רוב האנליסטים: בנק ישראל ישאיר מחר את הריבית במשק ללא שינוי על 1%

ההחלטה שלא להוריד את הריבית בדצמבר נתמכת ובראש ובראשונה בחשש כבד מתמיכה נוספת ברוכשי הדירות להשקעה ■ נימוקים אחרים הם היציבות הנמשכת בפעילות המשק, והמדד הגבוה יחסית והמפתיע באוקטובר (0.3%)

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוטי בסוק

הוועדה המוניטארית של בנק ישראל תודיע מחר בערב על גובה הריבית במשק בדצמבר. מרבית האנליסטים סבורים כי הוועדה תחליט בישראל ברמה של 1.0%. עם זאת, קיימת סבירות לא קטנה, הנתמכת על ידי כמה אנליסטים, כי הוועדה תחליט על הורדת ריבית נוספת, בשיעור של 0.25%, לרמה של 0.75%.

החלטת הוועדה המוניטארית מחר תהיה הראשונה שבה ד"ר קרנית פלוג תשב בראשה כנגידת הבנק. בדיוני הוועדה מתחילת נובמבר משתתף חבר ועדה חדש, פרופ' נתן זוסמן, ראש חטיבת המחקר בבנק, שהחליף בוועדה את בארי טאפ, יועצו של הנגיד היוצא, סטנלי פישר. עד כה השתתף זוסמן בישיבות הוועדה כמשקיף, בתוקף תפקידו כמנהל חטיבת המחקר. עם זאת, עד למינוי משנה לנגידה פלוג, הוועדה המוניטארית תמשיך לנהל את דיוניה כמו בכול הדיונים מאז תחילת יולי השנה, בהרכב חסר של חמישה חברים.

החלטה שלא להוריד את הריבית במשק בדצמבר נתמכת בכמה נימוקים כבדי משקל, ובראש ובראשונה חשש כבד מתמיכה נוספת בתחום הנדל"ן בשוק רוכשי הדירות להשקעה. נימוקים אחרים הם היציבות הנמשכת בפעילות המשק, .

קרנית פלוגצילום: אמיל סלמן

רוב האנליסטים מעריכים כי בנק ישראל יוריד את הריבית במשק, אבל לא מחר, אלא בחודשים הקרובים. בעבר במקרים כאלה, נהג הנגיד פישר להפתיע ולהוריד את הריבית. בהורדת הריבית תומכים הצמיחה הנמוכה יחסית במשק (2.2% ברבעון השלישי של השנה), הרצון לעודד את היצור ואת היצוא, האינפלציה הנמוכה במשק (1.8% ב–12 החודשים האחרונים, צפי לאינפלציה של 1.6%–1.5% בלבד ב–12 החודשים הקרובים), ומאמצי האוצר ובנק ישראל להחליש את השקל מול הדולר.

ועדת הכלכלה של התאחדות התעשיינים קראה ב–13 בנובמבר לבנק ישראל להוריד את הריבית במשק לאלתר ברבע אחוז, כדי לבלום את מגמת התחזקות השקל מול הדולר. לטענת התעשיינים, הפסד המכירות הכולל לתעשייה בשל השקל החזק בשנים 2013 ו–2014 עלול להסתכם בכ–7 מיליארד דולר לצד אובדן של כ–12 אלף מקומות עבודה בתעשייה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker