פטרוכימיים: נפסיד לפחות 20 מיליון שקל מהנפקת הזכויות של בזן

על פי הערכת רואה חשבון שהזמינה פטרוכימיים, פירוק החברה יאפשר החזר של כמחצית מהחוב

יורם גביזון
יורם גביזון

חברת פטרוכימיים מעריכה כי פירוק החברה, בהנחה של היעדר מס, יאפשר החזר של 1.02 מיליארד שקל כלומר 52% מסך החוב. הערכה זו, שבוצעה על ידי רו"ח חן ברדיצ'ב על פי הזמנת פטרוכימיים, הוגשה לבית המשפט בשבוע שעבר במסגרת בקשה שהגישה פטרוכימיים להסדר חוב על פי סעיף 350 לחוק החברות.

הערכתו של ברדיצ'ב מבוססת על מחיר מנייתה של חברת בתי זיקוק (בזן), שהיא הנכס היחיד של פטרוכימיים, ב–18 בנובמבר, ועל הנחות שונות בדבר עליית מחיר המימוש של המניה ב–15% או 20% וירידה בשיעורים זהים, תוך הקצאת סבירויות שונות לכל אחד מהתרחישים. ברדיצ'ב מציין כי הליכי פירוק פוגעים ביכולת לקבלת מחיר מיטבי על הנכס הנמכר, במיוחד כאשר מדובר במניות של חברה המשועבדות לכמה גורמים וכפופות להסכמים מול צד שלישי (החברה לישראל), ולרגולציה מורכבת בשל היות בזן נכס אסטרטגי והחובה לקבל את אישורה של רשות החברות הממשלתיות להשתתפות בגרעין השליטה בבזן. הוא מעריך שהוצאות הפירוק יסתכמו ב–9 מיליון שקל ואילו התשלום לנושים בדין קדימה יגיע ל–8 מיליון שקל, אם כי בנסיבות מסוימות הוא עשוי להגיע ל–20 מיליון שקל.

פטרוכימיים מציינת עוד במסמך כי להערכתה, השתתפות חלקית בהנפקת הזכויות שמתכננת לבצע החברה המוחזקת בזן תסב לה הפסד של 20 מיליון שקל, בהנחה שבזן תגייס 150 מיליון דולר בהנפקת הזכויות, שפטרוכימיים תנצל 90% מזכויותיה בהנפקה - כלומר תשקיע 145 מיליון שקל בהנפקת הזכויות - ושיתר הזכויות יימכרו וישמשו לרכישת מניות בזן. גודלו המדויק של ההפסד שנובע מדילול אחזקתה של פטרוכימיים בבזן במחיר שנמוך מהמחיר שלפיו רשומה בזן במאזניה יושפע מנתוניה של הנפקת הזכויות ומשיעור ההשתפות של בעלי המניות של בזן בהנפקה. השווי המאזני של אחזקת פטרוכימיים במניות בזן הוא 1.7 מיליארד שקל נכון לסוף הרבעון השני, בעוד ששווי השוק של אחזקתה הוא 833 מיליון שקל.

דיוויד פדרמןצילום: ניר קידר

בתוך כך אישרו בעלי האג"ח של פטרוכימיים את שינוי שטרי הנאמנות של סדרות איגרות החוב א', ב', ג', ד', ה' ו־ו' באופן שיאפשר לחברה להשתתף בהנפקת הזכויות מבלי שהזכויות של בעלי איגרות החוב שמובטחות בשעבודים (ב', ג' ו־ד') על מניות בתי זיקוק ייפגעו כתוצאה מהשתתפותה. על רקע הצפי לדילול החזקתה של פטרוכימיים בבתי זיקוק תוקן גם ההסכם לשליטה משותפת בינה לבין החברה לישראל, שמחזיקה ב–37% ממניות בזן. על פי ההסכם המתוקן לשליטה משותפת תרד האחזקה המינימלית של כל צד להסכם שבלעדיה יבוא הסכם השליטה לסיומו מ–10% ל–8%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker