המספרים מאחורי תוכנית הפיטורים של צינורות מזה"ת: ההכנסות צנחו בכ-48%

ירידה בהיקף ההזמנות במגזר צינורות הפלדה העבירה את יצרנית הצינורות, הנשלטת על ידי קרן וילה, להפסד רבעוני של 9.1 מיליון שקל ■ סך ההפסד מתחילת השנה – 23 מיליון שקל ■ לאחר הדו"חות נפלה מניית צינורות ב-4%

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן

חברת צינורות המזרח התיכון, שנמצאת בשליטתה העקיפה של קבוצת ויולה, הכריזה בשבוע שעבר על מהלך התייעלות אגרסיבי שכולל פיטורים של עשרות עובדים וסגירת קווי ייצור לא רווחיים. אתמול (ה') פירסמה החברה את הדו"חות הכספיים לרבעון השלישי של 2013, וחשפה את המספרים שעומדים מאחורי ההחלטה על תוכנית ההתייעלות.

במהלך הרבעון צנחו הכנסותיה של צינורות ב-48%, ביחס לרבעון המקביל, ל-84 מיליון שקל. הירידה החדה נבעה בעיקר מקיטון במכירות צינורות הפלדה - המגזר שגרם לחברה לצאת מלכתחילה לתוכנית הפיטורים האגרסיבית. סך ההכנסות במגזר צינורות הפלדה עמד על 102 מיליון שקל, ירידה של 40% ביחס לרבעון המקביל.

צינורות דיווחה כי לקוח עיקרי שלה, חברת תשתיות המים הלאומית מקורות, הקטין את היקף ההזמנות בצורה משמעותית – מה שהביא לצניחה בהכנסות המגזר. על רקע הירידה, החברה רשמה הפסד של כ-20 מיליון שקל במגזר צינורות הפלדה, ביחס לרווח של 16.6 מיליון שקל ברבעון המקביל. עם זאת, החברה הצליחה להציג עלייה קלה ברווח של מגזר ייצור ושיווק צינורות פלסטיק ל-9.5 מיליון שקל.

צינורות מזה"ת מייצרת צינורות פלדה ופלסטיק מסוגים שונים, שרובם משמשים לתשתיות מים וביוב, לתעשייה, להולכת דלק וגז ולמבנים. החברה מייצרת, למשל, עמודי חשמל ותאורה, גדרות, מעקות ורכיבים לתעשייה התרמו־סולארית. החברה, שמנייתה ירדה לאחר הדו"חות ב-4%, נסחרת בבורסה לפי שווי שוק של 130 מיליון שקל.

מפעל של צינורות מזה"תצילום: עופר וקנין

הירידה החדה במכירות העבירה את צינורות המזה"ת להפסד תפעולי של 4.9 מיליון שקל, בהשוואה לרווח תפעולי של 21 מיליון שקל ברבעון המקביל. מה שתרם להפסד התפעולי היא הפרשה של 13.2 מיליון שקל בשל ירידת ערך של רכוש קבוע. ההפרשה מיוחסת לסגירת פעילות של מגזר צינורות הפלדה.

למרות ההפסד התפעולי, צינורות שמרה ברבעון על תזרים מזומנים חיובי מפעילות שוטפת בסך 21.1 מיליון שקל, אך זאת בהשוואה לתזרים חיובי של 24 מיליון שקל ברבעון המקביל. על פי החברה, התזרים החיובי נבע, בעיקר, מירידה בסעיף המלאי ועלייה במקדמות שקיבלה החברה במהלך הרבעון מלקוחותיה.

בשורה התחתונה הציגה צינורות הפסד נקי של 9.1 מיליון שקל ברבעון, לעומת רווח של 4.1 מיליון שקל ברבעון המקביל. ההפסד הנקי בתשעת החודשים הראשונים של 2013 הצטבר לכ-23 מיליון שקל, בהשוואה לרווח של 21.6 מיליון שקל ברבעון המקביל.

מניית צנורות המזה"ת בשנה האחרונה

תוכנית ההתייעלות של ויולה

בשבוע שעבר הודיעה צינורות על יישומה של תוכנית התייעלות, הכוללת פיטורים, סגירת פסי ייצור והשקעה במיכון חדשני – שיסייע להגביר את התחרות מול העולם. מה שהביא את החברה להחליט על הצעד האסטרטגי היתה התחרות הגוברת מול מדינות עם פסי ייצור זולים, שהביאה לירידה חדה בהיקף ההזמנות ממקורות.

מי שעומדת מאחורי התוכנית היא קרן ויולה, שהשלימה את רכישת השליטה בצינורות במאי האחרון. טרם הרכישה היא נשלטה על ידי גאון אחזקות. גאון הסתבכה לאחר קריסת רשת אוטו-אייס דיפו ונאלצה להעביר את השליטה. כיום משפחת גאון מחזיקה במניות מיעוט (15%), אך היא עדיין חלק מדבוקת השליטה.

קרן ויולה, המנוהלת על ידי הראל בית און, שלמה דוברת ואבי זאבי, התעניינה בגאון אחזקות בעיקר בשל פעילותה של צינורות. הקרן, שהוקמה ב-2008, נמנית על קבוצת ויולה שמנהלת קרוב ל-2 מיליארד דולר. הקרן משקיעה בחברות בשלות, פרטיות או ציבוריות, הנמצאות בשלבי צמיחה ובעלות פעילות גלובלית.

בקרן הסבירו כי "לאור הנסיבות שנוצרו, גיבשה ויולה, יחד עם גאון אחזקות ועם החברה ומועצת המנהלים, ובסיועם של מיטב היועצים, תוכנית אסטרטגית שמטרתה להבריא את המפעל ולאפשר את המשך הפעלתו. לצערנו, תוכנית מסוג זה כוללת בין היתר גם מרכיב של צמצום בהוצאות ובמצבת כוח האדם של המפעל בטווח הקרוב. אנו מצרים על כך, ונקפיד שהחברה תקיים את כל חובותיה כלפי העובדים, בהתאם להסכמי ההעסקה הקיימים בחברה”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker