"בכירי אפריקה תעשיות העדיפו לקדם את מטרותיהם על חשבון אינטרס הציבור"

בעל מניות מיעוט בנגב קרמיקה דורש פיצוי כספי בעקבות מחיקת נגב קרמיקה מהמסחר: "התנהלותם של בכירי החברה נעשתה תוך ניצול מודע ומכוון של פערי המידע האינהרנטיים הקיימים בשוק ההון"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן

לאחר שרשות ניירות ערך קבעה כי אפריקה תעשיות ובכיריה ביצעו עבירות בניירות ערך והטילה עליהם קנס של כ-6 מיליון שקל, נסללה הדרך להגשת תביעה ייצוגית נגד החברה.

אליהו שיחור, בעל מניות בנגב קרמיקה - החברה הבת של אפריקה תעשיות - פנה בסוף השבוע לבית המשפט בבקשה לאישור תביעה ייצוגית נגד אפריקה תעשיות, נגב קרמיקה והיו"ר, אברהם נובוגרוצקי.

בפנייה, שנעשתה באמצעות עורכי הדין עידן איידן ודוד תירוש, טוען תירוש כי מחיקת נגב קרמיקה נעשתה תוך העלמת מידע חיוני מהציבור, ותוך קיפוחם של בעלי מניות המיעוט. תירוש מבקש לשקלל במחיר הסופי למחיקתה של נגב קרמיקה גם את שווי העסקה עם חברת ההפצה הקנדית אולימפיה (כלומר, בתוספת של כ-400 מיליון שקל) - מה שצפוי להגדיל את התמורה שיקבל הציבור בכ-15 מיליון שקל נוספים, לפחות.

בשבוע שעבר הודיעה רשות ניירות ערך כי ועדת האכיפה המינהלית מצאה שאפריקה תעשיות ושלושה מבכיריה - היו"ר נובוגרוצקי, המנכ"ל אבי מוטולה וסמנכ"ל הכספים אלון הרפז - ביצעו עבירות של רשלנות, שימוש במידע פנים ואי־גילוי מידע מהותי למשקיעים. העבירות בוצעו כשאפריקה מחקה מהמסחר את נגב לפני כמעט שנתיים.

אברהם נובוגרוצקי (מימין) ולב לבייבצילום: מאיר אלפסי

הרשות קבעה כי אפריקה ובכיריה לא דיווחו על מגעים שניהלה נגב באותו הזמן עם חברת אולימפיה על הסכם הפצה בשווי 400 מיליון שקל. לפי הרשות, אי הדיווח נועד למנוע מהציבור לדרוש מחיר גבוה יותר (פרמיה) תמורת המניות - צעד שעשוי היה לעלות לאפריקה עשרות מיליוני שקלים. בעקבות ההחלטה, הרשות הטילה קנס של 5 מיליון שקל על אפריקה תעשיות וקנס של מאות אלפי שקלים על בכיריה.

בבקשה לתביעה הייצוגית מדגיש תירוש כי "העובדות המוצקות והנחרצות שנחשפו באמצעות הליך הבירור המינהלי שניהלה רשות ני"ע מותירות רושם בלתי נמחה, לפיו התנהלות המשיבים היתה למען תכלית ברורה של קידום מטרותיהם על חשבון אינטרס הציבור; זאת תוך ניצול מודע ומכוון של פערי המידע האינהרנטיים הקיימים בשוק ההון".

תירוש טוען כי המגעים בין נגב קרמיקה לבין אולימפיה החלו זמן רב לפני פרסום הצעת הרכש. "יתרה מכך", מדגיש תירוש, "עד למועד פרסום הצעת הרכש המגעים כבר היו מתקדמים ומשמעותיים והעסקה החלה לקרום עור וגידים ממשיים. נסיבות אלה מצביעות על כך שהצדדים הסכימו על עיקרי הדברים, ועברו גם כברת דרך של ממש בדרך לגיבוש ההסכם על פרטיו".

בפנייה לבית המשפט דורשים המבקשים כי "בחינת הוגנות התמורה צריכה להיעשות באמצעות הערכת תזרים המזומנים העתידי, תוך מתן משקל לרווחים הצפויים מהשקעותיה העתידיות של החברה, אפילו אם השקעות אלה אינן ודאיות ועולות לכדי מידע 'רך'. לפיכך, נוכח חשיבות העסקה, לא יכול להיות ספק שאף תחזית ראשונית לגביה היא בגדר מידע מהותי בעת פרסום הצעת רכש".

טרם התקבלה תגובת אפריקה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker