הממונה על ההגבלים סיכל את ניסיון שופרסל לרכוש את ניצת הדובדבן

שופרסל, שמפגרת בשוק המזון האורגני אחרי מגה קמעונאות, ביקשה לרכוש את ניצת הדובדבן, המחזיקה ב-10% מהשוק, תמורת 40 מיליון שקל ■ מכירותיה של ניצת הדובדבן צפויות להגיע ב–2013 ל–170 מיליון שקל

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2
יורם גביזון

ניסיונה של חברת שופרסל להעמיק את מעורבותה ולהגדיל את הנתח שלה בשוק מהיר הצמיחה של המזון האורגני באמצעות רכישה משמעותית - נכשל בשבועות האחרונים. שופרסל ניהלה בשלושת החודשים האחרונים מו"מ מתקדם לרכישת הבעלות המלאה בחברת ניצת הדובדבן, שבבעלות הרצל ביבי (91%) ועזבונו של עזרא ביבי (9%), תמורת 40 מיליון שקל.

המגעים הופסקו בשבועות האחרונים בעקבות חוות דעת שקיבלה שופרסל, שקובעת כי הסיכויים לאישורה של העסקה בידי רשות ההגבלים העסקיים אינם גבוהים. שופרסל מחזיקה, לפי הערכות, ב–10% משוק המזון האורגני בישראל באמצעות מותגי גרין ואורגניק מרקט. לפי הערכות, ניצת הדובדבן מחזיקה ב–10% משוק המזון האורגני.

הרקע למו"מ שנוהל מטעם שופרסל בידי המשנה למנכ"ל ומנהל הכספים הראשי, שלמה זהר, הוא הרצון של שופרסל להגדיל את נתח השוק שלה ולהעמיס את הוצאות התקורה, הגבוהות יחסית למחזורים, על מספר רב של יותר סניפים ומחזור הכנסות גדול יותר.

מצדה של ניצת הדובדבן העניין בעסקה נובע מהעובדה שאיש מילדיו של הרצל ביבי, המייסד בן ה–68, אינו מגלה עניין בניהול העסק לאחר פרישתו. ניצת הדובדבן הוקמה ב–1986 כחנות קטנה בשוק מחנה יהודה בירושלים, והפכה מאז לרשת בתי טבע שמשווקת מוצרי מזון אורגני, תוספי מזון וקוסמטיקה טבעית. החברה מפעילה חברה בת ליבוא ושיווק, בעיקר של קטניות אורגניות, שמחזור מכירותיה מוערך ב–50 מיליון שקל בשנה, וכן היא מפעילה רשת של 16 חנויות, מהן 12 בבעלותה המלאה וארבע בזכיינות. בשבוע הבא תיפתח החנות ה–17 ברמת ישי, בינואר 2014 תיפתח חנות נוספת בטבריה ובדצמבר 2014 חנות באריאל. מחזור מכירותיה של רשת החנויות הגיע ל–120 מיליון שקל ב–2013 בעקבות צמיחה של 13% בהכנסותיה ובהמשך לצמיחה של 14% בממוצע בעשור האחרון.

שוק המזון האורגני בישראל מוערך ב–550–600 מיליון שקל בשנה, ושוק מזון הבריאות, הכולל מלבד מזון אורגני גם חטיפי בריאות, מזון ללא סוכר ומחלבות בוטיק, מוערך ב–1.1 מיליארד שקל בשנה. שוק המזון האורגני צומח בקצב של 15% בשנה. קצב צמיחתו הואץ בשלוש השנים האחרונות כתוצאה מכניסתה של שופרסל לשוק זה בעקבות רכישתה של חברת אורגניק מרקט מהולי לב, אחותו של מתיו ברונפמן. הרכישה נעשתה מבעלי השליטה בחברת ישרלום, שמחזיקה ב–19% ממניות שופרסל, ביולי 2011 תמורת 31 מיליון שקל ודמי ניהול של 1.6 מיליון שקל בשנה לתקופה של חמש שנים, וכן מענק שיגיע עד 5 מיליון שקל בתקופה זו ומותנה בהשגת יעדים שנקבעו בהסכם.

שופרסל ורבוע כחול, שקדמה לה כשקנתה את חברת עדן טבע מרקט, הגדילו את השוק האורגני כשפתחו חנויות חדשות והרחיבו את הפריסה. כך גם הן הגדילו את הוצאות הפרסום בענף. למרות זאת, רבוע כחול, שנחשבת מתקדמת ממתחרתה בשוק המזון האורגני, עברה לרווח תפעולי רק ברבעון הראשון של 2013. היא עדיין אינה מדווחת על רווח נקי, למרות גידול דו־ספרתי במכירות של חנויות זהות. שופרסל אינה מדווחת על תוצאותיה בתחום המזון האורגני, אך על פי הערכות בענף עדיין לא עברה לרווח, בעיקר בשל העובדה שמדובר בפעילות חדשה יחסית וחוסר היכרות עם המשתנים המשפיעים על המכירות והרווחיות בתחום, למשל רמת השירות הגבוהה יותר הנדרשת בו.

מנכ"ל שופרסל, איציק אברכהן צילום: עופר וקנין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker