בכיר במזרחי-טפחות: "לא עושים מהלך אמיתי להגדלת היצע הדירות"

יעקב רויטר, הממונה על פעילות המשכנתאות במזרחי-טפחות, טוען: "גם אם התוכניות להגדלת היצע הדירות יתממשו, יחלפו כ-4 שנים עד שנגיע לרמת היצע שתענה באופן מיטבי על הביקושים" ■ רויטר: "הגורם היחידי שפועל לצנן את שוק הנדל"ן הוא בנק ישראל"

סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים10
סיון איזסקו

"הביקושים למשכנתאות ומחירי הדיור המשיכו לעלות בשנה האחרונה מסיבה אחת פשוטה: חוץ מדיבורים ומתוכניות שייקח שנים להוציא לפועל – אף אחד לא עושה מהלך אמיתי להגדלת היצע הדירות" - כך אמר אחר הצהריים (א') יעקב רויטר, סגן מנהל החטיבה הקמעונאית והממונה על פעילות המשכנתאות במזרחי-טפחות, בכנס שקיים הבנק בלוד.

לדבריו, גם אם יתממשו התוכניות להאיץ את קצב הבנייה למגורים ובמקביל גם יקרום עור וגידים, יחלפו כשלוש עד ארבע שנים, עד שנגיע לרמת היצע שתענה באופן מיטבי על הביקושים. "קחו לדוגמה את . לא פחות מ-10,000 איש נרשמו וביקשו להשתתף בפרויקט, מול היצע של מאות בודדות של דירות. זה רק ממחיש את הפער העצום שיש כיום בישראל בין ביקוש להיצע. ועד שלא נראה את הפער הזה מצטמצם משמעותית, סביר להניח שגם בשנה הבאה נראה רמה גבוהה של מחירים", ציין.

"שילוב של ריבית נמוכה, היעדר אלטרנטיבות להשקעה, מחירי שכירות הולכים ועולים וצורך אמיתי בקורת גג – הוא שמדרבן אזרחים רבים לעשות מאמץ ולגייס את ההון העצמי הנדרש ואחר כך להיכנס לבנק ולבקש משכנתא", אמר רויטר. "לא פלא אפוא, ששוק המשכנתאות ממשיך לגדול מדי שנה: בשנת 2013 יגיע היקף הביצוע לכ-52 מיליארד שקל - גידול של כ-10 אחוז בהשוואה ל-2012 שהסתכמה ב-47 מיליארד שקל ולא פחות מפי שניים מהיקף הביצועים בשנת 2006 שהסתכמו ב-26 מיליארד שקל בלבד".

יעקב רויטר
יעקב רויטרצילום: דודו בכר

רויטר הוסיף: "חשוב לזכור שלא מדובר בשוק ספקולטיבי של משקיעים מתוחכמים. ברוב המקרים מדובר בזוגות צעירים שרוכשים דירה ראשונה או במשפחות שמבקשות לשפר את מצבן ולעבור לדירה גדולה ומרווחת יותר, שתתאים לצרכיהן".

רויטר שיבח את פעילות בנק ישראל בתחום וטען כי הוא היחיד שמנסה לשפר את המצב. "נכון להיום, הגורם היחידי שפועל באופן אקטיבי בניסיון לצנן את השוק מתוך מטרה להגן על הלווים ולשמור על יציבות הבנקים, הוא בנק ישראל, שמאז אמצע שנת 2010 כבר הוציא כמעט 10 הנחיות ומגבלות חדשות", אמר. "אלא שבלי לטפל בצד ההיצע – תחום שאיננו בסמכותו של הבנק המרכזי – ברור לכולם שהמציאות לא תשתנה באופן משמעותי והביקוש, כמו גם רמות המחירים, ימשיכו להיות גבוהים".

לדבריו, מדיניות החיתום של מזרחי-טפחות – הבנק הגדול בתחום המשכנתאות, המחזיק בנתח שוק של 36%, היא שמרנית וזהירה. הגידול בביקוש למשכנתאות לא גרם לשינוי כלשהו בבדיקות שאנחנו מקיימים לפני אישור ההלוואה. הפרמטר המרכזי בפעילות החיתום שלנו הוא הלווה עצמו – חוסנו הפיננסי, כושר ההשתכרות שלו, יכולת ההחזר שלו ויכולתו לעמוד בהלוואה לשנים ארוכות.

"מדיניות החיתום שלנו באה לידי ביטוי גם כשבוחנים את נתוני המאקרו של הפעילות שלנו. תיק המשכנתאות הכולל של הבנק מתאפיין בשיעור מימון ממוצע של כ-52%, כשההלוואה הממוצעת מגיעה לכ-550 אלף שקל ויחס ההחזר מגיע לכ-30% בממוצע בלבד. כך שאנחנו מרגישים מאוד נוח עם הנתונים הללו", אמר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker