למי תודה, למי ברכה 
לקראת ההסדר באי.די.בי

הבון טון הוא לקנטר את הנאמנים ולתקוף אותם על שהם לא עושים את תפקידם

עמי גינזבורג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

1. עו"ד נועם שרון

בסוף אוגוסט 2012 טמנה אי.די.בי אחזקות "פצצה" בדו"חותיה הכספיים – אזהרת "עסק חי". בראשונה בתולדותיה הודתה חברת ההשקעות והאחזקות הגדולה בישראל, כי היא נקלעה למצוקה, וכי יש חשש כבד ליכולת פירעון החובות שלה.

"פצצה"? רק למי שלא עקב אחרי אי.די.בי בחודשים שקדמו לכך, ולא ידע לזהות את אותות המצוקה. בעלי האג"ח של החברה שסחרו באג"ח ד' במחיר של 15 אגורות ופחות, ידעו היטב כי מצבה קרוב לאנוש. לא רק שמצבה אנוש – גם הנכס העיקרי שלה, אי.די.בי פיתוח, שקוע בצרות צרורות וחובות ענק ולכן ערכו מידרדר. עוד רגע קט והחוב האדיר לנושי אי.די.בי - 2.1 מיליארד שקל – מתאייד לבלי שוב.

נוחי דנקנר בדרך לדיון בבית המשפט בעניין החובות של אי.די.בי.צילום: עופר וקנין

נאמני סדרות האג"ח של אי.די.בי, שנעזרו בשירותיו של עו"ד נועם שרון ממשרד מיתר, מיהרו לכנס אסיפת נושים, ודרשו ממנהלי החברה לעצור מיד את כל תשלומי החוב שלה. הנהלת אי.די.בי, בראשותו של היו"ר, נוחי דנקנר, הכחישה שהחברה מצויה בבעיה כה חמורה. "עצירת תשלומי האג"ח עלולה להניע גלגל שאין לו בלמים", הצהיר באסיפת האג"ח המשנה למנכ"ל אי.די.בי, שוני אלבק. "הדיבורים בעת הזו על הסדר מקרבים את הקץ", החרה אחריו סמנכ"ל הכספים, אייל סולגניק.

אבל נאמני האג"ח ובעלי האג"ח התעקשו, פנו לבית המשפט, ותשלומי החוב של אי.די.בי נעצרו. מנהלי אי.די.בי נגררו באף ולבסוף נאלצו להודות: החברה חדלת פירעון. בשנה ורבע שחלפה מאז, מצבה הפיננסי של אי.די.בי אחזקות לא הוטב. מצבן של חלק מהחברות התפעוליות בקבוצה שנמצאות במורד הפירמידה השתפר אמנם. ואולם בגלל רמות החוב הגבוהות בשאר הקומות בקונצרן – בעיקר באי.די.בי פיתוח ודסק"ש – השיפור הזה לא הרים מלמטה גרוש אחד נוסף לאי.די.בי אחזקות. "אי.די.בי אחזקות היא פגר מת", הכריז ביולי האחרון יואב ערמוני, החבר בנציגות האג"ח של אי.די.בי אחזקות.

והנה, בשבועות האחרונים היתה לבעלי האג"ח של אי.די.בי עדנה. שלוש קבוצות של משקיעים חיזרו אחריהם וביקשו את טובתם בניסיון "לקנות מהם" את השליטה בנכס העיקרי של הקבוצה, אי.די.בי פיתוח. שתיים מהקבוצות – אלה של אדוארדו אלשטיין ומוטי בן משה - התאחדו כדי להגיש יחד הצעה משופרת. הקבוצה השלישית שאותה מוביל נוחי דנקנר צירפה אליה עוד ועוד גופים, עם עוד כסף, כדי לשפר עמדות מול ההצעה המתחרה.

אין לדעת מי מהצעות ההסדר תזכה בסוף. כרגע נראה שהמנצחים העיקריים הם בעלי האג"ח של אי.די.בי אחזקות ופיתוח, ונאמני האג"ח שהצליחו להוביל קו אקטיבי בלתי מתפשר מול החברה. הקו הלוחמני שיפר את עמדת המיקוח של הנושים באופן דרמטי. ביטוי טוב לכך הוא אג"ח ד' של אי.די.בי אחזקות, שנגעה אתמול במחיר של 50 אגורות – קפיצה של יותר מ-200% בתוך 15 חודשים. בפועל עשויים נושי אי.די.בי לקבל תמורה גבוהה יותר מ–50 אגורות, אולי אף באופן משמעותי. ההפסד המצרפי שלהם על מלוא החוב עדיין יהיה גדול – כמה מאות מיליוני שקלים - אבל הוא יהיה נמוך בהרבה מכפי שהיה אלמלא פעלו נאמני האג"ח באופן אקטיבי, כולל פנייה למשקיעים חדשים שיבואו לקנות את השליטה בקבוצה.

הבון טון בשוק ההון המקומי הוא לקנטר את הנאמנים, לתקוף אותם על שהם לא עושים את תפקידם - דבר שגורם בסוף נזק לבעלי האג"ח. המקרה של אי.די.בי מראה שפעולה נמרצת ואקטיבית מצד הנאמנים בכוחה לשמור על האינטרסים של בעלי האג"ח גם כאשר אלו כבר מתחילים להתייאש בעצמם מול ההכחשות ומשיכת הזמן של מנהלי החברה.

2. אדוארדו אלשטיין

מלבד הנאמנים, צריכים נושי אי.די.בי להודות גם לאדוארדו אלשטיין, המשקיע מארגנטינה. תחילה שימש אלשטיין כאביר לבן שבא לחלץ את דנקנר מהמגדל הקורס, ולאחר מכן החליט להתמודד על אי.די.בי בעצמו.

דנקנר חשש מאוד, ועדיין חושש, שאי.די.בי תילקח מידיו. כל תדמיתו, הונו וסיכוייו להגן על עצמו מתביעות עתידיות מושקעים בהצעת ההסדר שהוא גיבש. אם תילקח השליטה באי.די.בי מידי דנקנר, ותעבור לידיים אחרות - מי יודע מה יימצא שם? יש אפילו סיכוי שכמה מנהלים לשעבר בקבוצת אי.די.בי יתחילו לספר לעולם מה באמת קרה שם מאחורי הקלעים בקומות הגבוהות של מגדלי עזריאלי. איך התקבלו ההחלטות. מה הוביל את הקבוצה הזו לעברי פי פחת. לאן זרמו להם כל המילארדים שגויסו מהציבור, ואיך. עד כה הם לא עשו זאת.

האיום שהציב אלשטיין עם ההצעה שלו מול דנקנר עשה את פעולתו. לא רק שהוא נתן לנושי אי.די.בי אלטרנטיבה, הוא גם גרם לדנקנר להעלות פעם אחר פעם את סכומי ההצעה שלו, ולצרף אליו משקיעים חדשים גם תמורת דילול חלקו בשליטה.

בראיון שהעניק אלשטיין ל–TheMarker בשבוע שעבר הוא אמר שלפני שנה דנקנר עדיין חשב שההזרמה המזערית שהוא סיפק לו בספטמבר 2012 - 25 מיליון דולר - תספיק כדי להציל את אי.די.בי. עד כדי כך היה דנקנר מנותק. עד כדי כך הוא הכחיש את מצבו. כעת, אחרי יותר משנה של מו"מ וסחבת, הצליח לפתע דנקנר לרתום לעזרתו חמישה משקיעים שונים מכל העולם שאמורים להזרים לקבוצה – בתרחישים שונים - יותר ממיליארד שקל.

ההחלטה באיזו הצעת הסדר לבחור בסוף – בזו של אלשטיין ובן משה או בזו של דנקנר – שמורה לנושי אי.די.בי. הם צריכים לעשות את השיקולים שלהם ולקבל החלטה שמיטיבה רק איתם. אבל בבואם לקבל החלטה, לא יזיק להם להרהר בשאלה למי הם חייבים תודה על כך ששוויו של הנכס שבידיהם שווה היום פי שלושה מהערך שבו הוא נסחר בשוק רק לפני 15 חודשים.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker