אפריקה לא קיבלה את הסכמת המוסדיים לשינוי תנאי האג"ח

בקרב מחזיקי אג"ח כ"ז, בעלי חוב של 1.33 מיליארד שקל, התקבל הרוב הנדרש - אבל מחזיקי סדרה כ"ו, בסכום של 2.08 מיליארד שקל, הצביעו נגד ההצעה של החברה ■ בתגובה, מניית אפריקה נפלה ב–7% ■ לא ברור אם ומתי אפריקה תגיש הצעה משופרת לבעלי האג"ח

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים6

לאחר כמה חודשים של מגעים אינטנסיביים מול מחזיקי האג"ח הרבים, המאמצים של חברת אפריקה ישראל להשקעות לקבל את תמיכת המחזיקים לשינוי חלק מתנאי שטרי הנאמנות נחלו כישלון ביום חמישי. מדובר בתנאים המתייחסים לסדרות האג"ח כ"ו וכ"ז, בסכום כולל של כ–3.4 מיליארד שקל, שנקבעו בעת גיבוש הסדר החוב ב–2013.

אפריקה, בניהולו של אברהם נובוגרוצקי (נובו), ביקשה לקבל אישור ממחזיקי האג"ח לבצע עד סוף 2016 פירעון מוקדם של האג"ח, הנושאות ריבית שנתית משוקללת של 7.8%, בסכום של עד 1.5 מיליארד שקל – באמצעות מימוש נכסים וגיוס אג"ח חדשות בריביות נמוכות יותר. תמורת ההסכמה הציעה אפריקה למחזיקים לשלם "קנס" - תוספת 1% מעל ערך הפארי (הערך ההתחייבותי המלא של האג"ח אם היו נפרעות כעת), ונסוגה מכל שאר הבקשות.

כדי לשנות את תנאי השטרות היה צורך בתמיכתם של מחזיקי האג"ח משתי הסדרות. בפועל, מהדיווח של אפריקה עולה כי בקרב מחזיקי אג"ח כ"ז, בסכום של כ–1.33 מיליארד שקל, התקבל הרוב הנדרש, שכן סדרה זו נושאת ריבית קבועה בשיעור 6.8% צמודת מדד. לעומתם, מחזיקי האג"ח מסדרה כ"ו, בסכום של כ–2.08 מיליארד שקל, הנושאת ריבית משתנה בשיעור של 6.5% שתעלה בהמשך ל–10.75%, העריכו כי הפיצוי - כמה עשרות מיליוני שקלים - נמוך מדי ולכן הצביעו נגד.

אברהם נובוגרוצקיצילום: מיקי קורן

לאחר עלייה של 46% בחודש האחרון, בעקבות הציפייה להסכמות מול מחזיקי האג"ח ובעקבות הדיווחים על שתי עסקות למימוש נכסים ברוסיה במחירים הקרובים ואף גבוהים מהשווי הרשום במאזנים, נפלה מניית אפריקה ביום חמישי ב–7% וריכזה מחזור של כ–24 מיליון שקל, בתגובה לדיווח על התנגדות המוסדיים לבקשת החברה. מניית אפריקה נסחרת במחיר של 7.43 שקלים, המגלם לחברה שווי שוק של 1.2 מיליארד שקל. גם האג"ח של אפריקה, שעומדות לפירעון ב–2014–2025, הגיבו ביום חמישי בירידות מחירים של עד 2.5% והן נסחרות כעת בתשואות לפדיון של כ–10%.

עדיין לא ברור מתי ואם אפריקה תגיש הצעה משופרת לבעלי האג"ח. כדי לעמוד בהתחייבויות עצומות של מיליארדי שקלים אפריקה תצטרך להאיץ את קצב המימושים של הנכסים ולנסות להשביחם לקראת המכירה. בנוסף, אפריקה ממשיכה להיות תלויה בבעל השליטה, לב לבייב, שכחלק מהסכמות ההסדר, נשאר בעל השליטה עם אחזקה של כ–47.5% ובתמורה כבר הזרים לאפריקה כ–600 מיליון שקל.

באפריקה מקווים כי לבייב יעמוד בהתחייבויותיו ויזרים את המנה האחרונה, בסך 157 מיליון שקל, המתוכננת במאי 2014 - צעד שיוביל להזרמה של 175 מיליון שקל מבעלי המניות בקרב הציבור, כפי שהיה בשנים אחרונות. אחרת, כבר בתקופה הקרובה אפריקה תיאלץ לחפש מקורות חלופיים בסך 330 מיליון שקל.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker