אחד העם

ת"א 25 עלה ב-0.6% לרמתו הגבוהה אי פעם - 1,352 נק'

אפריקה ישראל נפלה ב-7% ■ קמטק זינקה ב-27% בעקבות הערכות להצעת רכש ■ המשביר החזקות עלתה ב-5% ■ בבילון נפלה ב-7% ■ יעל דביר, מנהלת קשרי יועצים בהלמן אלדובי: "השוק בארץ - הראשון מבין השווקים העולמיים שמגיב להסכם עם איראן"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בורסת תל אביב המשיכה היום לשבור שיאים, על רקע הסכם הגרעין שנחתם במהלך הלילה עם איראן ועליות השערים החדות בבורסת וול סטריט בסוף השבוע. במקביל לשיאים בתל אביב, גם בוול סטריט נסחרים המדדים המובילים ברמות שיא של כל הזמנים. בדומה שלוק המניות, גם איגרות החוב הממשלתיות והקונצרניות רשמו עליות שערים.

ת"א 25 עלה ב-0.6%, ונסגר ברמתו הגבוהה אי פעם - 1,352 נקודות; ת"א 100 הוסיף 0.62%; מדד ת"א בנקים עלה ב-1.4%; מדד נדל"ן 15 ירד ב-0.11%; מדד ת"א תקשורת עלה ב-1.4%. מחזור המסחר היומי הסתכם ב-765 מיליון שקל.

יעל דביר, מנהלת קשרי יועצים בהלמן אלדובי, ציינה כי השוק בארץ הוא הראשון מבין השווקים העולמיים שמגיב להסכם עם איראן. "נראה שהשווקים מקבלים את ההתפתחות בזרועות פתוחות והמעו"ף, שנמצא ברמות שיא היסטוריות, ממשיך לעלות, כשהבנקים בולטים לחיוב עם עליה של מעל ל-1%.

"מחיר הנפט העולמי, שכבר הספיק להגיב בירידה של קרוב ל-1%, צפוי להשפיע לחיוב על המגמה בשווקים העולמיים ובכללן על שוק המניות הישראלי. גם מניית טבע מוסיפה לערכה כ-1.3% על רקע הפרש ארביטראז' חיובי אל מול ארה"ב ומשלימה תיקון של כ-10% תוך שבועיים בלבד".

הסכם עם איראן

הסכם ביניים היסטורי נחתם לפנות בוקר בין נציגי המעצמות לאיראן במסגרת שיחות הגרעין שנערכו בז'נבה. על פי ההסכם, שייבחן על ידי הצדדים בחצי השנה הקרובה, האיראנים ויתרו על שורה של דרישות מרכזיות שהתעקשו עליהן במשא ומתן: הקמת מתקן המים הכבדים באראק לא תימשך; מאגר האורניום המועשר לרמה של 20% - כ-200 קילוגרם - יומר למוטות דלק או לגז; זכותה של טהראן להעשיר אורניום לא תוכר במפורש; ואין הקלות בסנקציות על נפט ועל המערכת הבנקאית האיראנית. בלשכת ראש הממשלה נתניהו הגיבו להסכם ואמרו כי מדובר בהסכם רע "שמעניק לאיראן בדיוק את מה שרצתה".

על רקע ההסכם עם איראן, איגרות החוב הממשלתיות נסחרו בעליות שערים. אג"ח שקלית (אינה צמודה למדד) של ממשלת ישראל ל-10 שנים עלתה ב-0.49%, והתשואה עליה ירדה ב-3.56%. איגרת חוב ממשלתית צמודה למדד לתקופה דומה עלתה ב-0.42%, והתשואה עליה ירדה ל-1.42%.

גם בגזרת איגרות החוב הקונצרניות נרשמו עליות שערים. מדדי איגרות החוב הצמודות - תל בונד 20,40 ו-60 עלו עד 0.21%. מדד תל בונד שקלי הוסיף 0.1%. איגרות החוב של המשביר אחזקות זינקו ב-6%. הקבוצה הודיעה היום על תוכנית אסטרטגית חדשה, לפיה תתמקד בהשבחת החברות הקיימות, הכנסת שותפים ובחינת מיזוגים ורכישות לכל אחת מהחברות -  ופחות לטובת רכישת פעילויות חדשות. בנוסף, מנסרה החברה כי היא מתכוונת למזק בין החברה האם לחברה הבת - מועדון 365. מניית המשביר החזקות עלתה ב-5%.

מניות בולטות במסחר

מניית אבוג'ן זינקה ב-10%. החברה שמפתחת כלי מחשוב לזיהוי גנים לצורך השבחת גידולים חקלאיים, השלימה את שלב הפרייסינג בהנפקה של מניותיה בבורסה של ניו יורק. אבוג'ן גייסה 74 מיליון דולר בהנפקה של 5 מיליון מניות במחיר של 14.75 דולר למניה. מחיר זה נמוך ב-9.4% ממחירה של המניה בבורסה בתחילת המסחר.

מניית אופקו הלת' נפלה ב-7%, ככל הנראה, על רקע שמועות לפוזיציית שורט של Lakewood Capital במניה. בעקבות הנפילה החדה, המסחר במניה הושהה פעמיים עם הפתיחה - מה שידוע כ"פתיחה אנגלית".

מניית דיסקונט השקעות עלתה עד 5.6%. בסוף השבוע החולף גברו בצורה ניכרת הסיכויים להשלמתה של עסקת המיזוג המשולש ההופכי בקבוצת אי.די.בי, שבה תמוזג כור לתוך החברה האם דיסקונט השקעות (דסק"ש), המחזיקה ב-67.33% מכור. במסגרת המיזוג אמורה דסק"ש לרכוש את יתר האחזקות של כור שבידי בציבור, בעלי המניות והחברה האם של דסק"ש, אי.די.בי פיתוח (7.67%).

מניית קמטק זינקה ב-27%, על רקע פערי ארביטראז' עם ארה"ב. למרות העליות החדות, החברה לא פרסמה כל דיווח מהותי. ההערכות בשוק הן כי בחברה יפרסמו הצעת רכש למניות הציבור, אך בחברה טרם אישרו הדברים.

מניית אפריקה ישראל ירדה ב-7%. לאחר כמה חודשים של מגעים אינטנסיביים מול מחזיקי האג"ח, המאמצים של חברת אפריקה ישראל לקבל את תמיכת המחזיקים לשינוי חלק מתנאי שטרי הנאמנות נחלו כישלון. החברה ביקשה לקבל אישור ממחזיקי האג"ח לבצע עד סוף 2016 פירעון מוקדם של האג"ח, אולם המוסדיים התנגדו לכך.

מניית סומוטו ירדה ב-2.4%. החברה סיימה את הרבעון השלישי ברווח תפעולי של כ-195 אלף דולר, נפילה של כ-67% ביחס לרווח של 1.5 מיליון דולר ברבעון הקודם. הנפילה נבעה מהירידה החדה בהיקף ההכנסות, תוך שהחברה שומרת על הוצאות מו"פ ועלויות מכירה גבוהות של כ-5 מיליון דולר ברבעון. הרווח הנקי הסתכם ב-202 אלף דולר – נפילה של 82% ביחס לרבעון השני של 2012.

מניית בבילון נפלה ב-7%, בהמשך לטלטלה שעוברת החברה בשבועות האחרונים. סומוטו מסרה בדו"חותיה כי הכנסותיה העתידיות מבבילון צפויות להיות "לא מהותיות". סומוטו צופה כי הכנסותיה הרבעוניות יפחתו בכ-1.5 מיליון דולר בשל השינויים בחוזים של בבילון עם גוגל ויאהו, כאשר חלק מהותי מהסכום יופחת כבר ברבעון הרביעי.

מפעילת קידוח לווייתן, חברת נובל אנרג'י האמריקאית, מאשרת כי יעדי יצוא הגז מהמאגר שונו, ויתמקדו עתה ביצוא באמצעות צינור למדינות שכנות על חשבון הנזלת הגז (LNG). כפי שפורסם בשבוע שעבר ב–TheMarker, ראשי דלק, נובל ורציו נפגשו עם בכירי וודסייד בארה"ב בניסיון לסכם על שינוי תנאי העסקה שגובשה לפני כשנה.

לאחר חודש של דיונים הרחק מהרעש התקשורתי שלרוב מלווה את המגעים להסדרי חוב מול בעלי האג"ח, גובש בימים האחרונים מתווה מוסכם להסדר חוב בחברת בזן (בתי זיקוק לנפט חיפה) מול קונסורטיום המממנים הבנקאי, בראשות בנק הפועלים. ההסכמות מול הבנקים, שקצוותיהן ייסגרו סופית בימים הקרובים, הן מרכיב הכרחי ומרכזי בתוכנית ההבראה של בזן הכוללת שורה של צעדים פיננסיים ותפעוליים, שהנהלת החברה עומלת עליה בתקופה האחרונה

עונת הדו"חות נמשכת: במהלך הרבעון צנחו הכנסותיה של צינורות המזה"ת ב-48%, ביחס לרבעון המקביל, ל-84 מיליון שקל. הירידה החדה נבעה בעיקר מקיטון במכירות צינורות הפלדה - המגזר שגרם לחברה לצאת מלכתחילה לתוכנית הפיטורים האגרסיבית. סך ההכנסות במגזר צינורות הפלדה עמד על 102 מיליון שקל, ירידה של 40% ביחס לרבעון המקביל.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכםמדדי בורסת תל אביב
   ת"א 25                                                     ת"א 100
   מדד הבנקים                                             מדד נדל"ן 15
הגרפים מציגים את ערכי המדדים נכון ליום קריאת הכתבה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker