איזקסון תיאלץ לבחור בין תפקידיה בהפועלים וישראכרט

עקב הוראת המפקח, אירית איזקסון צפויה לסיים את תפקידה כיו"ר ישראכרט בסוף דצמבר - ולהישאר דירקטורית בהפועלים

סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

המפקח על הבנקים צפוי לא לאשר את המשך כהונתה של אירית איזקסון כיו"ר ישראכרט במקביל לתפקידה כדירקטורית בבנק הפועלים. משמעות ההחלטה הצפויה היא כי איזקסון תסיים את תפקידה בחברת כרטיסי האשראי כבר בסוף דצמבר.

הסיבה להפסקת כפל התפקידים היא הוראת ניהול בנקאי 301 של המפקח על הבנקים, שנועדה למנוע ניגודי עניינים בעבודת הדירקטור. הוראה זו קובעת כי דירקטור בבנק לא יכהן במקביל כדירקטור בתאגיד הנשלט בידי הבנק. ההוראה נכנסה לתוקף ב-2011, שנתיים לאחר שמונתה איזקסון ליו"ר ישראכרט.

הבעיה בכפל התפקידים היא פגמים בממשל התאגידי בבנק. הדבר יוצר מצב שבו איזקסון בכובעה כדירקטורית בהפועלים מפקחת על הנהלת הבנק, ואילו ההנהלה מפקחת על איזקסון בכובעה כיו"ר החברה הבת ישראכרט. מלבד זאת, התגמול המשמעותי שלו איזקסון זכאית מכוח כהונתה כיו"ר ישראכרט עלול להוביל להטיה בקבלת החלטותיה בדירקטוריון הפועלים.

כדי לפתור את החששות לניגוד עניינים, עשויה איזקסון, באופן תיארטי, להתפטר מכהונתה בהפועלים כדי שתוכל להמשיך לכהן כיו"ר ישראכרט - תפקיד שהניב לה שכר ותנאים נלווים בעלות של יותר מ-20 מיליון שקל בארבע השנים האחרונות. זאת, בניגוד לכהונתה בדירקטוריון הפועלים וועדת האשראי של הבנק, שמעניקים לה אומנם כוח פוליטי רב בבנק, אך נלווה לתפקיד תגמול של מאות אלפי שקלים בשנה "בלבד". לפיכך ניצבת בפני איזקסון דילמה - האם לשמש בתפקיד פיקוחי בדירקטוריון הפועלים כנציגה של בעלת השליטה, שרי אריסון, או בתפקיד מתגמל בישראכרט.

אירית איזקסוןצילום: מוטי מילרוד

בסוף 2011 נעתר המפקח על הבנקים באופן חריג לבקשתה של איזקסון ואישר ארכה בת שנתיים שבמהלכן תוכל לשמש במקביל יו"ר ישראכרט ודירקטורית בהפועלים. המפקח הסכים לכך כדי להשיג שייפסק הפוטנציאל לניגודי העניינים שבהם איזקסון היתה מצויה לנוכח כהונתה המשולשת: בנוסף לשני התפקידים הנוכחיים, היא שימשה אז גם דירקטורית באי.די.בי פיתוח, אחת מקבוצות הלווים הגדולות של הבנק אשר לוותה מהפועלים 750 מיליון שקל בלי ביטחונות.

באותם הימים, עוד לפני שהמלצותיה של ועדת הריכוזיות הובאו לאישור הכנסת, לא היתה למפקח על הבנקים סמכות לדרוש את הפסקת כהונתה של איזקסון באי.די.בי פיתוח, למרות הפוטנציאל לניגודי העניינים. על כן, ניצל המפקח את בקשתה של איזסקון והתנה את הארכה בכפל התפקידים בהפועלים ובישראכרט בכך שתתפטר לאלתר מאי.די.בי פיתוח. ואכן, עם קבלת הדרישה פרשה איזקסון בסוף 2011 מחברותה בדירקטוריון החברה והמשיכה לשנתיים נוספות בהפועלים ובישראכרט. בחודש הבא תסתיים הארכה.

איזקסון מכהנת כדירקטורית גם בחברה הפרטית של אריסון באמצעותה מוחזקת השליטה בהפועלים, והיא אחת הנשים החזקות בבנק, שבו היא משמשת נציגתה של בעלת השליטה בדירקטוריון מאז 1999.

היא מונתה לתפקיד יו"ר ישראכרט כפרס ניחומים על כך שרוני חזקיהו, המפקח הקודם, סירב ב-2007 לאשר את בקשתה של אריסון למנות אותה לתפקיד סגן יו"ר הפועלים, זאת בשל קרבתה לבעלת השליטה. המינוי לתפקיד הנוסף מלבד דירקטורית בבנק איפשר לבנק לחתום עמה על הסכם שכר נפרד, מבלי שהדבר ייחשב להטבה הניתנת לדירקטור המקורב לבעלת השליטה. לשם השוואה, ביתר הבנקים המחזיקים בחברת כרטיסי אשראי, יו"ר החברה הוא נושא משרה בבנק - ראש החטיבה הבנקאית - הממלא את תפקיד יו"ר ללא תוספת לשכרו בבנק.

בפנייה לתגובה, אמרה איזקסון: "אני נורא עסוקה, אנא פנה לדוברת הבנק". מבנק הפועלים לא נמסרה תגובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker