסגות בא לידי ביטוי באי מינוי בעל תפקיד והעדר ייצוג לנושים. "הצעת גרנובסקי קובעת שלנושים לא יהיה כל ייצוג בתקופת הביניים - 'מה שהיה הוא שיהיה'. בהתאם, לא יחול כל שינוי בהנהלה או בדירקטוריון החברה עד להשלמת ההסדר. לעומת זאת, הצעתה המשותפת של קבוצת אלשטיין ואקסטרה מעניקה לנושים ייצוג במוסדות החברה. כך לדוגמה, לנושים תהא הזכות למנות את רוב הדירקטוריון בתקופת הביניים", מציינים בפסגות.

"לנוכח חדלות הפירעון המובהקת של החברה, אי הוודאות באשר להיתכנות ההסדר המוצע מטעמה, ובמיוחד הפגמים הרבים שהתגלו בנושאי ממשל תאגידי בקונצרן, טובתם של מחזיקי איגרות החוב מחייבת מינוי בעל תפקיד עם סמכויות מלאות בתקופת הביניים או לפחות יישום מנגנון שיאפשר לנושים לשלוט דה פקטו בתקופת הביניים".

סלינגר: האישור לשליטה בכלל ביטוח - עד סוף 2014

בתוך כך דורית סלינגר, המפקחת על שוק ההון והביטוח במשרד האוצר, שלחה אתמול מכתב לאי.די.בי שממנו עולה כי האוצר לא יחייב מראש אף אחת מהקבוצות שתזכה בקבלת היתר להיכלל בגרעין השליטה בכלל ביטוח, וציינה כי העניין ייבחן בשנה הקרובה.

לדברי סלינגר,  "במידה שעסקת מכירת כלל ביטוח לסינים לא תצא לפועל, הממונה לא תוכל להשלים על מצב בו אמצעי השליטה בכלל ביטוח ממשיך להיות מופקד בידי נאמן. הסדר הנאמנות מהווה פתרון ביניים ואינו יכול להפוך להסדר קבע".

סלינגר כתבה כי "אין אפשרות מעשית לבחון במקביל לעסקת כלל ביטוח, את עמידת מי מן מציעי הסדר החוב (קבוצת אלשטיין-בן משה או קבוצת דנקנר-גרנובסקי - ש.א. ) בדרישות הממונה ומכל מקום לא הוגשה לממונה בקשה המצריכה בחינה שכזו".

"אני למדה מכם כי על רקע מצבן הפיננסי של אי.די.בי אחזקות ואי.די.בי פיתוח, קיים צורך להקדים ככל הניתן את מועד התממשות התנאים המתלים בהצעות מציעי הסדר החוב, וזאת לשם הקדמת מועד מימוש ההתחייבויות הכספיות של אותם מציעים" כתבה סלינגר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker